Stosy butelek, walające się śmieci, przepełnione kosze. Tak co roku, w upalne dni, wyglądają tereny wokół zalewu Bagry. A to jeden z najpopularniejszych i zarazem największych zbiorników wodnych w Krakowie, który przyciąga masę miłośników kąpieli i plażowiczów.
Wkrótce to miejsce ma zmienić oblicze na lepsze. W ostatnich dniach wyłoniono zwycięską koncepcję zagospodarowania terenu. Jury i mieszkańcy byli jednogłośni w swoim wyborze i ostatecznie zwyciężył projekt, który współtworzyły dwie Chorwatki - Marija Petričević i Mira Medović oraz Katarzyna Machaj i Małgorzata Czyszczoń.
Koncepcja dotyczy zagospodarowania wschodniego fragmentu Parku Miejskiego Bagry Wielkie z obszarem tematycznym „Mała Chorwacja”.
- Ideą przewodnią było stworzenie zielonej oazy, która w swojej treści tematycznej nawiązuje bogato do Chorwacji - mówi Katarzyna Przyjemska-Grzesik z Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.
Projektanci zaplanowali molo dla wędkarzy, pomost z miejscem obserwacji ptaków, łąki kwietne, plac zabaw z pagórkami, miejsce ekspozycji plenerowej, park linowy dla dzieci, plażę, boiska do gier polskich i chorwackich, jak również przebieralnie i toalety.
Plaża nad Wisłą w przedwojennym Krakowie [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]
- Zarząd Zieleni Miejskiej w kwietniu planuje wyłonić wykonawcę projektu budowlano-wykonawczego - dodaje Grzesik. Projekt to efekt kilkudniowych, międzynarodowych warsztatów, w których uczestniczyli studenci. Motyw Chorwacji ma związek z tym, że konsulat tego kraju w Polsce od lat stara się, żeby przy Bagrach powstała jakaś forma upamiętnienia dobrej współpracy polsko-chorwackiej.
- Koncepcja będzie raz jeszcze przedstawiona mieszkańcom. Wiemy, że chcą utworzenia tam psiego wybiegu, który nie został ujęty w projekcie. Na pewno gdzieś go umiejscowimy - przyznaje Piotr Kempf, dyrektor ZZM. - Prawdopodobnie do prac przystąpimy po wakacjach przyszłego roku.
Przypomnijmy, że tereny nad Bagrami zostały już częściowo zrewitalizowane w ramach budżetu obywatelskiego. Chodzi o fragment od strony ulic Kaczej i Koziej.
- Był już odbiór warunkowy, ale trzeba dokonać pewnych poprawek - nadmienia Kempf. Chodzi m.in. o położenie wierzchniej warstwy alejek. Rośliny są już posadzone. Będą zrobione jeszcze trawniki, a także zasiana łąka kwietna. Oficjalne otwarcie tej części terenu przewidziano na czerwiec.
Opis do mapy
1. boiska do siatkówki
2. schody kaskadowe ,które służą do odpoczynku, relaksu i opalania
3. plaża
4. promenada chorwacka
5. miejsce z pergolą przeznaczone na gastronomię, przebieralnie i toalety
6.park linowy dla dzieci
7. plac zabaw z usypanymi pagórkami
8. pomost z miejscem do obserwacji ptaków
9. amfiteatr, który może pomieścić 300 osób (200 miejsc siedzących)
10. panele solarne, po których będzie można chodzić
11. flagi Polski i Chorwacji
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Praca w rezerwacie przyrody. Jak zostać wolontariuszem w Afryce?
Źródło:Dzień Dobry TVN
Follow https://twitter.com/gaz_krakowska