https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Balony, tureckie miodki, serca z piernika - dziś odpust w opactwie cystersów w Mogile

Malwina Koniecpolska
Odpust w opactwie cystersów w Mogile
Odpust w opactwie cystersów w Mogile Joanna Urbaniec / Polska Press
Cysterskie opactwo w Mogile powstało w XIII wieku, 15 września w opactwie cystersów w Mogile odbywa się odpust. Oprócz uroczystości sakralnych to wydarzenie łączy się ze straganami, na których można kupić kolorowe baloniki, serca z piernika czy sznury obwarzanków. Słoneczna niedziela sprzyjała spacerom i zaglądaniu do budek, które ustawiły się w pobliżu opactwa.

Jak informuje opactwo, odpust potrwa od 14 do 21 września.

"W naszym sanktuarium Krzyża Świętego w Krakowie-Mogile będziemy przeżywać uroczystość odpustową ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego" - czytamy. Według nauk Kościoła odpust to darowanie kary doczesnej, należnej za grzechy już odpuszczone w sakramencie pokuty.

Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile jest najbardziej znanym ośrodkiem kultu Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Polsce. Należy także do najstarszych sanktuariów Pańskich w kraju. Wierni przybywają tutaj, by modlić się przed cudownym wizerunkiem Chrystusa Ukrzyżowanego w kaplicy cudownego Krzyża. Mogilska rzeźba Jezusa na krzyżu - wykonana przez nieznanego artystę w drewnie z wiązu - mierzy prawie dwa metry. Włosy, broda i wąsy postaci Zbawiciela są naturalne. Wedle tradycji ten wizerunek Jezusa Ukrzyżowanego znajdował się w klasztorze w Mogile od początku jego istnienia, od jego założeni przez cystersów w 1222 roku. Krzyż zasłynął cudami, a wizerunek Chrystusa na Krzyżu zaczęto nazywać Cudownym.

Uroczystościom kościelnym zwyczajowo towarzyszy jarmark w okolicy kościoła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska