https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Barycz z lotu ptaka, czyli zZielone piramidy ze śmieci

Piotr Rąpalski
"Wysypisko śmieci" Barycz, tylko gdzie te śmieci. Czego nie da się poddać recyklingowi i co nie trafia do spalarni odpadów przy Giedroycia, trafia tu. I zamienia się w bio gaz, a resztki znikają w ziemi, która jest rekultywowana. Wygląda to dość... zielono.
"Wysypisko śmieci" Barycz, tylko gdzie te śmieci. Czego nie da się poddać recyklingowi i co nie trafia do spalarni odpadów przy Giedroycia, trafia tu. I zamienia się w bio gaz, a resztki znikają w ziemi, która jest rekultywowana. Wygląda to dość... zielono. Szymon Korta
Po trzech latach ponownie wybraliśmy się dronem na wysypisko śmieci na Baryczy w Krakowie. Ale gdzie te śmieci? Wygląda to wszystko jak wielka zielona piramida. I tak ma być, odpady mają tu znikać. Krakowianie produkują około 350 tys. ton śmieci rocznie. Nie wszystko da się poddać recyklingowi - ale to co może się rozłożyć i z czego można pozyskać biogaz trafia właśnie na Barycz.

Barycz w Krakowie

Lokalizacja Składowiska odpadów komunalnych Barycz jest efektem zawartego w 1974 roku porozumienia pomiędzy Kopalnią Soli „Wieliczka” i Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania Sp. z o.o. w Krakowie. Całość terenu przeznaczonego na ten cel o powierzchni, ok. 36 ha została podzielona na trzy etapy. Dwa z nich są zrekultywowane, trzeci o powierzchni ok. 11 ha eksploatowany jest od marca 2005 roku.

Jak działa składowisko na Baryczy?

Przywożone na składowisko odpady są przy wjeździe ważone i rejestrowane. Prowadzona jest elektroniczna ewidencja ilości i rodzajów dowożonych odpadów. Deponowane odpady są na bieżąco zagniatane kompaktorami, dezynfekowane wapnem chlorowanym i izolowane warstwą ziemi. Koła i podwozia samochodów wyjeżdżających ze składowiska są myte w jednej z dwóch automatycznych myjni. Odcieki ze składowiska kierowane są bezpośrednio do miejskiego kolektora sanitarnego, którym trafiają grawitacyjnie do Oczyszczalni Ścieków Płaszów w Krakowie.

Powstający w wyniku naturalnego procesu fermentacji odpadów na składowisku biogaz przetwarzany jest w czterech blokach energetycznych (zespołach prądotwórczych) na energię elektryczną i cieplną, które są wykorzystywane na potrzeby własne instalacji i obiektów zlokalizowanych przy ulicy Krzemienieckiej w Krakowie. Zgodnie z art. 137 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach od lipca 2013 roku tworzony jest fundusz rekultywacyjny. Udział w cenie za przyjęcie 1 Mg odpadów na Składowisku odprowadzanych na fundusz rekultywacyjny wynosi 1 zł.

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska