Od dziś możemy się zapoznawać z ponownie wyłożonym do wglądu projektem uchwały, która ma w Krakowie uporządkować kwestię reklam, obiektów małej architektury oraz ogrodzeń. Nową wersję proponowanych przepisów urzędnicy opracowali zgodnie z tymi uwagami mieszkańców i przedsiębiorców do pierwotnego projektu, które władze miasta uwzględniły.
Efektem jednej z tych korekt jest zmiana przebiegu granic i zmniejszenie liczby stref krajobrazowych (do trzech, w tym jednej z trzema podobszarami), na jakie podzielono miasto.
- Wcześniej inne zasady były zakładane dla osiedli blokowych, a inne, ostrzejsze, dla zabudowy bliżej centrum. Ale mieszkańcy uznali, że obostrzenia powinny być tu i tu jednakowe i iść w kierunku bardziej restrykcyjnym - wyjaśnia Elżbieta Koterba, wiceprezydent Krakowa ds. rozwoju miasta.
Co do nośników reklamowych ustalono, że reklamy (w tym szyldy) należy umieszczać w poziomie parteru, a tylko w ściśle określonych przypadkach dopuszczono możliwość innego umieszczenia ich na elewacji. Dokładnie określona została maksymalna łączna powierzchnia, jaką mogą zająć szyldy - w zależności od strefy przykrywałyby one od 10 do 25 proc. elewacji frontowej parteru. Pojawił się też zamknięty katalog wolnostojących nośników reklamowych. Uchwała zakaże umieszczania w Krakowie murali reklamowych.
Na obszarze Starego Miasta dopuszczono możliwość stawiania reklam związanych z organizacją przedsięwzięć plenerowych, o wysokości do 3,5 m. W ścisłym centrum nie pojawią się już natomiast tzw. cuby, czyli banery na sześciennych konstrukcjach o wysokości ok. 6 m.
Co do ogrodzeń, projekt uchwały przewiduje możliwość otaczania nimi domów jednorodzinnych. Zakazane ma być ustawianie płotów na nieruchomości z budynkami wielorodzinnymi - z wyjątkiem ogrodzenia ogródka przydomowego.
Z projektem tzw. uchwały krajobrazowej można się zapoznawać do 9 maja w Biurze Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta (ul. Józefa Sarego 4), w godzinach pracy biura oraz dodatkowo w poniedziałki do godziny 18. Ponadto projekt jest dostępny na stronie internetowej: www.bip.krakow.pl.
Dyskusja publiczna nad rozwiązaniami przyjętymi w projekcie odbędzie się 24 kwietnia w Sali Lea w magistracie (pl. Wszystkich Świętych 3-4), początek o godz. 17.30. Uwagi do projektu uchwały można składać do 23 maja.
Uchwalenie nowych przepisów, fundujących wreszcie Krakowowi porządki w przestrzeni, władze miasta przewidują po wakacjach. W projekcie uchwały założono, że wejdzie ona w życie 1 stycznia 2019 r.
Tablice i urządzenia reklamowe istniejące w dniu wejścia w życie uchwały trzeba będzie dostosować do zawartych w niej zakazów, zasad i warunków w ciągu dwóch lat. W projekcie uchwały zapisano, że nie będą wymagały dostosowania do nowych przepisów istniejące już obiekty małej architektury. Również zwolnione z obowiązku dostosowania do nowych zasad mają być te ogrodzenia, które powstały legalnie przed wejściem w życie tej uchwały.
ZOBACZ KONIECZNIE:
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!
