https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Boiska na Trasie Łagiewnickiej zmorą mieszkańców

Piotr Rąpalski
Kraków. Na przestrzeń rekreacyjno-sportową przy Trasie Łagiewnickiej składają się trzy boiska sportowe, place zabaw, skatepark, siłownia plenerowa i miejsce do gry w szachy.
Kraków. Na przestrzeń rekreacyjno-sportową przy Trasie Łagiewnickiej składają się trzy boiska sportowe, place zabaw, skatepark, siłownia plenerowa i miejsce do gry w szachy. YT
Mieszkanka okolic Trasy Łagiewnickiej przysłała do nas list i film. Pokazuje na nim jak funkcjonowania boisk sportowych, które powstały nad tunelem trasy w okolicy ul. Zbrojarzy uprzykrzają życie mieszkańców. Czytelniczka twierdzi, że po godz. 22 z boisk nadal korzysta młodzież i nie służą tylko dla sportu, ale też dla nocny imprez. Ma żal do spółki Trasa Łagiewnicka, że nie zabezpieczyła mieszkańców przed ubocznymi skutkami tej w zamyśle dobrej inwestycji.

List Czytelniczki w sprawie boisk na Trasie Łagiewnickiej

"Przy ul. Zbrojarzy/Falowa borykamy się z problemem nieustannego, całodobowego hałasu z boisk. Walenie piłkami to jest jedno, lecz stek wulgaryzmów, wrzaski, puszczanie muzyki to drugie i znacznie gorsze, stało się to miejscem spotkań patologii.

Sprawę opisał profesjonalnie serwis zajmujący się akustyką, ja nie opiszę tego lepiej więc zamieszczam tu link

Pytanie jakie jest podstawowe z naszej strony mieszkańców: dlaczego spółka miejska "Trasa Łagiewnicka" przy budżecie ponad 800 mln dała radę postawić ekrany akustyczne wzdłuż całej trasy, a poskąpiła na dosłownie kilkanaście takich ekranów aby ochronić domy tutejsze przed całodobowym łomotem jeszcze gorszym niż szum samochodów?

To jedno. Drugie jest to, iż obiekt pozostawiono bez jakiejkolwiek kontroli, schodzi się więc najgorsza patologia, dzwonimy wszyscy na straż miejską, policję ciągle, nic to nie daje. Możecie zapytać dzielnicowego, jest stałym bywalcem, potwierdzi. Policja nie ma jednostek, nie ma kim tego rozgonić. Są osoby, które klną, piją, na oczach dzieci bawiących się pomiędzy nimi, jest to odrażające. Jesteśmy bezradni, jesteśmy przez nich atakowani, były już dewastacje, rzucają w nasze domy petardy.

Nazwisko moje zastrzegam do wiadomości redakcji z uwagi na obawę o bezpieczeństwo. Nikt z nas sąsiadów nie wystąpi pod nazwiskiem, boimy się pobić, lub podpalenia domów. Może dacie radę Wy jako prasa miejska, dowiedzieć się od "Trasy Łagiewnickiej" dlaczego skazała nas na ten stan rzeczy."

Nagranie oraz zgłoszenie mieszkanki przekazujemy do spółki Trasa Łagiewnicka, policji i straży miejskiej. Z pytaniem czy znają problem i czy pochylą się nad jego rozwiązaniem. Miasto winne jest to ludziom, którzy mieszkali długo przy wielkim placu budowy. Trasa powstała mimo protestów okolicznych mieszkańców, warto więc będzie im pomóc.

Odpowiedzi z policji:
"W policyjnym systemie na ul. Falowej w Krakowie, od września 2022 roku do końca czerwca odnotowano 7 zgłoszeń związanych ze znajdującym się tam obiektem sportowym.
1 zgłoszenie dotyczyło awantury pomiędzy grupą osób.
1 zgłoszenie dotyczyło kradzieży elementów infrastruktury boiska, które po chwili zostało odwołane ze względu na pomyłkę zgłaszającego.
5 zgłoszeń dotyczyło zakłócenia porządku, z czego w dwóch przypadkach w trakcie dojazdu policjantów interwencje zostały odwołane.
Mamy zatem 4 potwierdzone zgłoszenia dot. zakłócenia ładu i porządku publicznego w tym miejscu. Nie jest to zatem jakaś szczególnie duża liczba zgłoszeń na przestrzeni tych 9 miesięcy"

Sport na trasie

Budując Trasę Łagiewnicką zagospodarowano także teren nad tunelem w rejonie ul. Zbrojarzy. Tam uwagę mieszkańców zwraca budynek, który powstał nad tunelem. To centrum zarządzania tunelami, znajdującymi się w nich wszystkimi instalacjami zapewniającymi bezpieczeństwo. Centrum ma w przyszłości obsługiwać tunele dwóch kolejnych tras, które są planowane do budowy: Pychowickiej i Zwierzynieckiej, a także Trasy Balickiej.

Obok centrum zarządzania powstały boiska, skatepark, place zabaw.

Przypomnijmy, że Trasa Łagiewnicka, o długości 3,5 km, powstała na odcinku od ul. Grota-Roweckiego do skrzyżowania ulic Witosa, Halszki i Beskidzkiej. Koszt inwestycji to ok. 1,2 mld zł.

Najspokojniejsze kraje na świecie, zobacz zestawienie

od 16 lat
Wideo

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

:]
14 lipca, 12:29, Anna:

Podobne jest na Ugorku. Orlik pod szkołą podstawową 114 wybudowany pod oknami bloku. Przed południem ćwiczą dzieci ze szkoły, a po południu do 23 lub dłużej "starsza młodzież" nawet 50 wrzeszczy, przeklina. W nocy natomiast są orgietki z alkoholem, seksem i wulgaryzmami. Brak reakcji straży miejskiej, policji a radni dzielnicowi nie chcą pomóc każą dzwonić na policję. Tak się kultywuje "kulturę fizyczną" w mieście Krakowie. Po ich "grach sportowych" zostaje masa butelek, petów opakowań po chipsach i kondomy. Pełna kultura w centrum miasta.

…ale kto miał zarobić na budowie tych „Orlików”, ten zarobił (i zapewne „podzielił się” z kim było trzeba). Reszta „nową szlachtę” z UMK nie obchodzi.

A
Anna
Podobne jest na Ugorku. Orlik pod szkołą podstawową 114 wybudowany pod oknami bloku. Przed południem ćwiczą dzieci ze szkoły, a po południu do 23 lub dłużej "starsza młodzież" nawet 50 wrzeszczy, przeklina. W nocy natomiast są orgietki z alkoholem, seksem i wulgaryzmami. Brak reakcji straży miejskiej, policji a radni dzielnicowi nie chcą pomóc każą dzwonić na policję. Tak się kultywuje "kulturę fizyczną" w mieście Krakowie. Po ich "grach sportowych" zostaje masa butelek, petów opakowań po chipsach i kondomy. Pełna kultura w centrum miasta.
C
Czytaj ZE ZROZUMIENIEM
14 lipca, 05:26, Krakus:

Zamiast sié cieszyć że młodzież uprawia sport to im wszystko przeszkadza. To jednostki aspołeczne

„obiekt pozostawiono bez jakiejkolwiek kontroli, schodzi się więc najgorsza patologia, dzwonimy wszyscy na straż miejską, policję ciągle, nic to nie daje. Możecie zapytać dzielnicowego, jest stałym bywalcem, potwierdzi. Policja nie ma jednostek, nie ma kim tego rozgonić. Są osoby, które klną, piją, na oczach dzieci bawiących się pomiędzy nimi, jest to odrażające. Jesteśmy bezradni, jesteśmy przez nich atakowani, były już dewastacje, rzucają w nasze domy petardy.”

K
Krakus
Zamiast sié cieszyć że młodzież uprawia sport to im wszystko przeszkadza. To jednostki aspołeczne
J
Jeżozwierz
Rozumiem, że autorka tego listu to kolejna, mityczna „mieszkanka” Krakowa, całkowicie przypadkowo powiązana z Kraków dla Mieszkańców?
A
Adam
13 lipca, 17:47, Realista:

No przecież włodarze tego miasta ściągają skąd tylko się da — nawet z zagranicy — „tanią siłę roboczą” dla korporacji wszelakich. Cały ten gnój zjeżdża się do Krakowa — z Podkarpacia, z Ukrainy, z Bangladeszu… to czego się spodziewacie?

Nie włodarze miasta a PiS. A na boiskach akurat same bachory z Polski są.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska