Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Budują kolejny prywatny akademik. Tym razem betonowy kolos rośnie przy rondzie Czyżyńskim

Marcin Banasik
Marcin Banasik
W Czyżynach jest już jeden prywatny akademik, tyle, że jego budowa zatrzymała się na etapie stanu surowego otwartego. Inwestor nie dokończył inwestycji i 9-piętrowy "szkieletor" straszy od kilku lat. Teraz w okolicy ronda Czyżyńskiego powstaje kolejny akademik. Wybudowano już trzy kondygnacje.

Kraków miastem studentów

Prywatne akademiki powstają w Krakowie jak grzyby po deszczu. Kilka lat temu otwarto takie miejsce na Zabłociu przy ul. Romanowicza. Później wybudowano ogromny obiekt przy rondzie Grzegórzeckim, a także przy ul. Grzegórzeckiej.

W regionie działają 52 domy studenckie, które oferują łącznie ok. 17,5 tys. miejsc (w tym 17,2 tys. w Krakowie), a więc może w nich zamieszkać ok. 8,5 proc. osób studiujących w Małopolsce (dane GUS za rok akademicki 2021/2022). Pozostali są zdani na rynek komercyjny. Statystyki dowodzą, że niemal połowa studentów mieszka w wynajmowanych nieruchomościach, a na swoje zakwaterowanie przeznacza średnio od jednej trzeciej do połowy miesięcznego budżetu.

Coraz większe wymagania

W zamian oczekują komfortowych warunków mieszkaniowych i są mniej skłonni do ustępstw w tym zakresie niż jeszcze kilka lat temu. Ponadto coraz częściej, mimo wzrostu kosztów życia, wybierają samodzielne pokoje lub kawalerki - w ten sposób mieszka już ponad 60 proc. żaków. W ubiegłym roku statystyczny student najczęściej oceniał standard swojego lokum na przeciętny lub „dość wysoki”. Tylko 2 proc. młodych dorosłych mieszkało w bardzo złych warunkach.

Niedobór zakwaterowania dla studentów

Z raportu Colliers International ds. badań rynku w regionie CEE wynika, że większość miast Europy Środkowej i Wschodniej do 2028 roku będzie odczuwać znaczny niedobór zakwaterowania dla studentów. Wykorzystując model popyt-podaż1, odzwierciedlający wyliczone założenie dotyczące liczby studentów zagranicznych w danym mieście2 w stosunku do podaży łóżek, ujawniono, że Warszawa będzie mieć największe braki w zakresie zakwaterowania w 2028 r. (niedobór 8399 łóżek), następnie Budapeszt (3679), Kraków (1227), Praga (1795) i Bratysława (298).

Bolt nagra pasażerów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska