Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Chaos, brakuje informacji. Zaczął się remont dworca [ZDJĘCIA, MAPA]

Marcin Karkosza
Marcin Karkosza
Remont płyty Małopolskiego Dworca Autobusowego (MDA) rozpoczął się wczoraj. Dworzec ma zyskać nowe miejsca dla autokarów, trzygwiazdkowy hotel i pasaż, a podróżni w końcu będą mieli bezpośredni dostęp do parkingu nad dworcem kolejowym, dzięki nowym windom. Na razie jednak pasażerów czekają znaczne utrudnienia. Remont górnej płyty MDA będzie trwać do czerwca. Do tego czasu codziennie około 490 autobusów odjeżdżać ma z tymczasowych stanowisk przy ul. Wita Stwosza.

Przystanki na czas remontu zlokalizowano na ulicy sąsiadującej z dworcem, między rondem koło tunelu św. Rafała Kalinowskiego a rondem przy Muzeum Armii Krajowej. Wybraliśmy się na miejsce, aby zobaczyć, jak funkcjonuje przeniesiona "płyta dworca".

Dojście z głównego budynku dworca zajmuje około 5 minut, ale za pierwszym razem stanowiska autobusów niełatwo odnaleźć. - Jestem tu nie pierwszy raz, jednak trudno mi się połapać - mówi pani Katarzyna Rybak. - W budynku głównym znalazłam ulotkę z instrukcją dojścia, jednak bez dodatkowych strzałek czy informacji w terenie trafienie do autobusu zajęło mi kwadrans.

Informacja w budynku MDA jest rzeczywiście skromna. Oprócz stojaków z ulotkami, postawionych przy kasach, podróżni o remoncie mogą dowiedzieć się jedynie z kartek naklejonych na drzwi oraz kilku żółtych tablic pod sufitem. Problem w tym, że informują one jedynie o "tymczasowych stanowiskach odprawy", które według czarnej strzałki na wprost znajdują się gdzieś poza budynkiem.
To jednak i tak jakaś informacja. Na dolnej płycie dworca o tym, że pozostałe autobusy odjeżdżają z zupełnie innego miejsca, nie informuje nic.

- Chodzę tam i z powrotem z ważącą 30 kg torbą. Wysadzono mnie na ulicy i zostawiono bez żadnej informacji! - oburza się Zygmunt Bochenek, mieszkaniec Nowego Sącza. - Mam przesiąść się na autobus do Balic, ale nie wiem, skąd odjeżdża. Byłem już w budynku dworca, bo tam mnie skierowano, a tam wysłano mnie znów na tymczasowe perony!

- To pierwszy dzień i liczymy, że sytuacja się unormuje - mówi Marcin Fall, członek zarządu MDA. - Jak na razie rozdajemy ulotki przy kasach, a w budynku co jakiś czas nadajemy komunikaty przez megafony. W terenie jest też siedmiu dodatkowych pracowników, którzy udzielają informacji podróżnym

Przedstawiciele dworca zaznaczają, że będą starali się poprawić informację. - Dochodzą do nas sygnały, że nie wszyscy wiedzą, jak dotrzeć na dworzec - przyznaje Fall. - Już wiemy np., że przydałaby się duża tablica informacyjna ze schematem dojścia do tymczasowych stanowisk. Ustawimy ją w ciągu kilku dni.

Remont górnej płyty Dworca MDA potrwa trzy miesiące. Po przebudowie, dzięki większej powierzchni, zdolności operacyjne dworca zwiększą się o 20 proc. To jednak nie koniec prac w tym miejscu.

We wrześniu rozpocznie się przebudowa głównego budynku MDA. Powiększy się on o trzy kondygnacje. Pojawi się w nim hotel z setką pokoi o powierzchni 2860 mkw. Wyjście z tunelu "Magda" przykryje płyta, na której znajdzie się siedem stanowisk dla autokarów. Łącznie będzie ich już wtedy na dworcu 39.

Najważniejsze jest jednak to, że w końcu będzie można wygodnie zaparkować samochód w okolicy i odprowadzić podróżnych do autobusu, dzięki dużej, pojemnej windzie, która połączy parking nad dworcem kolejowym z tym dla autokarów.
Koszt całej inwestycji wyniesie 10 mln zł. Prace potrwają dwa lata.

Warto wiedzieć

- Z dwunastu tymczasowych stanowisk zlokalizowanych w ciągu ul. Wita Stwosza będą odjeżdżały autobusy, które dotychczas kursowały z górnej płyty dworca MDA.
- Wyjątkiem są kursy do Wolbromia i Słomnik, które przeniesiono na dolną płytę. Tymczasowa organizacja ruchu nie dotyczy autobusów, które dotychczas odjeżdżały z dolnej płyty. Kursują one z tych samych miejsc co wcześniej.
- Na zamknięty fragment ul. Wita Stwosza wpuszczana jest tylko komunikacja zbiorowa i auta, które chcą skorzystać z parkingu pod estakadą.
- Kierowcy jadący od strony ronda Mogilskiego mogą dostać się na parking PKP przez al. Beliny-Prażmowskie-go i al. 29 Listopada albo tunelem pod dworcem PKP, po wyjeździe z którego należy skręcić w prawo.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska