FLESZ - Polacy za biedni by jeść eko
Głosowanie w ramach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego odbędzie się w dniach 26 września - 5 października. Jednym z projektów, na który mieszkańcy będą mogli oddać głos, zakłada... wypas owiec na Zakrzówku. Pomysł może wzbudzać uśmiech na twarzy, ale w rzeczywistości jego realizacja ma zapewnić ochronę dla cennych przyrodniczo terenów. Tak przynajmniej zapewniają jego autorzy.
Z opisu projektu: "Zakłada wypas owiec i kóz na terenie "Parku Zakrzówek" oraz przeprowadzenie rodzinnych spacerów edukacyjnych w formie warsztatowej z zakresu czynnej ochrony terenów cennych przyrodniczo".
Jak twierdzi Maciej Fijak z Akcji Ratunkowej dla Krakowa, współautor projektu, są takie obszary przyrody, które bez ingerencji człowieka, same się nie utrzymają. - Chodzi np. o murawy kserotermiczne, na których występuje wiele gatunków roślin, często z listy zagrożonych. Jeżeli nie zadbamy o nie, te murawy po prostu zarosną. Można to zrobić na dwa sposoby: mechanicznie, czyli kosząc murawy, albo naturalnie - poprzez wypas owiec - tłumaczy Fijak.
Kraków. Szykuje się budowa kolejnej linii tramwajowej? Jest ...
W przypadku Zakrzówka, gdzie występują murawy, chciałby zastosowania drugiej z metod. - Takie rzeczy dzieją się już na terenie naszego województwa, w obszarze Ojcowskiego Parku Narodowego. Chcemy taki wypas prowadzić również na Zakrzówku. Cała akcja miałaby też walor edukacyjny, gdyż wypasowi towarzyszyłyby rodzinne spacery tematyczne, głównie z nastawieniem na najmłodszych odbiorców - dodaje.
Tłumaczy, że tylko część Zakrzówka zostałaby objęta wypasem. - Chodzi o wskazane przez naukowców miejsca, gdzie występują murawy. Liczba owiec zależy od tego, jaki ostatecznie teren zostałby wyznaczony do ich wypasu. Jest kilka firm, które mogłyby taki wypas prowadzić. Swoje owce ma też Uniwersytet Rolniczy, zatem gdyby projekt zwyciężył, spróbowalibyśmy tematem zainteresować tę krakowską uczelnię - kwituje Fijak.
Szczegółowe założenia projektu:
- przygotowanie terenu pod wypas zgodnie z naukowymi zaleceniami z zakresu czynnej ochrony muraw kserotermicznych;
- wynajęcie gospodarstwa/firmy na użyczenie oraz wypas około 5 sztuk owiec oraz 2 sztuk kóz na wskazanym terenie całodobowo na okres około 3 miesięcy w roku wraz z organizacją niezbędnej obsługi logistycznej. Ostateczny dobór zwierząt po uzgodnieniach z naukowcami;
- przeprowadzenie serii spacerów przyrodniczych dla wybranej grupy docelowej poruszających wskazaną wyżej tematykę.
Koszty projektu oszacowano na 65 tys. zł.
- Co oni wyprawiają?? Oto Najlepsze MEMY o kierowcach! Zobaczcie
- Kolejny potwór wyciągnięty z Wisły! Ta ryba przeraża
- Oto najdziwniejsze nazwy polskich wsi. W niektóre aż trudno uwierzyć
- TOP 15 ginekologów w Krakowie wg ZnanyLekarz.pl [LISTA]
- Kraków. W końcu rozpocznie się przebudowa al. 29 Listopada! Tak będzie wyglądać
- Atrakcyjne mieszkanie na wynajem. Tak internauci kpią z ogłoszeń [MEMY]
