https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Cogiteon wyrasta z ziemi. Zobacz budowę Małopolskiego Centrum Nauki z lotu ptaka [ZDJĘCIA]

Marcin Banasik
Trwa budowa Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon w Czyżynach, który ma być gotowy w 2023 roku. Aktualnie prowadzone są prace fundamentowe, które obejmują już całą długość i szerokość budynku. - Najbardziej zaawansowane są roboty w południowym jego fragmencie, gdzie gotowe są ściany strefy magazynowej i laboratoryjnej. Słupy konstrukcyjne pojawiają się już w przestrzeni wystawy stałej - mówi Piotr Koziarz, z Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon.

Z lotu ptaka doskonale widać trójkątny kształt budynku. Od strony al. Bora-Komorowskiego powstaje hol wejściowy, podziemna strefa obsługi zwiedzających z szatnią, kawiarnią, sklepem i tzw. strefą emocji.

- Przestrzeń wystawy stałej będzie docelowo podzielona na pięć sekcji, sześć laboratoriów, w tym jedno z dostępem do szklarni - mówi Piotr Koziarz.

Zaplecze budowy znajduje się w miejscu, które będzie przekształcone w park.

Droga budzi kontrowersje

Przypomnijmy, że pod koniec stycznia wojewódzka konserwator zabytków Monika Bogdanowska wydała decyzję o wpisie do rejestru zabytków zachodniej części dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny. Decyzja ta pozwoliła rozpocząć budowę Cogiteonu, która została wstrzymana w momencie rozpoczęcia procedury wpisu do rejestru. Na początku lutego władze województwa podpisały umowę z wykonawcą na budowę Centrum Nauki.

Budowa MCN Cogiteon cały czas budzi też opór okolicznych mieszkańców. W rejonie budowy, gdy zaczynały się pierwsze prace, wywieszono transparenty z napisami "Tu już nigdy więcej nie będzie zieleni", "Dzisiaj łąka, jutro beton", czy "Miało być zielono, będzie betonowo". Mieszkańcy protestują przeciwko budowie MCN, jak i planowanej drogi do niego, która ma przejść wzdłuż dawnego pasa startowego w Czyżynach, po terenach zielonych.

Mieszkańcy byli tak zdeterminowani, że ws. budowy MCN zawiadomili Komisję Europejską (inwestycja w większości jest dofinansowana ze środków unijnych). KE nawet nakazała wstrzymanie Cogiteonu. Brukselscy urzędnicy zwrócili się z prośbą o wstrzymanie prac w związku z protestami społecznymi, które dotarły do Komisji Europejskiej. Komisarz unijny argumentował, że decyzja konserwatorska, na mocy której rozpoczęto budowę, nie jest ostateczna. Jednak zaledwie kilka dni później minister kultury wydał decyzję ostateczności decyzji o wpisie do rejestru zabytków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska