https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: Collegium Paderevianum do remontu

Magda Wrzos-Lubaś
Studenci filologii angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego są przerażeni planami władz uczelni, które zapowiedziały przeprowadzkę ich instytutu do odległego Kampusu UJ. Dotychczasową siedzibę - Collegium Paderevianum przy al. Mickiewicza - czeka duży remont. Studenci twierdzą, że problem dojazdów na Ruczaj ominął jednak ich kolegów z innych kierunków, którzy na czas modernizacji mają się uczyć w centrum Krakowa.

Czytaj też: Krakusi zmagają się z atakiem srogiej zimy [ZDJĘCIA]

W Paderevianum działa siedem instytutów Wydziału Filologicznego. Według wstępnych planów germanistyka i filologia romańska zagoszczą przy ul. Reymonta, filologia klasyczna i słowiańska przy ul. Bydgoskiej, studenci orientalistyki przeniosą się na ul. Podwale, a językoznawcy na ul. Michałowskiego.

- Wszystkie instytuty wyszły z tego zamieszania bez szwanku. W najgorszej sytuacji znalazła się anglistyka - napisali jej studenci w liście do redakcji"Gazety Krakowskiej". Twierdzą, że przeprowadzka do Kampusu UJ utrudni naukę osobom studiującym jednocześnie dwa kierunki.

- Zajęcia mam głównie w centrum miasta, gdzie skupiona jest większość kierunków humanistycznych. Dojazd na Ruczaj zajmuje co najmniej 20 minut - żali się Marta, studentka Międzywydziałowych Studiów Humanistycznych UJ. Jej koledzy mają żal, że o nowej lokalizacji władze decydują bez porozumienia z Samorządem Studenckim. Zamierzają prosić rektora Karola Musioła, aby poszukał innego lokum dla studentów anglistyki.

W środę zbierze się kolegium rektorów, które podejmie ostateczne decyzje o siedzibach poszczególnych instytutów. Dr Tadeusz Skarbek, kanclerz UJ, obiecuje, że przeprowadzka będzie zorganizowana tak, aby nie zakłócić nauki do sesji zimowej.

Wybieramy Ludzi Roku 2011. Zobacz listę kandydatów i oddaj głos!

Która stacja narciarska w Małopolsce jest najlepsza? Zdecyduj i weź udział w plebiscycie

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 11

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
k
jak nie wiesz jaka prawda to sie nie wypowiadaj Jak można mówić o eleganckim zachowaniu studentów wobec rektora, który nazywa ich - uwaga cytat dosłowny - "egoistami" Tak! to są słowa szanownego rektora uj. Wszelkie próby nawiązania porozumienia z władzami zostały zgniecione w zarodku przez władze właśnie. Postaw się w sytuacji studentów, którzy wynajęli drogie mieszkania blisko centrum tylko po to aby uniknąć dojazdu. Skoro rektor jest na tyle uczciwy, żeby podejmować tak poważną decyzję w środku roku akademickiego - bez jakiegokolwiek wcześniejszego uprzedzenia to niech teraz sfinansuje studentom bilety - na pewno byłby to mniejszy koszt niż utrzymywanie pustostojącego maximum, budynku po zoologii no i teraz też paderevianum. Przykro się robi, że ta uczelnia - niby najbardziej prestiżowa w Polsce - w taki sposób obchodzi się ze studentami, nie mówiąc już nawet o pracownikach... Kampus nie jest najgorszy, ani nawet te dojazdy fatalne- najgorsza jest atmosfera wrogości panująca i tam i w biurach władzy uczelni...
b
b
Acha, apropos ŻADNEGO innego budynku w centrum, który mógłby pomieścić tak liczny kierunek - a co z AUDYTORIUM MAXIMUM ? ..które podobno zostało wybudowane (nie wspominając o tym, że tuż za miedzą) dla studentów, a którym w ogóle nie służy i budynek potrafi stać pusty przez cały semestr, za wyjątkiem udostępniania go w celach konferencyjnych. Ale oczywiście studenci nie są tak opłacalni jak politycy.
b
b
w 20 minut na Kampus? Chyba teleporterem. Poza tym, to że jest dla nas miejsce na Kampusie też nie jest pewne. Skoro wiadomo było od roku, że rozpocznie się budowa Paderevianum II, co będzie wymagało relokacji studentów, można było wszystko zaplanować, a nie działać na ostatnią chwilę, upychając studentów gdzie się da. Nie mowa tutaj o wygodach tylko o zasadach i o studentach MiSHU przede wszystkim, którzy wybierali studia z uwagi na to, że będą mogli pogodzić programy poszczegónych studiów z uwagi na bliską lokalizację Instytutów.
m
miki
Ja rozumiem, że rozwiązanie dojazdu na Ruczaj jest mało wygodne, ale jaką studenci anglistyki proponują alternatywę? Żaden ujotowski budynek w centrum nie jest w stanie nagle zmieścić największego filologicznego instytutu! Co więc zrobić, wybudować nowy? Postawić wojskowy namiot na Błoniach? Protestujecie, OK, ale co proponujecie? Dodam, że filologia klasyczna (i słowiańska chyba też) przenosi się do opuszczonego budynku po byłej przychodni... Warunki na pewno będą świetne. A angliści narzekają na nowiutki i pojemny kampus, bo jedzie się 20 minut (o zgrozo!)
b
byle_student
jak nie potrafisz studiować na jednym kierunku, nie studiuj na dwóch... dwukierunkowcy sa beznadziejni, jedne studia drugimi usprawiedliwiają...
u
ujot
boze cóż za tragedia. szczerze wspolczuje!!!!!!!!
d
deixa
Czy do was zamknięte ścisłe umysły nie dociera, że decyzja była podjęta na hura, bez uwzględnienia ani dialogu ze studentami, którzy dowiedzieli się nagle w połowie semestru o tym, że mają się wynieść na drugi koniec Krakowa? Rektor powiedział, że nie będzie ze studentami rozmawiał, dopiero jak podnieśli głos zgodził się ale tylko po to by nie można mu było zarzucić, że tego nie zrobił. Dojechać możemy, bo się da, ale pomyślcie może o studentach ktorzy ciągną 2 kierunki, lub studentów MISHu, którzy mają zadeklarowane przedmioty, na 2 lub 3 kierunkach, które są w ścisłym centrum Krakowa. Co do 'potrzebnych' czy 'niepotrzebnych' kierunków nie będę się wypowiadać, bo żal.
K
KUTANGENS
@gochacha: DOKŁADNIE lenie czytają książki i się mądrzą zamiast rozwalać całki czy uczyć się jak się robi bombę atomową. To wszystko wpuszczono na naszą ziemię!! Dziadostwo z zachodu.
NAUKA DLA NAUKOWCÓW! ŚCISK DLA ŚCISŁYCH! KIEBŁASA DLA PSA!
g
gochacha
No tragedia wielka.... Ludzie, jest XXI wiek, internet, zagraniczne filmy, gazety i artykuły na wyciągnięcie ręki, po co nam filolodzy!? Do tłumaczeń tekstów wystarczy takie ABBY, czy nawet dla własnych potrzeb Google Translate. Co jakiś czas pojawiają się coraz bardziej precyzyjne urządzenia do tłumaczeń symultanicznych i w ciągu dwóch najbliższych dekad AI w pełni zastąpi tłumaczy. To martwy kierunek studiów, a języki popularne zna na poziomie komunikatywnym każdy student szanującej się uczelni. Nigdy nie brałam korepetycji, nie chodziłam, do szkoły językowej, a zdałam Goethe-Zertifikat C1 i z angielskiego rozszerzoną na 89%. W szkole może uczyć każdy kto zna język i ma podejście pedagogiczne - nie potrzebuje do tego odrębnego kierunku. Prawdziwe studia to kierunki ścisłe.

Proponowałabym zostawienie wszystkich studentów w tym budynku i rozpoczęcie procesu burzenia gdy wszyscy będą pisać egzamin ^^
l
lolesław
moze dlatego ,ze ja sie ucze, a na filologii widocznie nie maja co robic.... studenci powinni sobie zalatwic z wladzami wydzialowymi. takie rzeczy da sie zalatwic....
D
Dz
"Zamierzają prosić rektora Karola Musioła, aby poszukał innego lokum dla studentów anglistyki.
napisali jej studenci w liście do redakcji"Gazety Krakowskiej"

To studenci zamiast poprosić najpierw rektora, od razu poruszają niebo i ziemię. To, jeśli nie eleganckie, to na pewno mało skuteczne rozwiązanie.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska