https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. "Cud światła" - pionierska wystawa średniowiecznych witraży w Muzeum Narodowym

Paweł Gzyl
13.02.2020 krakow muzeum narodowe gmach glowny wystawa witraz cud swiatla , fot. wojciech matusik / polskapresse
13.02.2020 krakow muzeum narodowe gmach glowny wystawa witraz cud swiatla , fot. wojciech matusik / polskapresse Wojciech Matusik / Polskapresse
Od dzisiaj w Muzeum Narodowym w Krakowie można oglądać wystawę „Cud światła. Witraże średniowieczne w Polsce”. To pionierskie przedsięwzięcie w skali krajowego muzealnictwa.

WIDEO: Trzy Szybkie

Witraże to kombinacja odpowiednio przyciętych szkieł, pokrytych kilkoma warstwami farby i wypalanych w piecu, następnie ujętych w ołowiane listwy. Należą one do symboli kultury średniowiecznej łacińskiej Europy, kiedy to wypełniały okna kościelnych budynków. Chwaląc wielobarwnym przepychem Stwórcę, opowiadały historię zbawienia ludzkości, a w wizerunkach świętych ukazywały wzorce moralne. W okresie nowożytnym usuwano je z okien, przez co do naszych czasów dotrwał znikomy ich procent – u nas najwięcej zachowało się ich w Małopolsce.

– Wystawa „Cud światła. Witraże średniowieczne w Polsce” to pierwsza tak obszerna prezentacja średniowiecznych witraży w Muzeum Narodowym w Krakowie. Jest pionierska w skali całego polskiego muzealnictwa – zarówno ze względu na wartość pokazanych dzieł, merytoryczne opracowanie, jak i kwestie konserwatorskie związane z ich eksponowaniem w muzeum – mówi prof. dr hab. Andrzej Szczerski, dyrektor MNK.

Na wystawie w MNK można zobaczyć 77 witraży z polskich kolekcji muzealnych i prywatnych oraz z kościołów i klasztorów, stworzonych między XII a XVI wiekiem. Pokaz dopełni 78 innych dzieł sztuki, takich jak obrazy, hafty, złotnictwo, dokumenty, rysunki, projekty witraży, grafiki i książki. Większość eksponatów nigdy nie była prezentowana publiczności, a wiele zostało zakonserwowanych specjalnie z myślą o tej wystawie. Wyjątkowym rarytasem są kwatery z okien kościoła Mariackiego w Krakowie, na co dzień umieszczone wysoko w oknach za Ołtarzem Wita Stwosza.

- Od kilku lat, dzięki grantowi ze środków Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, wraz z zespołem specjalistów w zakresie historii sztuki, historii, konserwacji i fotograficznej dokumentacji dzieł sztuki pracuję nad „Korpusem witraży średniowiecznych w Polsce. Zależało mi na tym, by wyniki naukowych dociekań przełożyć na komunikatywny język wystawy, udostępnić szerokiej publiczności zainteresowanej sztuką i jej historią – tłumaczy kuratorka wystawy dr Dobrosława Horzela.

Wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie to opowieść o zmianach rangi witrażownictwa w historii sztuki. Rozpoczyna ją część poświęcona specyfice zawodu witrażysty. Następna część wystawy opowiada o witrażach jako nieco zapomnianym rodzaju sztuki w kontekście innych jej mediów: haftów, złotnictwa, malarstwa tablicowego. Kolejny temat to poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: jak te dzieła oddziaływały, skoro znajdowały się bardzo wysoko?

W osobnej sali dokumenty i relikty archeologiczne próbują odpowiedzieć na pytanie dlaczego średniowieczne witraże z czasem zniknęły z pola widzenia? Dlaczego i w jakich okolicznościach je wyrzucano? „Przypominanie” to tytuł ostatniej części pokazu, prezentującej różne aspekty odkrywania witraży w XIX wieku: dokumentowanie, restaurowanie, projektowanie nowych witraży - oraz ich kolekcjonerstwo.

„Cud światła. Witraże średniowieczne w Polsce” można oglądać od dzisiaj do 26 lipca na I piętrze Gmachu Głównego MNK od wtorku do soboty w godz. 10-18 i w niedziele w godz. 10-16.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Wybrane dla Ciebie

Prokuratura umorzyła postępowanie ws. Park and Ride. Bochnia straciła ok. 1,3 mln zł

Prokuratura umorzyła postępowanie ws. Park and Ride. Bochnia straciła ok. 1,3 mln zł

Poznaj wszystkie półfinalistki Miss Polski. Tylko część z nich przejdzie do finału

Poznaj wszystkie półfinalistki Miss Polski. Tylko część z nich przejdzie do finału

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska