System ELA pozwalana z pomocą strony internetowej ela.nauka.gov.pl budować rankingi dotyczące zarobków absolwentów polskich uczelni. W kategorii "Dziedzina kształcenia" wybraliśmy nauki rolnicze, zawęziliśmy też wyszukiwanie danych do Małopolski. System zestawił w tej sytuacji dane dotyczące wynagrodzeń t po studiach absolwentów jednej uczelni z naszego regionu - Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
Na pierwszym miejscu leśnictwo
Statystyki dotyczące sytuacji zawodowej absolwentów z 2022 roku pokazały, że najwyższe wynagrodzenie ogółem brutto uzyskiwali już na starcie ci, którzy skończyli studia niestacjonarne II stopnia, 3-semestralne, o kierunku leśnictwo na Wydziale Leśnym URK. Dane dotyczą 76 takich osób. Czas, który przeciętny absolwent tych studiów potrzebował do znalezienia pracy etatowej, to zaledwie 0,35 miesiąca. A wynagrodzenie ogółem brutto wyniosło 6 574,83 złotych.
Jeśli chodzi o studia związane z żywieniem, ich absolwentów też znajdziemy w pierwszej trójce najlepiej zarabiających zaraz po dyplomie. W tym wypadku mowa o kierunku technologia żywności i żywienie człowieka i studiach niestacjonarnych II stopnia. Absolwentom tych studiów pracę udawało się znaleźć przeciętnie w niecały miesiąc, a zarobki, na jakie mogli liczyć, to 5 210,85 złotych.
Pierwszą dziesiątkę kierunków rolniczych w Małopolsce z najlepszymi zarobkami prezentujemy na kolejnych slajdach w naszej galerii.
Jak się wiedzie tuż po studiach
Przypomnijmy, że system ELA został uruchomiony w 2016 roku i jest jednym z najbardziej zaawansowanych tego typu rozwiązań w Europie. Gromadzi on informacje dotyczące zatrudnienia, wynagrodzeń, jak i bezrobocia wśród studentów, doktorantów i absolwentów studiów. Dzięki danym prezentowanym w internetowym serwisie ELA można się dowiedzieć, ile zarabiają młodzi ludzie opuszczający mury poszczególnych uczelni, po określonych kierunkach i po ukończeniu studiów I stopnia, II stopnia lub jednolitych magisterskich. Każdy może sprawdzić, po jakich studiach zarobki się najwyższe, a także dowiedzieć się, który kierunek gwarantuje największą szansę zatrudnienia.
Tegoroczna edycja systemu obejmuje on ponad 800 tys. nowych osób, a łącznie opisuje kariery edukacyjne i zawodowe blisko 7 mln osób, które studiowały, uzyskały dyplom lub kształciły się poziomie doktorskim w latach 2014-2022.
Najnowsze dane, które znajdziemy w systemie, na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego udostępnił Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI).
Jeśli chodzi o województwo małopolskie, w najnowszym ogólnym rankingu płac najwyżej uplasowała się informatyka stosowana na UJ. To studia niestacjonarne, II stopnia, 4-semestralne. W 2022 r. ukończyło je 15 osób. Absolwenci 2022 zarabiali zaraz po ukończeniu tych studiów średnio 13 697 zł brutto.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
