W tym roku darmowa pomoc prawna jest udzielana krakowianom według nowych zasad. Niezmiennie natomiast z wiedzy specjalistów można korzystać w 31 punktach. Prowadzenie 16 z nich powierzono wyłonionej w konkursie Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości „Consylium”, a 15 adwokatom i radcom prawnym zrzeszonym w Okręgowej Radzie Adwokackiej i Okręgowej Izbie Radców Prawnych. Prawnicy czekają na petentów m.in. w placówkach: urzędu miasta, rad dzielnic, ośrodków pomocy społecznej.
Od początku stycznia z pomocy prawnej może korzystać znacznie szerszy krąg osób zainteresowanych. Przez pierwsze trzy lata działalności eksperci pomagali tylko osobom spełniającym kryteria do uzyskania świadczeń, czyli: młodzieży do 26. roku życia (głównie studentom), osobom posiadającym kartę dużej rodziny, osobom starszym po ukończeniu 65 lat, kombatantom, weteranom wojennym i osobom zagrożonym lub poszkodowanym katastrofą, w tym naturalną.
Kryteria te sprawiły, że wielu chętnych było odprawianych z kwitkiem. – W ciągu czterogodzinnego dyżuru przychodziła jedna, dwie, trzy osoby. Niestety, co trzeciej nie byłam w stanie pomóc, bo nie kwalifikuje się do bezpłatnej porady – mówi Anna Burzawa radczyni prawna, która przyjmowała petentów w Nowej Hucie.
W 2017 r. w Krakowie z porad prawnych skorzystało 7 562 osób, z czego 3 160 konsultacji udzielono w punktach pomocy prawnej prowadzonych przez organizację pozarządową, a 4 402 udzielono w pozostałych punktach. – Według szacunków Ministerstwa Sprawiedliwości system m.in. z tego powodu dotychczas był wykorzystywany jedynie w 1/4 jego możliwości – wyjaśnia Jan Kanthak, rzeczni ministerstwa sprawiedliwości.
Dlatego też zdecydowano się na rozszerzenie, ograniczonego dotąd, katalogu osób uprawnionych do korzystania z pomocy.
W tym roku przysługują one bowiem każdemu, kto złoży oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej wizyty u prawnika.
– Jest to, tak jak wspomniał 25 stycznia 2019 r. pan prezydent Andrzej Duda, podczas spotkania z przedstawicielami mediów, wyraz zaufania państwa do obywateli – dodaje Jan Kanthak.
– Poza tym, każdy prawnik podczas rozmowy będzie w stanie wywnioskować, czy ma do czynienia z osobą zamożna, czy z taką, której nie stać na opłacenie profesjonalnej pomocy prawnej – mówi mec. Wojciech Bergier, rzecznik krakowskich adwokatów.
Adwokat uważa jednak, że zmiany niekoniecznie przyczynią się do zwiększenia liczby petentów. – W ciągu całego roku pojawia się sporo akcji popularyzujących bezpłatną pomoc prawną, np. Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. Osoby chętnie korzystają z takich usług, więc dla prawników obsługujących rządowy program pozostaje niewielu chętnych – twierdzi mec. Bergier.
Ważną zmianą wynikającą z ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej, jest też wymóg wcześniejszej rejestracji telefonicznej. Według nowych zasad, aby skorzystać z porady należy wcześniej telefonicznie umówić się na wizytę dzwoniąc pod numer telefonu 796 420 474. Telefon czynny jest w godzinach 9.30-17.00.
POLECAMY - KONIECZNIE fSPRAWDŹ:
FLESZ: Co zabija Polaków?