Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Diabły z pustyni w... Pałacu Biskupim

(ece)
W rejonie Olkusza ludzie odkryli niegdyś bogate złoża srebra i ołowiu. Drążąc złoża, wywołali gniew w podziemnym świecie diabłów, które postanowiły zasypać kopalnię. Wysłały jednego po piasek nad morze, a gdy już wracał z wypełnionym piaskiem workiem, ten rozerwał się w pobliżu kopalni, piasek się wysypał i tak właśnie powstała... Pustynia Błędowska. Legendę o niej usłyszał wczoraj metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz. Opowiedziały ją w Pałacu Biskupim w Krakowie dzieci ze świetlicy środowiskowej w Jaroszowcu, gm. Klucze.

Na spotkanie ze Stanisławem Dziwiszem przyjechało 45 dzieci z niezamożnych rodzin żyjących w różnych miejscowościach gminy. Kardynał był pod wrażeniem krótkiego przedstawienia oraz wykonanej przez Kingę Kasprzyk "Barki", jednej z ulubionych kompozycji św. Jana Pawła II. Kinga przyjechała do Krakowa z siostrą bliźniaczką Pauliną; dziewczynki są niewidome.

Pobyt w Krakowie był dla dzieci z gm. Klucze niezwykle intensywny i pełen wrażeń. To przede wszystkim zasługa Ewy Bieleckiej, prezes Stowarzyszenia "Na Rzecz Rozwoju", które od 15 lat organizuje "Najpiękniejszy dzień lata", czyli wakacje pod Wawelem dla najmłodszych mieszkańców województwa małopolskiego.

- Dzieci z naszej gminy uczestniczyły w tej akcji ponad 10 lat temu i były zachwycone tak nietypowym wypoczynkiem, dlatego też postanowiliśmy zapewnić go kolejnej grupie - mówi Ewa Stańczyk z filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaroszowcu. - Podczas pobytu w Krakowie emocje sięgają zenitu, wcześniej jednak solidnie przygotowujemy się do przyjazdu. Dużo czytamy i rozmawiamy, a podczas warsztatów praktycznych naocznie przekonujemy się o tym, co już poznaliśmy w książkach - dodaje Ewa Stańczyk.

Warsztaty twórcze organizuje Muzeum Narodowe w Krakowie. Temat przewodni tegorocznego "Najpiękniejszego dnia lata" to "Komu bije dzwon Zygmunta? Historia w obrazach" - dzieci nie tylko poznają dzieła sławnych mistrzów, ale też historię Polski poprzez uwiecznione na płótnie postaci i wydarzenia. Temu służą także autorskie programy edukacyjne: ,,Europa regionów a tożsamość lokalna", ,,Wielcy Polacy", ,,Kraków - kulturalna stolica Małopolski - legendy i zabytki Krakowa" połączone z konkursami z nagrodami.

Jest też relaks w parku wodnym, seans filmowy w kinie Kijów.Centrum, są upominki dla wszystkich dzieci. I upominki od dzieci: kard. Stanisław Dziwisz, prezes Ewa Bielecka i koordynatorka całego przedsięwzięcia Agnieszka Kęska otrzymali bochny jurajskiego chleba i góralskiego kołacza z piekarni Zofii Rydzyk. Metropolita zrewanżował się pamiątkowymi medalami z podobizną św. Jana Pawła II.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska