Kilkudziesięciu mieszkańców – wcześniej wylosowanych - miało wziąć udział w kilku spotkaniach roboczych, a na koniec wskazać najlepszy sposób uczczenia żołnierzy Armii Krajowej na terenie Krakowa. Urzędnicy zapowiadali, że taki właśnie panel obywatelski zostanie zorganizowany na przełomie listopada i grudnia. Miał się zakończy do końca tego roku. Tymczasem nawet się w tym terminie nie zacznie.
Poszukiwania bez efektu
Jak informuje wicedyrektor Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta, w trakcie trwających konsultacji społecznych na temat formy i miejsca uczczenia pamięci żołnierzy AK urzędnicy poszukiwali też realizatora panelu obywatelskiego. W lipcu, w ramach rozeznania rynku, zwrócono się do dziewięciu instytucji i organizacji pozarządowych z zapytaniem ofertowym. Chęć przeprowadzenia panelu zgłosiło wtedy tylko jedno stowarzyszenie - Inicjatywa z Natury Rzeczy, z Warszawy. Jednak nie spełniło ono warunków formalnych, dlatego urząd nie zawarł z nim umowy.
W sierpniu urząd rozesłał zapytanie ofertowe raz jeszcze, do większej liczby organizacji. Żadna nie była zainteresowana.
W połowie września z kolei został ogłoszony otwarty konkurs ofert na przeprowadzenie panelu. Wpłynęły dwie oferty od organizacji pozarządowych: Instytutu Polityk Publicznych z Krakowa oraz Inicjatywy z Natury Rzeczy z Warszawy. W październiku przyjrzała im się komisja konkursowa. Uznano, że krakowska oferta spełnia wymogi formalne, a warszawska – nie. Ostatecznie teraz ukazało się zarządzenie prezydenta Krakowa w sprawie niezatwierdzenia wyników konkursu, a dotacja na realizację zadanie nie została przyznana.
Co dalej? - Podjęcie działań organizacyjnych w sprawie panelu obywatelskiego będzie możliwe po uchwaleniu przez Radę Miasta Krakowa budżetu miasta na rok 2020 – odpowiada przedstawiciel Wydziału Polityki Społecznej.
Panel miał rozstrzygnąć o losach upamiętnienia
Przypomnijmy, że w marcu radni miasta anulowali wcześniejsze uchwały mówiące o budowie pomnika AK obok Wawelu i zdecydowali o przeprowadzeniu nowych konsultacji. Od początku zakładano, że odbędą się w formie tzw. panelu obywatelskiego.
W czerwcu miasto zebrało opinie i propozycje mieszkańców, które można było składać, wypełniając ankietę. Następnie końcem września odbyło się burzliwe spotkanie dla mieszkańców na temat upamiętnienia AK. W jego efekcie ustalono trzy rekomendacje do panelu obywatelskiego, czyli propozycje, nad którymi mają pracować i zastanawiać się jego uczestnicy.
Te rekomendacje to:
- uczczenie pamięci żołnierzy Armii Krajowej w Krakowie w formie pomnika „Wstęga pamięci” na Bulwarze Czerwińskim u stóp Wawelu;
- w formie pomnika na skwerze u zbiegu ul. Armii Krajowej i ul. Zarzecze w ramach planowanej przez Zarząd Zieleni Miejskiej rewitalizacji tego obszaru i stworzenia stosownego miejsca odpoczynku i zadumy;
- poprzez odnowienie i konserwację „Pomnika Polski Walczącej” na Bulwarze Czerwieńskim wraz z rewitalizacją skweru wokół pomnika. W ramach rewitalizacji - jak informuje krakowski magistrat - powinna zostać wykonana iluminacja pomnika oraz posadzone rośliny osiągające odpowiednią wysokość.
Kolejnym etapem konsultacji ma być sam panel obywatelski, z udziałem wylosowanych 60 osób.
