18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Kraków: eksmisje do noclegowni?

  • Gazeta Krakowska

Katarzyna Janiszewska

Osoby, które dostaną nakaz eksmisji, a sąd nie przyzna im prawa do mieszkania socjalnego, mogą trafić do... noclegowni. Już teraz wiadomo, że zagrożonych jest prawie tysiąc rodzin. A to dopiero początek. Bo zgodnie z nowymi przepisami gmina jest zobowiązana dostarczyć lokal również osobom eksmitowanym z prywatnych budynków.

Czytaj także: Czarne chmury nad Krakowem

Skierowanie do noclegowni umożliwia nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów, która weszła w życie 17 listopada. Jadwiga Tajchman, prezes Stowarzyszenia Krakowska Grupa inicjatywna Obrony Praw Lokatorów, była radna, nauczycielka, to jedna z osób zagrożonych eksmisją. Zarabia zbyt mało, by opłacić horrendalnie wysoki czynsz (3,5 tys. miesięcznie) ustanowiony przez nowego właściciela kamienicy, jednak zbyt dużo, aby móc starać się o lokal komunalny od gminy.

- Całe życie ciężko pracowałam, płaciłam podatki - mówi. - A teraz stoję przed perspektywą mieszkania w noclegowni. Osoby zagrożone eksmisją to nie, jak się niektórym wydaje, lumpy. To porządni ludzie, emeryci, matki z dziećmi. I mają trafić do noclegowni czynnej od godz. 22 wieczór, do godz. 5 rano, a przez resztę dnia się tułać? Przecież to nieludzkie!

W wydziale mieszkalnictwa krakowskiego magistratu jest zarejestrowanych 965 rodzin z wyrokiem eksmisyjnym bez prawa do lokalu socjalnego. Liczba ta dotyczy wyłącznie najemców gminnych lokali. Rodzin eksmitowanych z prywatnych budynków zarejestrowało się już 284. Będzie ich przybywać, a Kraków dysponuje w tej chwili 22 pomieszczeniami tymczasowymi.

- Trzeba skończyć z fikcją - mówi Bogusław Kośmider, przewodniczący rady miasta. - Nie możemy obiecywać, że gmina wszystkim da mieszkania, bo nie można pomóc każdemu.

Zgodnie z nowymi przepisami gmina ma również stworzyć zasób pomieszczeń tymczasowych. - Nie da się tego zrobić z dnia na dzień - podkreśla Rafał Wojtusik z krakowskiego wydziału mieszkalnictwa. - Staramy się adaptować budynki pod takie pomieszczenia. Nie wymaga to tak wielkich nakładów finansowych, bo nie muszą one spełniać standardów lokalu socjalnego. Ale i tak to nierealne, by takie pomieszczenia przyznać wszystkim.

W Poznaniu od dwóch miesięcy prowadzony jest program, w ramach którego eksmitowane osoby są przenoszone do hotelu robotniczego. Z takiej możliwości skorzystało zaledwie 17 ze 106 osób. - Okazało się, że reszta znalazła sobie inne lokum - mówi Magdalena Gościńska z Zarządu Komunalnych Zasobów Mieszkaniowych.

Krakowscy urzędnicy na razie sami nie wiedzą, jak rozwiążą problem eksmitowanych lokatorów. Kierowanie ich do noclegowni niewiele tu pomoże, bo jest w nich około 600 miejsc i większość już teraz zajmują bezdomni. W niektórych przypadkach noclegownie mogą być jednak wykorzystywane jako straszak, by, podobnie jak w Poznaniu, zmobilizować lokatorów do poszukiwania lokum.

Nowelizacja ustawy

Do tej pory gmina była zobowiązana dostarczyć pomieszczenie tymczasowe w przypadku, gdy najemca był eksmitowany z budynków miejskich. Przy eksmisji z budynków prywatnych obowiązek taki spoczywał na właścicielu. Teraz jest już z niego zwolniony. Jeśli po sześciu miesiącach gmina lokalu nie dostarczy, komornik może wyeksmitować rodzinę do noclegowni, lub schroniska. Umowa najmu pomieszczenia tymczasowego jest zawierana na czas oznaczony, nie krótszy niż miesiąc i nie dłuższy niż sześć miesięcy.

Sylwester w Krakowie: sprawdź, gdzie możesz go spędzić i porównaj ceny!

Wybieramy najpiękniejszą sportsmenkę Małopolski! Weź udział w plebiscycie!

"Super pies, super kot"! Zobacz zwierzaki zgłoszone w plebiscycie i oddaj głos!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Wideo

polecane: Flesz: Koniec świata jest blisko? Kilka już za nami...

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

28.06.2013, 10:06

Pani BYLA RADNA byla wlascicielka tego mieszkania przez dobrych paredziesiat lat , z jakiej niby parady ona teraz ma wynajmowac mniejsze mieszkanie ? po za tym chyba nie zdajesz sobie sprawy jakie warunki sa dla osoby starszej w mniejszych i tanszych mieszkaniach ktore maja nizszy sufit i najzwyczajniej w swiecie ciezko sie oddycha , sam mieszkalem w kamienicy w centrum a teraz mieszkam w malym mieszkaniu i wierz mi ze jak bym tylko mial okazje wracal bym do centrum , ironią losu jest fakt iż bronicie jakiegos idioty ktory po 20 czy 30 latach bez slowa , nagle pojawił się i żąda praw do wykupionych wczesniej przez lokatorow owej kamienicy mieszkan , po czym wali im czynsze po trzy i pół tysiaca złotych , nie wiem czy sobie zdajesz sprawe ale czynsz mieszkania w centrum (wlasnosciowego oczywiscie) nie wynosi wiecej niz 1.5 tys zł , chyba ze mowimy o apartamentach w nowo odnowionych kamienicach gdzie placi sie 15 tys z m2 przy zakupie mieszkania .
Polecam zapoznac sie z sytuacją Pani Radnej i wielu innych poszkodowanych , a wtedy proszę o przemyślenie swojego kompletnie bezsensownego i nawet troche obraźliwego dla wyzej wymienionej postu.

24.08.2012, 21:33

POLSKA WSPÓLNOTA NARODOWA
ZARZĄD NACZELNY

00-521 Warszawa, ul. Hoża 25 m. 13, telefon: 22-6215571, 6293606
Adres pocztowy: 00-956 Warszawa 10, skrytka pocztowa 15
h******www.pwn.waw.pl e-mail: pwn@pwn.waw.pl
Konto bankowe: PKO BP SA Odział 10 w Warszawie, nr 77 1020 1013 0000 0802 0118 8408

Warszawa, lipiec 2012 roku

UWAGA POLACY!

Władza państwowa w Polsce od ponad 20 lat na polecenie Unii Europejskiej zmniejsza produkcję przemysłową i rolną, likwiduje lub sprzedaje za bezcen zachodniemu kapitałowi przedsiębiorstwa przemysłowe i rolne oraz bogate złoża surowców. Podobny los spotkał polski handel i polską bankowość zawłaszczone prawie w całości przez obcy kapitał. Kamienice – prawnie przejęte po wojnie na własność Państwa i remontowane z funduszy państwowych – są dzisiaj bezprawnie zwracane najczęściej oszustom udającym byłych właścicieli. Zwiększają oni nawet dziesięciokrotnie czynsze lokatorom głównie po to, aby nie byli w stanie płacić i mogli być bezkarnie wyrzucani z zajmowanych od wielu lat mieszkań.
Wywołane tym wszystkim masowe bezrobocie i bezdomność próbuje się zmniejszać masowymi wyjazdami młodych Polaków do pracy na Zachodzie. Powoduje to bogacenie się Państw zachodnich i ubożenie Polski oraz osłabianie Narodu Polskiego. Temu perfidnemu celowi służy również ograniczanie programów nauczania w szkołach oraz likwidacja wielu szkół, a nawet szpitali.
Coraz bardziej niszczone jest Wojsko Polskie, zmniejszone do niespełna 90 tysięcy żołnierzy i nadal zmniejszane, pozbawione dostatecznego uzbrojenia i wychowania patriotycznego. Wojska Polskiego nie szkoli się do obrony Polski, lecz do udziału w haniebnych agresjach dokonywanych przez USA i NATO.
Nawet Policja Polska jest osłabiana i pozbawiana środków koniecznych do skutecznej walki z przestępczością i skutecznej obrony uczciwych obywateli przed przestępcami.
Rosną natomiast szeregi Straży Miejskiej i ochroniarzy. Formacje te są używane przez władze samorządowe przeciwko uczciwym obywatelom, których obcy kapitaliści i właściciele-oszuści pozbawiają pracy, zarobków i mieszkań.
O tej tragicznej sytuacji Polski i Polaków mówi nasza książka „W obronie Polski. W obronie Słowiańszczyzny”. Mówi też o tym, jak wyjść z tego globalistycznego bagna zachodniego. Podaje w tym celu konkretny program.
Dobro Polski i Polaków wymaga natychmiastowego przerwania reprywatyzacji domów komunalnych i przekształcenia ich w prywatną własność zamieszkujących je lokatorów, a także wydatnego zwiększenia budownictwa mieszkaniowego, produkcji przemysłowej, rolnej i spółdzielczej oraz zatrudnienia.
Dobro i bezpieczeństwo Polski i Polaków wymaga wzmocnienia Wojska Polskiego strzegącego niepodległości Państwa Polskiego oraz wzmocnienia Policji Polskiej strzegącej praw obywateli polskich i broniącej ich przed oszustami. Eliminowane być muszą liczniejsze od Wojska Polskiego antypaństwowe i anty obywatelskie struktury Straży Miejskiej i ochroniarzy. Bronią one bowiem urzędników samorządowych i właścicieli-oszustów odpowiedzialnych za okrutne pozbawianie Polaków należnych dóbr, a w tym dobra niezbędnego do życia, jakim jest zarobek i mieszkanie.
W Wojsku Polskim i w Policji Polskiej pokładamy nadzieję skutecznego bronienia Polski i Polaków przed panoszącym się złem, przed panoszącą się niesprawiedliwością!
Stare patriotyczne hasła - „Naród z Wojskiem, Wojsko z Narodem”, „Naród z Policją, Policja z Narodem” - stają się znowu aktualne w tych ciężkich czasach dla Narodu Polskiego!

Polska Wspólnota Narodowa
Polskie Stronnictwo Narodowe
Przewodniczący Bolesław Tejkowski

24.08.2012, 21:32

POLSKA WSPÓLNOTA NARODOWA
ZARZĄD NACZELNY

00-521 Warszawa, ul. Hoża 25 m. 13, telefon: 22-6215571, 6293606
Adres pocztowy: 00-956 Warszawa 10, skrytka pocztowa 15
h******www.pwn.waw.pl e-mail: pwn@pwn.waw.pl
Konto bankowe: PKO BP SA Odział 10 w Warszawie, nr 77 1020 1013 0000 0802 0118 8408
Warszawa – Kraków, 18 czerwca 2012 roku

Co na to Prezydent Polski?

W Krakowie, Warszawie i w całej Polsce od dłuższego czasu trwa haniebna akcja przejmowania kamienic komunalnych przez oszustów podających się za byłych właścicieli. Korzystają oni z wynajętych adwokatów, którzy wraz z nimi dopuszczają się fałszerstw dokumentów własności.
Lokatorzy sprywatyzowanych w ten sposób kamienic komunalnych są zmuszani do płacenia nawet dziesięć razy większych czynszów lub są eksmitowani na ulicę. Wcześniej byli pozbawiani pracy i zarobków przez likwidowanie polskich przedsiębiorstw z rozkazu Unii Europejskiej.
Rośnie ilość pustych mieszkań czekających na nowych, najczęściej zagranicznych lokatorów. Rośnie też liczba pokrzywdzonych bezdomnych Polaków, skazanych na nędzę, cierpienie i przedwczesną śmierć.
W obronie pokrzywdzonych wystąpiła partia – Polska Wspólnota Narodowa, kierowana w Krakowie przez przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego Graniwida Sikorskiego oraz współzałożone przez niego Krakowskie Stowarzyszenie Oczekujących na Mieszkanie, Krakowskie Stowarzyszenie Członków Spółdzielni Mieszkaniowych, Forum w Obronie Godności i Jedności Lokatorów i Bezdomnych, Forum w Obronie Praw Emerytów, Rencistów i Bezrobotnych.
Działacze tych organizacji od kilku lat pismami, pikietami, manifestacjami, blokadami przeciwstawiają się eksmisjom, bronią praw lokatorów do mieszkań komunalnych, które na warunkach preferencyjnych powinny stawać się ich własnością przynoszącą dochód miastu.
Nawet prawdziwi dawni właściciele nie mogą odzyskiwać kamienic, które kilkadziesiąt lat temu przejęło na własność miasto oraz łożyło środki finansowe na ich utrzymanie i remontowanie.
Zamiast racjonalnego i sprawiedliwego podejścia do protestujących obrońców zagrożonych lokatorów, władza samorządowa Krakowa bezprawnie nałożyła na przewodniczącego Graniwida Sikorskiego karę grzywny za rzekomo nielegalną pikietę na Rynku Głównym w Krakowie, na którą wcześniej wydała zezwolenie. Graniwid Sikorski jest również oskarżony przed Sądem o rzekome szkalowanie adwokatów torujących oszustom drogę do bezprawnego przejmowania kamienic komunalnych w Krakowie.
O tych wszystkich nieszczęściach spotykających Polaków we własnym Kraju mówi nasza książka „W obronie Polski. W obronie Słowiańszczyzny”. Mówi też o potrzebie nieustannego działania w obronie krzywdzonych Polaków.
Apelujemy do wszystkich! Nie ustawajcie w walce o Wasze ludzkie prawa! Nie ustawajcie w walce o prawdę, dobro i sprawiedliwość, o prawo do godnego życia dla wszystkich obywateli Polski!
Tylko nieustępliwa walka doprowadzi nas do zwycięstwa!

Przewodniczący
Polskiej Wspólnoty Narodowej
Bolesław Tejkowski

23.12.2011, 10:02

Hory to jest kraj. A zeby matki z dziecmi wyrzucac. Dajcie ludzia zarobic a zeby ich było stzc na mieszkanie to nie bedziecie miec problemów a zeby płacili za czynsz

22.12.2011, 22:19

Aza co kupujesz jedzenie, odzież itp ?

22.12.2011, 16:39

MIESZKANIA W KAMIENICACH SĄ DLA BOGATYCH i TAK MA BYĆ. Natomiast u nas przeciętni i biedni uważają, że im mieszkania w kamienicach się należą. Zapraszam na wolny rynek - na osiedlu można wynająć mieszkanie za - 1000 pln. Czy ktoś z biedaków zastanowił się ile kosztuje utrzymanie i remont kamienicy, gdzie wszystko jest przynajmniej 2 razy większe niż w bloku. Ekonomia się kłania - nie stać Cię to nie mieszkasz w kamienicy. Dziękuję i do widzenia - pakować się do tańszych mieszkań. Zapraszam do bloku na osiedlu -pseudo "Panią"

22.12.2011, 15:14

Tak się zastanawiam i nawet po odjęciu 1000zł na ogrzewanie wychodzi mi 2500 na czynsz, może się mylę ale mieszkanie które zamieszkuje ta pani musi mieć chyba ze 100 m2. A wtedy czynsz za m2 wynosił by 25zł. A może wynając małe mieszkanie za połowę ceny?

22.12.2011, 15:06

Masz rację gmina sprzedaje mieszkania komunalne w centrum Krakowa i łata dziurę w budżecie zamiast budować lokale mieszkalne dla potrzebujących. A wykwaterowani z prywatnych kamienic mają iść do noclegowni.Urzędnicy nawet sobie sprawy nie zdają jacy ludzie się znajdują w noclegowniach , to przeważnie recydywa która została zwolniona z więzienia po długotrwałych wyrokach, albo ludzie patologiczni taki przekrój jest w noclegowniach i przytuliskach, wiem bo kiedyś jako przyszły pracownik socjalny miałam praktyki w noclegowni na Makuszyńskiego w Hucie. Zasady hierarchii jak w więzieniu rządzi prawo silniejszego. Więc niech się urzędasy klepną w czoło!!!!

22.12.2011, 13:53

NIE JEST PRAWDĄ ŻE GMINA NIE MA MIESZKAŃ KOMUNALNYCH TYLKO URZĘDNICY CZEKAJĄ Z DANIEM TAKIEGO MIESZKANIA LATAMI. JA MIESZKAM W CENTRUM KRAKOWA, W MOJEJ KAMIENICY ZMARŁ DZIADEK W MIESZKANIU KOMUNALNYM, A GMINA ZAMIAST DAĆ JE OSOBIE POTRZEBUJĄCEJ TO 2 LATA CZEKAŁA Z DECYZJĄ I NIE ODDAŁA JE POTRZEBUJĄCYM TYLKO WYSTAWIŁA NA LICYTACJĘ I SPRZEDAŁA.
TAK WŁAŚNIE ROBIĄ URZĘDASY A PÓŹNIEJ ZASŁANIAJĄ SIĘ TYM ŻE NIE MAJĄ MIESZKAŃ, WYSTARCZY SIĘ PRZEJŚĆ PO KRAKOWIE PEŁNO STOI PUSTYCH MIESZKAŃ KTÓRE MA POD SOBĄ ZBK KRAKÓW.

22.12.2011, 13:03

Zamiast ciągle żerować na innych bierzcie się do roboty i sami zadbajcie o swój los

22.12.2011, 11:59

Czy Pani Radna oby nie przesadza? Dramatyzuje z tą noclegownią zamiast poszukać taniego mieszkania.
Nie musi mieszkać w centrum w kamienicy w mieszkaniu za 3,5 tys.!

22.12.2011, 10:25

Kwestia czasu.

22.12.2011, 09:55

...okazało się, że ci "biedacy" jednak mają pieniądze na mieszkanie. I tak jest w 90% przypadków. U nas w kamienicy ci z wyrokiem eksmisyjnym nie tylko imprezują, ale też jeżdżą niezłym samochodem (i oczywiście zarejestrowanym na kogoś innego), a na święta kupili sobie telewizor plazmowy, bo pracują na czarno na budowie, tudzież w jeżdżą taxi w firmie wawel. A miasto (i przy okazji obywatele uczciwie płacący podatki) są ruchani bez wazeliny. Wszystko na twój koszt, drogi podatniku.

22.12.2011, 09:29

Pani zapomniała chyba, że czasami owe matki z dziećmi to lumpiary, rodzące dzieci tylko po to, by było za co chlać przez kilka miesięcy. Może Kraków weźmie się w końcu za tych, co mieszkają w mieszkaniach komunalnych, nie płacą ani grosza, ale za to na neverending popijawy mają. Niestety, to miasto lubi utrzymywać patologie.

22.12.2011, 08:24

Odbierzcie mieszkania zydom i dajcie je polakom. Zydzi maja pelna

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3