https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Flaga Powstania Wielkopolskiego zawisła na wieży Bazyliki Mariackiej [ZDJĘCIA]

Marcin Banasik
Dziś, 27 grudnia w całym kraju obchodzone jest nowe święto państwowe – Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Święto ma upamiętniać zwycięski zryw Polaków przeciwko Niemcom z lat 1918–1919. Z tej okazji w samo południe, po odegraniu hejnału, na wieży Bazyliki Mariackiej w Krakowie pojawiła się chorągiew Powstania Wielkopolskiego. Flagę wywiesiła jarocińska latająca kompania, której członkowie opowiedzieli mieszkańcom Krakowa i turystom o tym, co zaczęło się w Jarocinie w nocy z 8 na 9 listopada, co się wydarzyło w Poznaniu 27 grudnia i dlaczego Wielkopolanie musieli walczyć o wolność jeszcze na początku 1919 roku.

FLESZ - Nowe świadczenie dla rodzin z dziećmi

od 16 lat

Flagi państwowe pojawiły się w Krakowie na budynkach urzędu miasta, a także na masztach przed magistratem na placu Wszystkich Świętych. Kładka im. ojca Bernatka zostanie podświetlona na biało-czerwono w godzinach wieczornych.

Dlaczego w Krakowie?

- Powstania Wielkopolskiego nie trzeba promować w Wielkopolsce, ale w tych regionach, gdzie słabo funkcjonuje w świadomości Polaków. Kiedy w 1918 roku w Krakowie już świętowano niepodległość, Wielkopolanie musieli o nią walczyć - mówi Robert Kaźmierczak, z jarocińskiej latającej kompanii.

„W hołdzie bohaterom - uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918–1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej" – głosi preambuła ustawy o ustanowieniu 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego świętem państwowym.

Ustawa stanowiła odpowiedź na głosy przedstawicieli społeczności, działaczy patriotycznych oraz władz samorządowych z Wielkopolski. Z pomysłem ustanowienia święta państwowego wyszły wspólnie: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Fundacja Zakłady Kórnickie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918–1919 oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski.

Hotel Bazar

Sejm przyjął ustawę ustanawiającą nowe święto państwowe 1 października, a 28 października jednogłośnie poparł ją Senat. 23 listopada w historycznym miejscu, czyli w dawnym poznańskim Hotelu Bazar, w którym tuż przed wybuchem Powstania Wielkopolskiego zamieszkał, przybywszy wtedy do Poznania, Ignacy Jan Paderewski, prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę.

W świadomości społecznej utrwaliło się skojarzenie walki o niepodległość głównie z przegranymi powstaniami listopadowym i styczniowym, tymczasem wielkopolska insurekcja z 27 grudnia 1918 r. jest jednym z nielicznych zwycięskich powstań.

FLESZ - Pandemia nie zwalnia tempa

od 16 lat
Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Mamy pamiętać dlaczego żeśmy niepodległości utracili, to jest klucz do przetrwania narodu , wtedy jak i dziś mieliśmy wszędzie wrogow i niekompetentne elyty ,
E
Ehh
Pamiętać należy,tylko ze Pys, IPNy i podobne instytucje maja predyspozycje do nadużywania Pamięci i faktów historycznych.2 RP pokonała na początku swojego istnienia jako państwo buforowe ...pokonanych w I wojnie światowej a historia jest znaczenie bardziej skomplikowana niz jedna data.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska