MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Gdy dom jednorodzinny staje się... blokiem. Łukasz Gibała pokazuję przykład patodeweloperki z mikrokawalerkami

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Przy ulicy Młodzieży 9A, na działce, na której zgodnie z planem zagospodarowania nie może być zabudowy wielorodzinnej, jednorodzinny dom jest właśnie przekształcany w blok z 16 mikromieszkaniami. – Ta sprawa jest oburzająca, wszystko wskazuje na to, że prace są prowadzone bez jakichkolwiek pozwoleń – komentuje Łukasz Gibała, kandydat na prezydenta Krakowa i zapowiada interwencję. Urzędnicy miejscy już odpowiadają nam, że żadnego pozwolenia na budowę nie wydawali, a sprawą zajął się już nadzór budowlany.

Radny miejski dowiedział się o sprawie od sąsiadów nielegalnej przebudowy. Obawiają się oni m.in. paraliżu komunikacyjnego na wąskiej ulicy Młodzieży, równoległej do Bieżanowskiej. Sam budynek stoi nie bezpośrednio przy niej, a przy niewielkiej bocznej uliczce. - Jak udało się sprawdzić, inwestorem jest firma Inplus New Home. Na jej stronie internetowej można już nie tylko zobaczyć ofertę mieszkań przy ul. Młodzieży 9A, ale też znaleźć informację, że ponad połowa z nich jest sprzedana - informuje Łukasz Gibała. – Mieszkańcy zgłosili sprawę do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, a ten nakazał wstrzymanie prac. Najwyraźniej jednak inwestor nic sobie z tego nie robi, bo – jak sami sprawdziliśmy – robotnicy wczoraj działali na miejscu – dodaje.

Co ciekawe, dla budynku, w którym ma być 16 mieszkań, z czego 15 o powierzchni poniżej 20 m2 (najmniejsze mieszkanie ma niespełna 14 m2). Ceny? Na przykład: 13,80 metra kwadratowego - 139 tys. zł, 22,10 metra kwadratowego - 245 tys. zł

– Jak sprawdziliśmy na stronie internetowej Inplus Home, inwestycja przy ul. Młodzieży jest jedną z wielu podobnych w Krakowie. Firma w tej chwili oferuje „mikrokawalerki” w 10 budynkach, w kolejnych 7 są już sprzedane. Pytanie, czy w pozostałych lokalizacjach również dochodziło do łamania przepisów? Zapytam w interpelacji – wyjaśnia Gibała. To pytanie jest uzasadnione, bo na swojej stronie internetowej firma wprost informuje, że jej działalność polega na „kupowaniu budynków jednorodzinnych w okazyjnych cenach. Następnie ich remoncie oraz wyodrębnieniu z nich mikrokawalerek.” Co również istotne, powierzchnia oferowanych mieszkań zaczyna się od niewiele ponad 10 m2. - To niezgodne z przepisami, bo minimalna powierzchnia użytkowa dla lokalu mieszkalnego to 25 m2. Zapewne dlatego deweloper oficjalnie na swojej stronie oferuje po prostu „lokale” - dodaje radny miejski i kandydat na prezydenta Krakowa.

Kraków. Gdy dom jednorodzinny staje się... blokiem. Łukasz Gibała pokazuję przykład patodeweloperki z mikrokawalerkami
Inplus Home

Na stronie inwestora czytamy: "Zarabiaj z nami jak na lokacie (pasywnie) inwestując w nieruchomości. Czas trwania inwestycji od 6 do 12 miesięcy, przy stałym oprocentowaniu 20% w skali roku. Sam zdecyduj jak długo chcesz inwestować. Kupujemy nieruchomości poniżej ceny rynkowej. Remontujemy, dzielimy na mikro kawalerki podnosząc ich wartość i sprzedajemy je z zyskiem."

Poprosiliśmy Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Krakowie i samego inwestora o wyjaśnienia w tej sprawie.

Na razie jednak odpowiedział nam Wydział Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta Krakowa

- Analiza baz danych AU UMK wykazała, że dla inwestycji przy ul. Młodzieży 9a na działce nr 27/2 obr. 55 Podgórze nie odnotowano wpływu wniosku o wydanie pozwolenia na rozbudowę budynku przy ul. Młodzieży 9a, wobec czego nie została wydana decyzja o udzieleniu pozwoleniu na budowę w przedmiocie rozbudowy budynku i zmiany ilości lokali mieszkalnych. Nie odnotowano również zgłoszeń zamiaru wykonania robót budowlanych w tym przedmiocie, a także wniosków o wydanie zaświadczenia o samodzielności lokali. - informuje Dorota Zaucha - Rybka, dyrektorka Wydział Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta Krakowa. Urzędnicy przypominają też, że teren ww. działki oznaczony jest w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego symbolem MN.21 – tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej MN.1-30.

"Jak wskazano powyżej, w Wydziale Architektury i Urbanistyki UMK nie została wydana decyzja o pozwoleniu na budowę w zakresie przebudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego na budynek mieszkalny wielorodzinny przy ul. Młodzieży 9A w Krakowie. Organem właściwym, zgodnie z obowiązującymi przepisami, sprawdzającym legalność wykonywanych prac budowlanych i ich zgodność z udzielonym pozwoleniem na budowę jest Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Krakowie – Powiat Grodzki" - dodaje Dorota Zaucha - Rybka.

Urzędnicy informują równocześnie, że w dniu 19.02.2024 roku wpłynęło pismo mieszkańców ul. Młodzieży wskazujące na samowolę budowlaną polegającą na rozbudowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego na budynek mieszkalny wielorodzinny posiadający 16 lokali jednopokojowych. Zajęcie stanowiska w tej sprawie należy do kompetencji PINB.

Stanowisko PINB:

PINB w Krakowie – Powiat Grodzki prowadzi postępowanie administracyjne w sprawie robót budowlanych związanych z przebudową budynku mieszkalnego jednorodzinnego przy ul. Młodzieży 9 A w Krakowie, realizowanych bez uzyskania zgody organu administracji architektoniczno-budowlanej, w sposób prowadzący do zmiany kategorii obiektu z I na XIII tj. z mieszkalnego jednorodzinnego na wielorodzinny, tym samym zmiany sposobu użytkowania przedmiotowego budynku. W ramach rzeczonego postępowania stosownym postanowieniem wstrzymano inwestorowi prowadzenie ww. robót budowlanych - podaje Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Krakowie – Powiat Grodzki, Małgorzata Boryczko.

Czekamy nadal na odpowiedź o inwestora...

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska