Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: giełda agroturystyczna zaprasza

Danuta Górszczyk
Koło Gospodyń Wiejskich z Czasławia pojawi się na tegorocznej Giełdzie Agroturystycznej
Koło Gospodyń Wiejskich z Czasławia pojawi się na tegorocznej Giełdzie Agroturystycznej ze zbiorów CKU Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie
Po raz czternasty na terenie kampusu Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie przy al. 29 Listopada 46-50 w sobotę i niedzielę odbywa się Małopolska Giełda Agroturysty-czna, podczas której prezentowane są oferty agroturystyczne z Małopolski, a także z innych regionów Polski (ponad 80 wystawców na 96 stoiskach).

Wydarzeniu temu towarzyszą wystawy rękodzieła ludowego, konkurs na najsmaczniejszą potrawę - "agroturystyczny stół", degustacja potraw, a także wystawa zwierząt gospodarskich. Prezentują się zespoły i kapele folklorystyczne, trwają konkursy i zabawy dla dzieci, jest też konferencja naukowa poświęcona agroturystyce. Imprezie patronuje "Gazeta Krakowska".

O tym co na giełdzie słychać rozmawiamy z dyrektorem Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie Krzysztofem Klęczarem i Wojciechem Maślanką kierownikiem Centrum Kształcenia Ustawicznego UR.

Kraków: XIV Giełda Agroturystyczna

Celem organizacji giełdy jest promocja turystyki wiejskiej oraz przedstawienie atrakcyjnej oferty wypoczynku mieszkańcom Krakowa i całego województwa małopolskiego. Co mogą znaleźć odwiedzający kampus Uniwersytetu Rolniczego?
Krzysztof Klęczar (KK): Można powiedzieć krótko - wiele ciekawych ofert, a co ważne, na własne oczy przekonać się, jakie są te nasze gospodarstwa, bo będziemy mogli bezpośrednio porozmawiać z ich właścicielami.
Wojciech Maślanka (WM): Taka rozmowa, twarzą w twarz, to zupełnie coś innego niż przeglądanie oferty przez internet. Przez internet wszystko jest ładne, kolorowe, a tu mamy rozmowę bezpośrednią i możemy się dopytać o to, co nas interesuje.

A co, Panów zdaniem, interesuje przeciętnego Kowalskiego, który chce skorzystać z takiego właśnie wypoczynku na małopolskiej wsi?
KK: Przede wszystkim interesuje go, czy i gdzie może wypocząć w ciszy i z dala od zgiełku miasta. Taki Kowalski jest też bardzo ciekawy, czy można na małopolskiej wsi pojeździć konno, albo czy może wybrać się na grzyby. Sporo osób interesuje się miejscami przystosowanymi dla osób niepełnosprawnych. I myślę, że ta giełda im pomoże, bo tutaj znajdą oferty przygotowane przez profesjonalistów, zarówno Stowarzyszenie Galicyjskie Gospodarstwa Gościnne jak i Góralskie Stowarzyszenie Agroturystyczne. Na giełdzie pojawią się miejsca ze specjalną ofertą dla niepełnosprawnych, także dla grzybiarzy czy wędkarzy. Znajdą na pewno coś dla siebie i miłośnicy wypoczynku w siodle, a także ci, co preferują wycieczki rowerowe. Zaprezentuje się ze swoją ofertą Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami. Ale będzie też konkurencja spoza Małopolski - goście z Kaszub - zaproszą do swoich zagród, bo giełda ma na celu szeroką promocję wypoczynku agroturystyczne-go nie tylko w Małopolsce.

Giełda to też miejsce, gdzie będzie można posmakować prawdziwej kuchni, tej bez polepszaczy, ulepszaczy, czyli czeka nas powrót do naturalnych smaków?
WM: Po raz pierwszy w tym roku wspólnie z Małopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Karniowicach i Urzędem Marszałkowskim organizujemy kiermasz, na którym znajdą się "smaki z tamtych lat". Pieczywo, wędliny i inne różności - wszystko z certyfikatem jakości. Gośćmi honorowymi smakowitych prezentacji będą - w niedzielę Ewa Wachowicz, która przypomni trochę zapomnianą, ale pyszną gęsinę oraz ojciec Zygmunt Galoch z opactwa Benedyktynów - w sobotę, który wspólnie z kucharzem przypomni nam różne potrawy z królika. Już czuję te zapachy kuchni.
KK: Wiele osób nie pamięta jak smakował prawdziwy chleb, jak smakowała kiełbasa. Teraz ludzie zadowalają się tym co kupią w markecie, a dzieci często myślą, że krowa daje od razu mleko w kartonach. Dlatego też na naszej giełdzie rodzice będą mogli pokazać pociechom trochę zwierząt domowych. Będą kaczki, kury, króliki, znajdzie się kucyk i osioł, a także kozy. Na kucyku będzie można nawet pojeździć.

Jak widzę, chętnych do zaprezentowania się na giełdzie nie brakuje?
KK: Chętni już pod koniec roku ubiegłego pytali, czy giełda będzie i czy mogą się zgłosić. I tutaj palmę pierwszeństwa dałbym powiatowi myślenickiemu. Od lat na naszej giełdzie spotykamy koła gospodyń z tego terenu, twórców ludowych i oczywiście sam powiat. Ale są i takie gminy, których to nie interesuje. Nawet jeżeli koło gospodyń chce się zgłosić to nie ma wsparcia samorządu.

Ale są już wyspecjalizowane stowarzyszenia, które się tutaj pojawiają?
WM: To między innymi Stowarzyszenie Galicyjskie Gospodarstwa Gościnne oraz Góralskie Stowarzyszenie Agroturystyczne, które przygotowują specjalną ofertę na giełdę. Ale nie sposób tutaj nie wspomnieć i o Małopolskim Stowarzyszeniu Doradztwa Rolniczego, i o Małopolskiej Izbie Rolniczej, i o Małopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie z oddziałem w Krakowie. W tym jak i w ubiegłym roku w organizację Giełdy mocno włączyło się Województwo Małopolskie - Sekretariat Regionalny KSOW. Dzięki zaangażowaniu tych wszystkich organizacji mamy taką giełdę, która za rok będzie miała mały jubileusz - 15 lat.

Zapraszacie Panowie na Uniwersytet Rolniczy
KK, WM: Serdecznie zapraszamy. Z nami można zaplanować wakacje.

Program giełdy agroturystycznej

Sobota (giełda czynna od 10 do 18)
10-10.30 - otwarcie Giełdy
10.35-11.15 - Rozdanie nagród w konkursie "Agro-turystyka widziana oczami dziecka"
11.15-13.15 - konferencja agroturystyczna "Potrawy regionalne w wymarzonym ogródku agroturystycznym - wybrane zagadnienia" - aula Centrum Kongresowe- go (budynek Wydziału Leśnego)
12-13.30 - zespoły regionalne - hol Wydziału Leśnego i klub "ARKA"
14-15 - o. Zygmunt Galoch (OSB) z opactwa Benedyktynów w Tyńcu - potrawy z królika
17 - zakończenie Konkursu "Agroturystyczny Stół"
18 - zakończenie

Niedziela (giełda czynna od 9 do 15.30)
9 - otwarcie stoisk
12-13 - Ewa Wachowicz "Potrawy z gęsi"
15.30 - zakończenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska