Ponad 340 mln pasażerów podróżowało pociągami w 2022 roku
Dane za ubiegły rok podał Urząd Transportu Kolejowego. Okazuje się, że najpopularniejsza stacja kolejowa w Polsce - Wrocław Główny - obsłużyła o ponad 9 mln więcej pasażerów niż w 2021 roku. To wzrost o 54 proc., ale trzeba zauważyć, że dwa lata temu w kraju szalała pandemia Covid-19, w efekcie której mniej osób podróżowało pociągami, m.in. przez strach przed zakażeniem się groźnym wirusem.
- W 2022 wpływ pandemii na przewozy pasażerskie był odczuwalny w zdecydowanie mniejszym stopniu niż w 2021 r. Pasażerowie chętniej korzystali z transportu zbiorowego - poinformował UTK.
W całej Polsce liczba przewiezionych podróżnych wyniosła w ubiegłym roku ponad 342 mln.
Tak dobry wynik to efekt nie tylko końca pandemii, ale też tego, że pociągami podróżowało wielu uchodźców, uciekających z Ukrainy z powodu wojny, jaka na pełną skalę wybuchła tam w lutym 2022 r. W pierwszych dniach ataku Rosji na Ukrainę prawdziwe oblężenie przeżywała m.in. stacja kolejowa w Przemyślu. Stamtąd pociągi zawoziły Ukraińców m.in. do Krakowa - dworzec główny pękał w szwach.
Jak podaje Urząd Transportu Kolejowego, wszystkie duże miasta zanotowały wzrost wymiany pasażerskiej w 2022 roku. To parametr, który określa liczbę osób wsiadających i wysiadających na danej stacji. Największy, 171-procentowy wzrost, odnotowano w Zielonej Górze, gdzie m.in. duży przyrost wymiany pasażerskiej osiągnęła spółka PKP Intercity. Ok. 70-procentowy zanotowały Lublin i Kraków.
W 2022 r. w ciągu doby na stacji Kraków Główny wsiadało i wysiadało średnio 55 tys. podróżnych.

- Przepisy na pyszne sałatki
- Parawany jak Koloseum. Oto najlepsze memy znad Bałtyku. Plażowanie to wyzwanie!
- Kraków pod wodą! Tak wyglądało miasto w lipcu 1997 roku. To była powódź tysiąclecia
- Morskie Oko i Rysy w godzinach szczytu. Oto najlepsze memy o turystach w Tatrach!
- Te fioletowe pola pod Krakowem to turystyczny hit. Tak kwitnie lawenda ZDJĘCIA
