Hity rekrutacji 2022 do szkół średnich. Najbardziej oblegane klasy
Elektroniczna rekrutacja na rok szkolny 2022/2023 do krakowskich szkół ponadpodstawowych rozpoczęła się 16 maja. Generalnie do 20 czerwca absolwenci podstawówek mają czas na składanie wniosków o przyjęcie do szkół, w których chcieliby kontynuować naukę. Natomiast już 30 maja minął termin na składanie wniosków o przyjęcie do szkół i oddziałów dwujęzycznych, oddziałów międzynarodowych, przygotowania wojskowego czy szkół i klas sportowych.
W szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez gminę Kraków na nowych uczniów czeka niespełna 10,5 tys. miejsc w klasach pierwszych, w tym ok. 5 tys. w liceach i prawie 3,9 tys. w technikach.
Jak wynika z przekazanych nam przez krakowski magistrat informacji, na obecnym etapie rekrutacji prym wśród liceów znów wiedzie VI LO - podobnie jak rok, dwa i trzy lata temu, kiedy to właśnie ta szkoła była najbardziej oblegana. Na nadchodzący rok szkolny przygotowała ona 266 miejsc. Według danych na 8 czerwca złożono tu i potwierdzono już 669 podań tzw. pierwszego wyboru, a więc tyle osób wskazało VI LO jako szkołę wymarzoną, do której chciałoby się zakwalifikować w pierwszej kolejności. Oznacza to, że już teraz na jedno miejsce przypada w tym liceum 2,52 kandydata.
Na drugim miejscu pośród krakowskich ogólniaków, zarówno pod względem liczby podań, jak i kandydatów na jedno miejsce w szkole, na razie plasuje się X LO. Do klas pierwszych zamierza przyjąć 196 młodych ludzi, a chętnych zgłosiło się już 243 - 1,24 na jedno miejsce.
Tyle samo podań - po 157 - wpłynęło do 8 czerwca do dwóch krakowskich liceów: VII i VIII LO. W pierwszej z tych szkół przypada obecnie 0,86 kandydata na jedno miejsce, a w drugiej - 0,93.
Spośród techników - już tradycyjnie - najbardziej szturmowanym jest Technikum Łączności nr 14, gdzie już wpłynęło 229 podań, a miejsc jest 266. W tej szkole o jedno miejsce średnio konkuruje teraz 0,86 absolwentów podstawówek. Tak naprawdę pierwsza czwórka najbardziej obleganych szkół technicznych z roku na rok pozostaje ta sama, zmienia się tylko kolejność - oprócz Technikum Łączności mowa tu o Technikum Komunikacyjnym nr 25 (na razie 126 podań), Technikum Elektryczno-Elektronicznym nr 7 (110 podań) i Technikum Energetyczno-Elektronicznym nr 9 (92 kandydatów na 8 czerwca).
Aktualne zestawienie tzw. grup rekrutacyjnych, a więc poszczególnych klas, w których przypada najwięcej chętnych na jedno miejsce, otwiera w Krakowie VI LO. Do oddziału międzynarodowego (M1, jednego z dwóch, które ma ta szkoła w ofercie rekrutacyjnej), gdzie nauka kończy się maturą międzynarodową, złożono 130 podań. Miejsc czeka 26. Konkurencja jest więc duża - pięciu kandydatów na jedno miejsce.
Z kolei jak dotąd 4,17 chętnych rywalizuje o jedno miejsce w klasie dla przyszłych techników programistów (profil ogólnodostępny z rozszerzoną matematyką) w Technikum Łączności. Również rok temu była to najbardziej oblegana klasa w technikach.
Krakowski magistrat, podając aktualne dane z systemu rekrutacyjnego, zaznacza, że uczniowskie wybory mogą się jeszcze zmienić: od 24 czerwca do 12 lipca kandydaci będą jeszcze mieli możliwość zmiany wnioskach o przyjęcie szkół, do których kandydują, jak też możliwość złożenia nowego wniosku. Przypomnijmy, że 1 lipca poznają wyniki z egzaminu ósmoklasisty, więc będą już więcej wiedzieć o swoich szansach na dostanie się do wymarzonych szkół czy klas.
Na kolejnych slajdach w GALERII prezentujemy te krakowskie licea, do których na obecnym etapie rekrutacji (stan na 8 czerwca) złożono najwięcej podań pierwszego wyboru.
FLESZ - 5-dniowy tydzień pracy odejdzie do lamusa?

- Gdzie na szybki wypad z Krakowa? TOP 10 urokliwych miejsc z dala od zgiełku
- Wyjątkowe i bardzo tanie domy do remontu wystawione na sprzedaż w Małopolsce!
- Ogromne podwyżki płac w Krakowie i Małopolsce. Kto dostał najwięcej?
- Miss Małopolski 2022 wybrana! Koronę założyła Aleksandra Budnik z Nowego Sącza
- Wielkie wykopy. Totalna zmiana krajobrazu na północy Krakowa