https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Kraków. Huta wysyła część pracowników na urlopy. Będą pracować 4 dni w tygodniu

Grzegorz Skowron
Już od najbliższego piątku wszyscy pracownicy zatrudnieni na stanowiskach umysłowych będą pracować cztery dni w tygodniu, a w piątki będą na urlopach. A jeśli nie mają wystarczającej liczby dni urlopowych, to zostanie im wypłacony tzw, urlop postojowy.

Władze koncernu liczą, że pracownicy przyjmą takie rozwiązanie ze zrozumieniem i wykażą się solidarnością. Twierdzą, że najnowsze decyzje pozwolą ograniczyć koszty i ochronią miejsca pracy. Nie kryją przy tym, że wysyłanie na urlopy to to próba uniknięcia „konieczności podjęcia drastycznych kroków, zwłaszcza zwalniania pracowników”.

Taka groźba nadal wisi nad zatrudniony w krakowskiej hucie. Decyzja o wygaszeniu wielkiego pieca i ograniczeniu produkcji w Krakowie została jedynie zawieszona, ArcelorMittal wciąż się z niej nie wycofał.

„Liczymy, że nasi pracownicy wykażą się zrozumieniem i podejmą ten wysiłek, bo to pozwoli nam ochronić ich miejsca pracy” - to fragment stanowiska władz koncernu metalurgicznego uzasadniającego decyzje dotyczące wysyłania na urlopy wszystkich pracowników administracyjnych krakowskiej huty.

Dziś piątek? To mamy urlop

Już od 6 września, czyli najbliższego piątku, zostanie wprowadzony 4-dniowy tydzień pracy dla zatrudnionych na stanowiskach umysłowych. Będą wykonywać obowiązki od poniedziałku do czwartku, a w każdy piątek mają brać urlop. Wezmą też wolne na przerwę między Świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem.

Jak poinformowało nas biuro prasowe ArcelorMittal Poland, władzom koncernu zależy na tym, aby „pracownicy umysłowi wykorzystali cały dostępny urlop (bieżący i zaległy) do końca tego roku”.

Ale okazuje się, że wolne od pracy piątki obejmą też tych, którym już nie przysługuje wolne w tym roku albo mają za mało dni urlopowych, by nie pracować w piątym dniu tygodnia oraz przerwie świątecznej.

- W przypadku niewystarczającej liczby dni urlopu na pozostałe dni pracodawca udzieli pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku umysłowym tzw. urlopu postojowego, którego zasady określa „Porozumienie w sprawie działań w okresie zmiennej sytuacji produkcyjnej” podpisane pomiędzy pracodawcą a związkami zawodowymi - tłumaczy Marzena Rogozik z biura prasowego koncernu. I podkreśla, że zapisy wspomnianego porozumienia są dla pracowników korzystniejsze niż warunki określone w Kodeksie pracy.

Albo urlopy, albo zwolnienia

Władze koncernu zdają sobie sprawę, że przymusowo na urlop nie można wysłać nikogo, bo to sprzeczne z prawem. Wyjątek stanowi urlop zaległy, który powinien być wykorzystany do końca września tego roku, i pracownik musi go wziąć.

Wszystko wskazuje na to, że jeśli ktoś nie weźmie urlopu, to i tak w piątki nie będzie pracował. W takiej sytuacji pracodawca może wypłacać mu postojowe.

„Nie mamy możliwości zapewnienia pracy wszystkim pracownikom. W związku z tym, aby uniknąć konieczności podjęcia drastycznych kroków, zwłaszcza zwalniania pracowników, ArcelorMittal Poland chciałby, by wszyscy pracownicy wykazali się solidarnością i wspólnie podjęli wszelkie możliwe działania zmierzające do ograniczenia kosztów i utrzymania miejsc pracy” - czytamy w stanowisku koncernu.

Lepiej nie jest

ArcelerMittal nie kryje, że decyzje dotyczące wysyłania na urlopy są pokłosiem trudnej sytuacji huty. Już wiosną koncern zapowiadał wygaszenie wielkiego pieca w Krakowie i ograniczenie produkcji. W lipcu decyzję w tej sprawie zawieszono, ale widmo wstrzymania pracy wielkiego pieca nadal wisi na krakowska hutą.

Z danych Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej wynika, że po sześciu miesiącach 2019 roku polskie hutnictwo odnotowało spadek produkcji o 8 proc. w ujęciu rocznym. Europejskie Stowarzyszenie Producentów Stali podaje z kolei, że w I kwartale 2019 dostawy z hut europejskich na rynek Unii spadły o 4 proc. W ArcelorMittal Poland odnotowano spadki produkcji prawie we wszystkich oddziałach.

WIDEO: Krótki wywiad

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 27

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
krakus
mam nadzieję, że to stalinowskie monstrum wreszcie padnie...
K
Koziolek
To b.dobra wiadomosc. Teraz gro pracownikow moze spedzic wiecej czasu

pomagajac ojcom na wsi. Jesien, to okres prac polowych.
K
Kr@k.
Huta Truta do kasacji! Huta Hindus to relikt mrocznego komunizmu!
G
Gość
Hindusi nie dbają o zdrowie swoich obywateli a będą oszczędzać białych murzynów ?
G
Gość
Mieszkańcy N.Huty, skąd takie duże skoki stężenia benzenu i pyłów PM w nocy z 4/5 września ?
R
Radek
4 września, 15:01, Gość:

Zamknąć tego przestarzałego truciciela, tyle pracy jest wkoło, hindus nie zbiednieje i tak zarobił krocie na ludzkiej głupocie.

Idąc taką ścieżką będziemy wszystko zamykać to co jest "be", ale czy importowanie strategicznych niekiedy towarów jest bezpieczne/odpowiedzialne?

j
jrt
a kiedy kontrola ochrony środowiska - ale nie wojewódzkiego bo ten bierze regularnie kopery za brak zainteresowania podczas ciągłych awarii
W
Wiesław z PiS
NAreszcie nadchodzi kres tego komunistycznego badziewia. Skowyt bezsilności lewactwa i gorszego sortu zatrudnionego w tej skamielinie jest dla mnie bezcenny.
g
gosc
Pisiory przez głupią politykę energetyczną kierowaną przez lobby górnicze doprowadzi do upadku resztek przemysłu ciężkiego!!!
G
Gość
Ile rząd zapłacił Hindusowi za wyłączenie produkcji po wyborach?
G
Gość
4 września, 08:44, Gość:

W ogóle powinno się ograniczyć liczbę etatów "umysłowych" (celowo daję w cudzysłowie, gdyż nieraz ta praca nie ma nic wspólnego z myśleniem, czyli jest raczej pseudoumysłowa - biurowa) a zwiększyć fizycznych. Poza tym, huta to ekstremalnie ciężka praca, więc dobowy czas pracy powinien być skrócony do 6 godzin (podobnie w kopalniach - praca jeszcze cięższa). 8-godiznny dzień pacy ma już ok. 100-letnią historię, więc czas poczynić krok naprzód (skracając czas pracy do 6 godzin). Ci "umysłowi" to jest obciążenie finansowe dla kombinatu (i w ogole dla całego kraju są oni obciążeniem), gdyż z takiej "pracy" nie ma dochodu narodowego a ludzie ci często otrzymują zbyt wysokie pobory (zwykle wyższe, niż wykonujący ciężkie prace fizyczne). Praca za biurkiem powinna być za minimalną płacę (także w korporacjach).

Kompleksy ? 8 czy 7 klas podstawówki tylko ukończyłeś ?

G
Gość
5 września, 09:21, dym:

Weszła ustawa o zamknięciu wszystkich palenisk. Kiedy ten mały piecyk ? Czekamy na czyste powietrze w Krakowie.

Debil

d
dym
Weszła ustawa o zamknięciu wszystkich palenisk. Kiedy ten mały piecyk ? Czekamy na czyste powietrze w Krakowie.
G
Gość
Huta Częstochowa to jest zakład w którym pracują wszyscy umyslowi a zwykli pracownicy są na postojowym
X
Xoxo
Huta w jednej chwilowej awarii wyrzuca tyle co okoliczne miejscowości i samochody w rok. I czy w ogóle te kilka ton "awaryjne" jest dobrze policzone czy wyssane z palca. Rocznie Huta wyrzuca około 2 tys ton. Wiadomo że emisja maleje w porównaniu do PRL ale czy obecnie jest prawidłowo mierzona przez nasz kochany WIOŚ. I tu można tylko się zaśmiać.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska