MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków i Zubrzyca Górna. Rzeki spłynęły krwią? Wojewoda reaguje, WIOŚ bada

Piotr Rąpalski
Zanieczyszczenie potoku Rzewnego w Krakowie
Zanieczyszczenie potoku Rzewnego w Krakowie WIOŚ
W Krakowie i Zubrzycy Górnej (powiat nowotarski) w rzekach wykryto dziwną czerwoną substancję, która zabarwiła wodę. Służby zainterweniowały. Internauci pytają skąd wzięło się zanieczyszczenie i krwisty kolor wody? Czy to chemikalia, ścieki a może faktycznie krew? Interwencję podjął wojewoda małopolski i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Służby badają przyczyny czerwonego zabarwienia rzeki. Z pierwszych doniesień wiemy, że woda nie śmierdzi, nie czuć fetoru czy chemikaliów, ale wszystkich okolicznych mieszkańców zastanawia przyczyna tej sytuacji.

Pojawił się komunikat urzędu wojewódzkiego:
Interwencje inspektorów WIOŚ – potok Rzewny w Krakowie oraz rzeka Zubrzyca w Zubrzycy Górnej

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego otrzymało informację od Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska w Krakowie o dwóch nietypowych interwencjach.

Jedną z nich inspektorzy podjęli w Krakowie na potoku Rzewnym w rejonie ul. Zawiłej w Krakowie. W toku przeprowadzonych oględzin na odcinku około 1,3 km ujawniono czerwoną substancję. Również czerwonawe zabarwienie zlokalizowano na odcinku ok. 1,5 km poniżej remizy OSP w Zubrzycy Górnej w kierunku Jabłonki.

W obu przypadkach pobrano próbki do badań. Nie stwierdzono śniętych ryb ani występowania uciążliwości zapachowej. Sytuacja będzie nadal monitorowana w celu m.in. ustalenia potencjalnego sprawcy zanieczyszczenia.

Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar polecił WCZK bieżące weryfikowanie sprawy. Apelujemy o ostrożność, jeśli ktoś zaobserwuje taką sytuację i zgłaszanie sygnałów o wszelkich niepokojących zdarzeniach do właściwych służb.

Zanieczyszczenie w Krakowie

Informacja o zanieczyszczeniu potoku Rzewnego w Krakowie czerwoną substancją było powodem interwencji inspektorów WIOS w terenie. Na miejscu obecna była również Policja, Straż Miejska oraz Zastęp PSP z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Krakowie

Inspektorzy po otrzymaniu zgłoszenia niezwłocznie udali się w teren w celu przeprowadzenia wizji i poboru próbek wody do badań. Na miejscu przeprowadzono oględziny i sporządzono dokumentację fotograficzną. Inspektorzy potwierdzili, że zanieczyszczenie czerwoną substancją potoku występowało na odcinku ok. 1,3 km – od ul. Zawiłej, aż do osiedla przy ul. Borkowskiej i miejsca ujęcia potoku Rzewny w zabudowany podziemny przepust.

CLB GIOŚ dokonało poboru próbek zanieczyszczonej wody powierzchniowej w dwóch punktach.

Ponadto inspektorzy WIOŚ w Krakowie ustalili, że PSP – jednostka specjalistyczna JRG6, przeprowadziła – przed przyjazdem inspektorów – pomiary na obecność substancji chemicznych. JRG6 nie stwierdziło w wodzie żadnych niebezpiecznych substancji chemicznych zagrażających środowisku.

Dodatkowo inspektorzy WIOŚ w godz. 17:00-18:00 dokonali ponownych oględzin terenu wzdłuż potoku Rzewny na wysokości ul. Borkowskiej nr 3 oraz ul. Bpa Albina Małysiaka, gdzie o godz. 17:50 pobrano próbkę wody powierzchniowej z potoku Rzewny. W miejscu poboru nie było widocznego zanieczyszczenia.

W trakcie przeprowadzonych działań nie zaobserwowano śniętych ryb, nie stwierdzono również występowania uciążliwości zapachowej.

Sytuacja będzie nadal monitorowana w celu m.in. ustalenia potencjalnego sprawcy zanieczyszczenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska