Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Jarosław Kaczyński uczestniczył w mszy św. na Wawelu w rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej. Był protest i symbole Strajku Kobiet

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
W 11. rocznicę pogrzebu prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii w niedzielę 18 kwietnia wieczorem w katedrze na Wawelu odprawiona została msza św. w intencji ofiar katastrofy pod Smoleńskiem z 10 kwietnia 2010 r. W mszy św. wzięli udział m.in. prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, a także m.in. Przemysław Czarnek, Beata Mazurek i Piotr Wawrzyk. Przejazd polityków do katedry starali się zablokować protestujący z symbolami Strajku Kobiet. Interweniowała policja.

FLESZ - 5 filarów Krajowego Planu Odbudowy

Ze względu na pandemię koronawirusa uroczystość w Katedrze Wawelskiej odbyły się z poszanowaniem obowiązujących obostrzeń.
Po tym jak pojawiły się informacje o uczestnictwie w mszy św. Jarosława Kaczyńskiego, Mateusza Morawieckiego, a także m.in. europoseł Beaty Szydło, wicemarszałka Sejmu Ryszard Terleckiego, czy ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, pod Wawel przybyła grupa osób z transparentami Strajku Kobiet i próbowała zablokować wjazd polityków na zamkowy dziedziniec. Interweniowała policja.

Po mszy św. politycy zeszli do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, by złożyć kwiaty przy sarkofagu Lecha i Marii Kaczyńskich.

11 lat temu na Wawelu pochowano Lecha i Marię Kaczyńskich.

11. rocznica pogrzebu prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego i...

Jedenaście lat temu, 10 kwietnia 2010 roku w wyniku katastrofy polskiego samolotu rządowego zginęło 96 osób z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim na czele. Władze kościelne i państwowe postanowiły, że pogrzeb pary prezydenckiej odbędzie się 18 kwietnia 2010 roku w Krakowie, a trumny zostaną złożone na Wawelu w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, tuż obok szczątków Marszałka Piłsudskiego.

Przejazd konduktu żałobnego nastąpił ulicami: Księcia Józefa, Kościuszki, Zwierzyniecką, Franciszkańską i Grodzką na Rynek Główny, gdzie o godzinie 14 w bazylice Mariackiej rozpoczęła się uroczysta msza żałobna z udziałem rodziny, najwyższych władz państwowych oraz zagranicznych delegacji (łącznie ponad 700 osób). Nabożeństwu przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz.

Oszacowano, że tego dnia na Rynku Głównym, jego okolicach, a także na krakowskich Błoniach i w Łagiewnikach było ponad 150 tys. żałobników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska