Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Kamienica przy ul. Kościuszki 18 trafi do rejestru zabytków - by zachować choć fragment historycznej zabudowy

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
XIX-wieczna kamienica przy ul. Kościuszki 18 - w której mieściła się apteka Pod Aniołem - znajdzie się w rejestrze zabytków, by zaświadczać o przeszłości i tradycjach Półwsia
XIX-wieczna kamienica przy ul. Kościuszki 18 - w której mieściła się apteka Pod Aniołem - znajdzie się w rejestrze zabytków, by zaświadczać o przeszłości i tradycjach Półwsia Konrad Kozłowski
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków reaguje na inwazję wielokondygnacyjnych apartamentowców w miejsce dawnej niewysokiej zabudowy Półwsia Zwierzynieckiego w Krakowie. Do rejestru zabytków trafi kamienica przy ul. Kościuszki 18 - dwukondygnacyjna z poddaszem. Wpis ma ochronić tę jedną z ostatnich takich kamieniczek na tym obszarze przed losem jej - również niewysokich - sąsiadek, z których zostają tylko oryginalne fasady, a reszta zamieniana jest na nowy, 6-kondygnacyjny obiekt z garażem podziemnym.

FLESZ - Ile Polak musi pracować na iPhone’a?

od 16 lat

Budynek przy Kościuszki 18 - po stronie bulwarów pierwsza kamienica przy Kościuszki od mostu Dębnickiego - powstał w pierwszej połowie XIX wieku. Przebudowano go w 1890 roku. Od początku XX wieku obiekt był w posiadaniu rodziny Żurawskich. Prawdopodobnie od tego czasu istniała tam apteka (dziś w pomieszczeniach dawnej apteki Pod Aniołem,z wykorzystaniem jej zabytkowych mebli, funkcjonuje Antykwariat Abecadło). W okresie międzywojennym przebudowano klatkę schodową i sień kamienicy. Na tyłach kamienicy jest podwórko.

- Tę kamienicę warto chronić wobec intensyfikacji inwestycji przy ulicy Kościuszki. Dawna zabudowa Półwsia, czyli dwu-, trzypiętrowe kamienice z podwórkami, przebudowywane są na wielokondygnacyjne apartamentowce, zupełnie zmienia się charakter tej historycznej części miasta. Dlatego wpis ochroni obiekt przed wyburzeniem (jak to się stało z obiektami sąsiednimi) i da szanse na dofinansowanie remontów. Dzięki temu zachowamy choć fragment historycznej zabudowy i skali dawnej dzielnicy miasta - tłumaczy Monika Bogdanowska, małopolska konserwator zabytków.

Ulica Kanonicza jest jedną z tych z najstarszymi zabudowaniami Krakowa

NAJSTARSZE kamienice Krakowa. Budynki, które opowiadają o hi...

Kamienica przy ul. Kościuszki 18 widnieje w gminnej ewidencji zabytków, ale to daje słabszą ochronę niż wpis do rejestru. Natomiast wyposażenie dawnej apteki jest objęte wpisem do rejestru zabytków ruchomych.

Obecnie finalizowany wpis do rejestru obejmuje kamienicę - budynek wraz z działką i zachowanymi detalami wyposażenia (to np. balustrada, odremontowane historyczne okna - w tym budynku większość stolarek okiennych i drzwiowych zachowała się oryginalna, drewniana). Jak podkreślają służby konserwatorskie, największym atutem kamienicy przy Kościuszki 18 jest wystrój architektoniczny elewacji, układ przestrzenny działki - kamienica frontowa, oficyna oraz podwórko.

Wpis do rejestru gwarantuje ochronę konserwatorską formy budynku, jego układu, chroni przed wyburzeniem. A jednocześnie daje m.in. możliwość pozyskania dotacji na remonty (w Krakowie przede wszystkim ze środków rozdzielanych przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa).

- To Półwsie, dzielnica z tradycjami. A nie ma nawet miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ani układ urbanistyczny tej części Krakowa jeszcze niestety nie został objęty wpisem do rejestru zabytków - i też dlatego jest ona tak żywiołowo przekształcana - zwraca uwagę wojewódzka konserwator zabytków.

Urząd konserwatorski zakończył już postępowanie o wpis do rejestru budynku przy Kościuszki 18. Jeśli nie będzie odwołań od decyzji o wpisie, powinna się ona uprawomocnić na początku sierpnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska