Członkowie Krakowskiego Stowarzyszenia Obrony Zwierząt złożyli do przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Rafała Komarewicza pismo z apelem o uwzględnienie pytania w referendum lokalnym. Dzięki temu każdy mieszkaniec Krakowa mógłby wyrazić swoją opinię na ten temat.
- Uważamy, że w tej niezwykle ważnej sprawie, wzbudzającej tak wielką aktywność społeczną i zainteresowanie, decyzje nie mogą zapadać pochopnie i pod dyktando tzw. biznesu dorożkarskiego. Nie mogą wreszcie zapadać ponad głowami mieszkańców, a tym bardziej wbrew oczywistej woli mieszkańców Krakowa – pisze KSOZ. - W związku z tym apelujemy do Państwa Radnych o refleksję w tej sprawie i o to, aby Rada Miasta Krakowa, która już powołała Komisję do spraw przygotowania referendum lokalnego, a zarazem nie określiła jeszcze jego tematyki, umożliwiła wszystkim zainteresowanym mieszkańcom miasta podjęcie decyzji w tej właśnie kwestii w trybie referendum, w trybie demokracji bezpośredniej.
W styczniu 2022 roku Rada Miasta Krakowa pochyliła się nad obywatelskim projektem uchwały autorstwa KSOZ dotyczącym wprowadzenia zakazu funkcjonowania dorożek na Rynku Głównym. Członkowie Stowarzyszenia wówczas motywowali swój apel licznymi wypadkami z udziałem koni lub nadmiernym eksploatowaniem zwierząt w trakcie upałów. Ostatecznie po emocjonującej dyskusji odrzucono projekt uchwały (12 głosów -za, 25 – przeciw, 4 – wstrzymania się od głosu). Pod obywatelskim projektem uchwały podpisało się wówczas 835 mieszkańców Krakowa.
- Działając w trosce o dobro zwierząt, a także bezpieczeństwo mieszkańców i turystów, wzywamy Państwa do odpowiedzialnego i merytorycznego podejście do tej sprawy, która jest coraz bardziej palącą skazą na wizerunku naszego miasta i jego władz – czytamy w apelu KSOZ - Tym bardziej, że to właśnie władze Krakowa są faktycznym organizatorem ruchu dorożkarskiego i wydają płatne koncesje na tego typu działalność, kompletnie ignorując postęp cywilizacyjny i idee współczesnej etyki.
Krakowskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt podkreśla, że w XXI wieku serce wielkiego miasta nie jest odpowiednim miejscem do wykorzystania koni w celach rozrywkowych. Członkowie KSOZ domagają się wprowadzenia zakazu ruchu dorożek w Krakowie od pięciu lat. W swoim piśmie wymieniają m.in. problem wypadków z udziałem dorożek, które często kończą się groźnymi urazami, kontuzjami lub śmiercią koni wymieniając jednocześnie, gdzie do nich dochodziło (ul. Monte Cassino, Powstańców, Św. Jana).
- Proszę się nie bać głosu obywateli! - pisze Agnieszka Wypych, Prezes Krakowskiego Stowarzyszenia Obrony Zwierząt.
- Gdzie na szybki wypad z Krakowa? TOP 10 urokliwych miejsc z dala od zgiełku
- Wyjątkowe i bardzo tanie domy do remontu wystawione na sprzedaż w Małopolsce!
- Ogromne podwyżki płac w Krakowie i Małopolsce. Kto dostał najwięcej?
- Miss Małopolski 2022 wybrana! Koronę założyła Aleksandra Budnik z Nowego Sącza
- Wielkie wykopy. Totalna zmiana krajobrazu na północy Krakowa
