Festiwal twórczości „Korowód”, przygotowywany przez fundację „Piosenkarnia” Anny Treter, odbywa się w Krakowie od 2008 roku. Ma na celu prezentację dorobku wybitnych polskich twórców, w szczególności pieśniarzy, kompozytorów, poetów, autorów tekstów.
Nazwa festiwalu odwołuje się do tekstu wiersza i zarazem piosenki Leszka Aleksandra Moczulskiego pt. „Korowód”, wykonywanej od roku 1971 przez Marka Grechutę z zespołem Anawa. Teraz spadkobiercy poety wydali oświadczenie, że nie wyrażają zgody na dalsze wykorzystywanie twórczości poety przez festiwal.
Świętujmy muzykę i słowo na festiwalach. Należy jednak, moim zdaniem, oddzielić inspirację od używania twórczości
- mówi nam Mateusz Moczulski, syn poety.
- Wiem, że jego twórczość jest spuścizną istotną dla kultury literackiej również pod kątem badawczym. Dlatego też uważam, że należy dbać o słowo poety. I będę to robił dalej - dodaje.
Dopytywany o to, skąd taka decyzja, stwierdził, że tekst ma „niezwykle osobisty charakter” i stąd wspomniana decyzja.
Pytana o sprawę Anna Treter podkreśla, że ma pisemne zezwolenie Leszka Aleksandra Moczulskiego na korzystanie z jego twórczości do promowanie festiwalu, chociaż - jak podkreśla zainteresowana - „zgoda ta nie była formalnie niezbędna”.
Uznałam, że prośba o jej udzielenie zadośćuczyni wymogom kurtuazji względem twórcy
- mówi Treter.
Dodaje, że od niemal dekady fundacja „Piosenkarnia” jest uprawniona do posługiwania się znakiem towarowym m.in. w „zakresie organizacji i prowadzenia festiwali oraz koncertów”.
- Fundacja jest zatem jedynym podmiotem, który może korzystać z takiego znaku słownego - tłumaczy Anna Treter.
Po drugie, fakt odziedziczenia przez Państwa majątkowych praw autorskich do utworów stworzonych ś.p. Leszka Aleksandra Moczulskiego nie oznacza, że macie Państwo jakąkolwiek podstawę do zakazywania osobom trzecim posługiwania się wyrazem „korowód”. Przede wszystkim, jest ono słowem potocznym, a nie chociażby neologizmem wykreowanym przez ś.p. Pana Leszka Aleksandra Moczulskiego
- dodaje Anna Treter.
FLESZ - 6 eko-mitów, w które wierzymy
- Była legendą Krakowa. Wspominamy wróżkę Dzidziannę spod Sukiennic
- Te dzikie zwierzęta żyją w Krakowie [ZDJĘCIA]
- Mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym
- Nową zakopianką pojedziemy tuż po wakacjach! [NOWE ZDJĘCIA]
- Krakowianka łamie prawa grawitacji i... podbija internet
- Sprawdź 10 sposobów na walkę z upałem!
