https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Koniec z paleniem niskiej jakości węglem?

Piotr Ogórek
Andrzej Banas / Polska Press
Radni wojewódzcy przyjęli kolejną, trzecią już uchwałę antysmogową. Znów dotyczy ona Krakowa. Dokument wprowadza od 1 lipca 2017 r. zakaz używania niskiej jakości węgla do ogrzewania domów i mieszkań. Uchwała będzie obowiązywać do momentu wejścia w życie całkowitego zakazu palenia węglem czyli do września 2019 r. Za było 17 radnych. Nikt nie był przeciw. Od głosu wstrzymało się 12 radnych.

Wielki smog w Krakowie, internauci próbują złapać oddech MEM...

Uchwała z poniedziałku jest efektem uchwały ze stycznia, która zakaz palenia węglem gorszej jakości wprowadziła dla całej Małopolski. Nie brała jednak pod uwagę Krakowa, co oznaczałoby, że w naszym mieście przez dwa lata można by palić najgorszego rodzaju paliwem.

W projekcie tymczasowej uchwały wprowadza się zakaz stosowania w piecach paliw niskiej jakości, które uwalniają do atmosfery najwięcej toksycznych związków i pyłów. Oznacza to, że od przyszłej zimy do ogrzewania domu nie będzie można używać:

1. paliw, w których udział masowy węgla kamiennego lub węgla brunatnego o uziarnieniu 0-5 mm wynosi powyżej 5 procent,
2. paliw zawierających węgiel kamienny lub węgiel brunatny spełniających w stanie roboczym co najmniej jeden z następujących parametrów:
- wartość opałowa poniżej 26 MJ/kg,
- zawartość popiołu powyżej 10 proc.,
- zawartość siarki powyżej 0,8 proc.;
- paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20 proc.

Te przepisy będą obowiązywać do momentu wejścia w życie pierwszej uchwały antysmogowej dla Krakowa, która wprowadza całkowity zakaz palenia węglem i drewnem w piecach, kotłach i kominkach od 1 września 2019 r.

Wielki smog w Krakowie, internauci próbują złapać oddech MEM...

Czytaj więcej o smogu w Krakowie

Autor: Piotr Ogórek, Gazeta Krakowska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 10

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Krystyna
Jak tak dalej pójdzie to nigdzie się nie wyjdzie z domu bez maski na twarz. Tragedia! Ja od lat palę brykietem ze słomy, bo uważam że to lepszej jakości opał i nie zanieczyszcza tak powietrza jak np. węgiel, który i tak jest mega drogi. Kogo na to stać? A brykiet jest uniwersalny i znacznie na nim oszczędzam. Jak ktoś jest zainteresowany to niech sobie o tym szerzej poczyta (zlotywegiel.pl), bo uważam ze warto w końcu wziąć odpowiedzialność za powietrze którym oddychamy i nie tylko!!
R
Realista
Nie zamyka się kopalni wydobywających węgiel gorszego sortu bo to nie politycznie. Nie zabrania się sprowadzania węgla gorszego sortu z zagranicy bo swojemu zabronić nie wypada. Wystarczy aby włada, która jak się okazuje, dużo może, wprowadziła, nie zakaz palenia węglem gorszego sortu tylko zakaz wydobywania, sprowadzania i handlu węglem gorszego sortu. A zamiast kupować drony do kontroli spali w kominach dofinansować cenę gazu. Jakie to proste.
b
bo ogrzewam dom pelletem
Polski system dystrybucji węgla jest na bardzo niskim poziomie – kupujący nigdy nie wie jakiej tak naprawdę jakości zakupił opał. U nas w dalszym ciągu nie istnieje skuteczny system kontroli sprzedaży na składach węgla. A każdy worek z etykietą składu ma się nijak do zawartości w środku. Dlatego decyzję o zmianie pieca z ekogroszku na spalanie pelletu podjąłem 3 lata temu i z perspektywy tego okresu mogę powiedzieć że była to trafna decyzja. Miałem już dość kupowania kota w worku. Ceny pelletu na przestrzeni kilku lat spadły, co nie można powiedzieć o innych paliwach. Mam nowy piec (Kostrzewy) – mega wygoda i przede wszystkim posiada 5 klasę emisyjności. Ustaw antysmogowych nie da się już zatrzymać. Dodatkowo rozporządzenie ministra Morawieckiego zakazuje od 1 października 2017r. sprzedaży kotłów poniżej 5 klasy. Tak więc powoli następuje koniec kopciuchów! Czekam jeszcze tylko na obiecane normy dla węgla – bo do tej pory to istna wolna amerykanka.
g
gugu
Jeśli by państwo obniżyło cenę gazu, z wiadomych powodów każdy wyeliminowałby stary węglowy piec i cieszyłby się czystym i komfortowym ciepłem. A tak zacznie się dopiero palenie byle czym. Wszystkich służby miejskie nie skontrolują. Głupi radni, głupi ... mają walczyć ze smogiem a skutek jak zwykle odwrotny.
b
baca
Milicjant stanął przed akwarium i zaczął ruszać ustami tak jak ryba. Jego dowódca mówi co on robi? Stojący obok niego jego wyższy przełożony mówi: Tak działa inteligentna jednostka na ciemniaka!!!
Dziś stałem na przystanku tramwajowym obok pewna ekolożka opuściła maskę niby na smog i.... zapaliła papierosa. Zakaz palenia na przystankach komunikacji miejskiej! O co tu chodzi ? Znowu ktoś na krzykliwym temacie "smogu" zarobi jak zwykle cwaniacy to wykorzystają. A karnawał smogowy wciąż trwa.
D
Do ekonom
Kłania sie czytanie ze zrozumieniem. Chyba jednak słabo z tym u tego osobnika człekopodobnego. Gminy ościenne, jak i wszystkie w Małopolsce od 1.07.2017 też mają zakaz palenia paliwem niskiej jakości. Likwidacja gimnazjów to chyba dobra decyzja. Moze ludzie zrozumieją coś z tego co będą czytać.
O
Obywatel
Chyba nie doczytałeś "ekonomie". Albo masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem. "Uchwała z poniedziałku jest efektem uchwały ze stycznia, która zakaz palenia węglem gorszej jakości wprowadziła dla całej Małopolski." Ościenne gminy były "do przodu" z ustawą. Na marginesie smog i tak będzie w zimie. Ciekawe czy będą informować o smogu w lecie, ale nie pyłowym tylko chemicznym...
e
ekonom
Co daje taka uchwała?NIC!!! We wszystkich ościennych gminach dookoła Krakowa będzie można nadal palić czym się chce i miasto dalej będzie zadymione jak było.Ale oczywiście będzie mozna sie chawlić że"walczymy ze smogiem"
b
bubu
j.w
A
Alexander
Nad tym problemem radni się zastanawiają? Brawo dla świty! A ci, co wstrzymali się od głosów, to co? Sprzedają taki węgiel?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska