- Proszę o podjęcie wszystkich możliwych działań zmierzających do zmiany uchwały w sprawie ustalenia zasad korzystania z cmentarzy komunalnych w Krakowie, a w szczególności o przedłożenie pod obrady rady miasta nowego projektu uchwały, zgodnego z obowiązującym w Polsce prawem i zezwalającego właścicielom psów na poruszanie się po cmentarzach komunalnych w naszym mieście - pisał pod koniec listopada br. w interpelacji do prezydenta Krakowa Łukasz Gibała.
Krakowscy urzędnicy postanowili zapytać mieszkańców
Jak tłumaczą krakowscy urzędnicy: - Mieszkańcy, którzy wzięli udział w sondzie przeprowadzonej za pośrednictwem miejskich kanałów informacyjnych (www.krakow.pl, Biuletyn Informacji Publicznej), odpowiadali na pytanie „Czy psy powinny móc wchodzić na krakowskie cmentarze?”, wybierając opcję „tak” lub „nie”. Ankieta nie wymagała uzasadnienia zajętego stanowiska, ale jeśli ktoś miał więcej czasu oraz taką potrzebę i chęć, mógł w osobnym polu podać argumenty, a także podzielić się uwagami, obserwacjami czy własnymi doświadczeniami.
Ile osób oddało swój głos?
Łącznie z ankiety skorzystało 2618 krakowian i krakowianek – formularz posiadał mechanizm weryfikujący, zabezpieczający przed podwójnym wypełnieniem. Za umożliwieniem wprowadzania psów na cmentarze opowiedziało się 1131 głosujących (43,2 proc.), a na „nie” było 1487 ankietowanych (56,8 proc.).
Z możliwości uzasadnienia swojej opinii skorzystały 943 osoby. Mieszkańcy Krakowa tłumaczyli swoją decyzję m.in. troską o czystość nekropolii oraz obawą przed zakłócaniem porządku, ciszy i zadumy. Z drugiej strony wiele osób pisało również, że psy są traktowane jako członkowie rodziny, również w aspekcie wizyt na cmentarzach. Ankietowani podkreślali też, że obecność psa u boku na cmentarzu daje im poczucie bezpieczeństwa.
Prezydent ocenia wynik ankiety
– Jak widać, zdania są podzielone, obie strony podają różne argumenty, zwracając uwagę na aspekty praktyczne, ale też emocjonalne. Większość ankietowanych nie jest jednak przekonana do pomysłu, by umożliwić psom wstęp na cmentarze. Temat nie jest łatwy, ale pokazuje, że miasto powinno stwarzać mieszkańcom możliwość zabrania głosu. Od nowego roku rusza osobny wydział, który będzie zajmował się dialogiem obywatelskim, a więc prowadził konsultacje społeczne i także konstruował narzędzia, dzięki którym mieszkańcy w dogodny dla siebie sposób będą mogli wypowiedzieć się na różne tematy – mówi prezydent Aleksander Miszalski.
"Cmentarz jest specyficzną sferą w przestrzeni publicznej"
- Swobodne przebywanie psów na tym terenie jest niedozwolone tak ze względu na spoczywające na cmentarzu osoby, jak również bezpieczeństwo samych zwierząt - tłumaczył w odpowiedzi na interpelację zastępca prezydenta Stanisław Kracik. - Zakaz ten z natury rzeczy oczywiście nie dotyczy psa asystującego osobie niepełnosprawnej zgodnie z obowiązującymi w tej mierze przepisami prawa powszechnie obowiązującego. Cmentarz, choć niewątpliwie ma charakter parkowy, jest jednak przede wszystkim miejscem chowania zmarłych i kultywowania pamięci o nich. Cmentarz jest również miejscem pracy. Osoby dokonujące złożenia trumny w grobie murowanym lub wykonujące remont nie mogą pracować w warunkach utrudniających czy zakłócających ich pracę. Zwierzęta, mając ułatwiony dostęp do wnętrza grobu, mogą niszczyć ludzkie szczątki i wydobywać je na zewnątrz. Ponadto mogłoby dochodzić do załatwiania ich naturalnych potrzeb fizjologicznych w miejscu objętym kultem publicznym, w tym bezpośrednio przy grobach lub na nich, co prowadziłoby do dodatkowego bólu i dyskomfortu osób kultywujących pamięć o zmarłych. Zakaz wprowadzania psów ma więc na celu zapewnienie realizacji pochowań zgodnie z przepisami, w warunkach bezpiecznych dla zdrowia i życia ludzi oraz z zachowaniem należytego szacunku dla zmarłych.
Krakowscy urzędnicy przypominają, że "cmentarze komunalne to gminne obiekty użyteczności publicznej, a zasady korzystania z krakowskich nekropolii określa uchwała rady miasta przyjęta w 2020 roku. Jej częścią są przepisy porządkowe, które wymagają od odwiedzających przestrzegania określonych norm i zasad prawidłowego zachowania się. Sformułowano w nich m.in. zakaz wprowadzania zwierząt na teren cmentarzy komunalnych, przy czym wyłączono spod niego psy pełniące funkcję przewodnika osoby niewidomej oraz psy asystujące osobom niepełnosprawnym. Celem przepisów porządkowych jest m.in. ochrona powagi miejsca, zapobieganie zachowaniom społecznie niepożądanym, zapewnienie czystości i bezpieczeństwa, a także komfortu wszystkim odwiedzającym nekropolie".
