WIDEO: Krótki wywiad
- Dałam nakaz natychmiastowego wstrzymania prac - powiedziała nam w piątek małopolska konserwator zabytków Monika Bogdanowska. Jak wyjaśnia, była zgoda na częściowe wyburzenie prawego ryzalitu kamienicy przy Stradomskiej, w związku z pozwoleniem na dobudowę nowego skrzydła.
- Ale gdy zaczęto burzyć, posypał się kolejny kawałek muru, który już miał zostać na miejscu. Prowadzący prace wpisali do dziennika budowy, że wyburzyli go, ponieważ stanowił zagrożenie. A prawda jest taka, że to jest ewidentnie gra na wyburzenie całego obiektu do spodu, po kawałku. To jest katastrofa! Powinno być cofnięte pozwolenie, a wykonawca tych prac wzięty do galopu - kwituje zdenerwowana Monika Bogdanowska.
Służby konserwatorskie w piątek również zawiadomiły nadzór budowlany o sytuacji na budowie przy Stradomskiej.
Wojewódzka konserwator komentuje też, że dla całego przedsięwzięcia przy Stradomskiej został zaakceptowany - za czasów jej poprzednika - "skandaliczny projekt". - Skala zniszczenia jest gigantyczna, niewyobrażalna - podsumowuje inwestycję.
Poprosiliśmy o komentarz przedstawiciela inwestora. Oto odpowiedź, jaką przysłała nam Małgorzata Nowodworska z firmy Angel Poland:
"Prace wykonywane przez Angel Poland Group prowadzone są zgodnie z prawem i ostatecznymi decyzjami wydanymi przez konserwatora zabytków. Nie mamy wiedzy, by zostały one wstrzymane.
Konserwator jest na bieżąco informowany o postępach prac. W ostatnich dniach przedstawiciele Wojewódzkiego Małopolskiego Konserwatora Zabytków znajdowali się na miejscu budowy i byli na bieżąco informowani o tym, jakie działania i w oparciu o jakie zgody są wykonywane.
Wszelkie prace konserwatorskie tego typu zawsze prowadzone są przez nas z największą starannością. Zależy nam na tym, aby historycznym obiektom przywracać ich dawny blask.
Dziwi nas wypowiedź dotycząca wstrzymania prac budowlanych, gdyż są one prowadzone pod nadzorem konserwatora, który o ich postępie jest na bieżąco informowany. Tak też było w przypadku prac związanych z częścią głównej elewacji budynku.
Bardzo nam zależy na tym, aby nieremontowane od lat i popadające w ruinę budynki odzyskiwały swój dawnych blask. Mamy ogromne doświadczenie w tej materii.
Zatrudniamy najlepszych specjalistów, doświadczonych architektów, artystów i wykonawców, w celu zachowania bądź odtworzenia jak największej liczby zabytkowych miejsc. Przywracanie miastu jego dawnej świetności poprzez ratowanie, będących często w fatalnym stanie technicznym, nieremontowanych przez dziesięciolecia obiektów, jest częścią naszej pracy.
Tak również było w sytuacji, o którą Państwo pytają" - przekonuje przedstawicielka inwestora.
Przypomnijmy, że firma Angel Poland pod koniec 2013 r. kupiła od miasta nieruchomość przy ul. Stradomskiej 12-14 za ok. 28 mln zł. Inwestor przedstawił koncepcję, wedle której znajdującą się tam zabytkową kamienicę ma zaadaptować na hotel. W tyle, za kamienicą, funkcjonowało miejskie przedszkole, które zostało wyburzone. W jego miejscu zaplanowano apartamentowiec z podziemnym parkingiem na 150 aut.
Inwestycja wywołała protesty wśród okolicznych mieszkańców. Ich zdaniem do tego przedsięwzięcia w ogóle nie powinno dojść. Przypominali, że historia nieruchomości sięga XIV wieku, kiedy wzniesiono kościół św. Jadwigi. Przy świątyni powstał klasztor oraz szpital i cmentarz. Na przełomie XVIII i XIX w. kościół został przebudowany przez Austriaków na obszerną kamienicę, ale w murach gmachu zachowano część dawnej świątyni. W budynku była poczta, później siedziba władz wojskowych, a po II wojnie światowej - mieszkania.
Protesty przeciw inwestycji nasiliły się wiosną ubiegłego roku, kiedy się okazało, że podczas wykopów pod apartamentowiec odkryto dawny cmentarz z 1609 ludzkimi szczątkami. Szkielety zostały przewiezione do Raciborska koło Wieliczki, gdzie złożono je w krypcie w przycmentarnej kaplicy.
- Najgorsze mieszkania do wynajęcia. Zobacz, co oni oferują [ZDJĘCIA]
- Rynek Główny pełen grzybów. Tak handlowano skarbami lasu!
- Nowy odcinek ekspresowej zakopianki gotowy! Zobacz jak wygląda!
- Parkowanie w Krakowie. Nowe zasady, większa strefa
- Najbardziej ekskluzywne osiedla w Krakowie [TOP 10]
- Wisła Kraków. Żony i partnerki piłkarzy [ZDJĘCIA]
