Kraków. Konserwator zabytków daje zgodę na wycięcie 22 drzew...

  Kraków. Konserwator zabytków daje zgodę na wycięcie 22 drzew przy Dolnych Młynów

  Zdjęcie autora materiału
  Piotr Ogórek

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Drzewa przy Czarnowiejskiej i Dolnych Młynów
  1/7
  przejdź do galerii

  Drzewa przy Czarnowiejskiej i Dolnych Młynów ©Fot. Andrzej Banaś

  Wojewódzki konserwator zabytków wydał zgodę na wycinkę 22 drzew przy ulicy Dolnych Młynów. Chce, aby odtworzono tam budynek zniszczony w latach 40. Wbrew mieszkańcom, a nawet... urzędnikom miejskim.
  Chodzi o teren u zbiegu ulic Dolnych Młynów i Czarnowiejskiej. To popularne miejsce w Krakowie, pełne knajpek i restauracji. Dla całego obszaru powstaje plan miejscowy „Rejon ulicy Rajskiej”. Mieszkańcy zabiegali, aby pomiędzy ulicą Karmelicką i Dolnych Młynów powstał park. Chcieli także zabezpieczenia w planie terenów zielonych przy ul. Czarnowiejskiej. To pierwsze udało się wywalczyć, na drodze drugiego stanął wojewódzki konserwator zabytków Jan Janczykowski.

  - Chcieliśmy chronić tą zieleń, więc rozmawiałam z konserwatorem i przekonywałam go do naszych racji. Uznał, że dopuszczalna jest zarówno odbudowa dawnych magazynów fabryki cygar, jak i zachowanie istniejącej zieleni - mówiła nam jeszcze w październiku ub. roku wiceprezydent Krakowa Elżbieta Koterba.

  Ale w listopadzie do konserwatora wpłynął wniosek o wycinkę wszystkich 22 drzew. Został pozytywnie rozpatrzony. Janczykowski przekonuje, że w przyszłości drzew będzie więcej.

  - Ci, którzy protestują, chyba nie spojrzeli, jak ten teren wygląda. Topole włoskie dożywają włąśnie swoich dni. Sugerujemy więc posadzenie dębów. Zieleni miejskiej w ogóle już tam nie widać, bo są podesty i ogródki kawiarniane. To musi zniknąć i powstać zieleń z prawdziwego zdarzenia - uważa.

  Takie działanie wywołuje opór mieszkańców. - Dlaczego przedstawiciel administracji państwowej, ignoruje głos społeczny i dlaczego nie dopuszcza organizacji społecznych do postępowania, choć wszelkimi siłami staramy się chronić tereny zielone? - pyta się Monika Bogdanowska, jedna z inicjatorek powstania parku przy Karmelickiej.

  - Swoją decyzją konserwator po prostu umożliwia odtworzenie wysokiego na 11 metrów budynku - dodaje Łukasz Maślona ze stowarzyszenia Funkcja Miasto.

  Wojewódzki konserwator zabytków mamił urzędników miejskich i mieszkańców, że być może pozwoli na pozostawienie drzew u zbiegu ulic Czarnowiejskiej i Dolnych Młynów. Jednocześnie rozpatrywał wniosek inwestora o wycinkę tychże drzew. I zgodę dał. Firma może usunąć wszystkie 22 sztuki. Konserwator przekonuje, że to dobre rozwiązanie, bo za to nasadzone zostaną nowe drzewa.

  O tym, że drzew przy Dolnych Młynów nie będzie, pisaliśmy jako pierwsi 20 grudnia. Wtedy wiedzieliśmy jedynie, że konserwator zabytków nie zgodził się na zostawienie drzew i do procedowanego planu miejscowego złożył wnioski o odtworzenie dawnego magazynu z lat 40. XX w., tym samym chcąc tereny przeznaczyć pod zabudowę, a nie zieleń.

  Teraz znamy już szczegóły. Okazuje się, że podstawą działań Jana Janczykowskiego był wniosek inwestora o wycinkę drzew, do którego konserwator się przychylił. Zabudowa poprzemysłowa przy Dolnych Młynów jest objęta ochroną konserwatorską, więc o zgodę na wycinkę występuje się właśnie do konserwatora, a nie do wydziału kształtowania środowiska magistratu.

  Wniosek od inwestora, firmy Immobiliaria Camins, która ma użytkowanie wieczyste na większość terenów przy Dolnych Młynów, wpłynął w listopadzie. Konserwator decyzję wydał 19 grudnia i zgodził się na usunięcie wszystkich 22 drzew, ale nakazał nasadzić 20 nowych do końca maja tego roku. Będą rosły przy murze, wzdłuż Dolnych Młynów. Będą to nieduże drzewa, o obwodzie pnia do 20 cm. Jan Janczykowski przekonuje, że jest za zielenią, ale ta obecna jest w złym stanie. Wcześniej pojawiały się głosy, że konserwator jednak drzewa pozostawi. Zabiegało o to nawet miasto, z wiceprezydent Elżbietą Koterbą na czele.

  - Docelowo na działce będzie więcej drzew niż teraz. Uzgodniłem koncepcję projektową dla całych dawnych zakładów tytoniowych, gdzie przewiduję znacznie więcej zieleni, dostępnej publicznie - przekonuje nas konserwator. Jak dodaje, budynek, o który mu chodzi, ma być zrekonstruowany w połowie. Przed nim pozostanie zieleniec.

  - Zależy mi, aby powstał kawałek tego magazynu. To był ładny budynek. Ale nie będę się upierał przy całości - zaznacza.

  Działaniem konserwatora są oburzeni mieszkańcy i aktywiści miejscy, którzy domagają się pozostawienia rosnących drzew. Organizacje ekologiczne zarzucają Janczykowskiemu, że nie dopuszczał ich do postępowania w tej sprawie i ukrywał wniosek o wycinkę.

  - Problem podstawowy to fakt, że konserwator nie dopełnił formalności i nie opublikował zarówno informacji o wszczęciu procedury o wycinkę, jak i samej decyzji w BIP. To uniemożliwiło stronie społecznej udział w procesie decyzyjnym - mówi Łukasz Maślona ze stowarzyszenia Funkcja Miasto, które zabiega o park przy ul. Karmelickiej i zachowanie drzew przy Dolnych Młynów.

  - Nie ma praktyki upubliczniania wniosków wpływających do urzędu. Natomiast decyzja o wycince, zgodnie z przepisami, została opublikowana na Ekoportalu (strona ministerstwa środowiska - przyp. red.). Wszystko jest więc dostępne - uważa Jan Janczykowski.

  Z tłumaczeniem konserwatora nie zgadza się też Mariusz Waszkiewicz, prezes Towarzystwa na rzecz Ochrony Przyrody, które zabiega o zachowanie zieleni przy Dolnych Młynów.

  - Konserwator ma obowiązek publikować na swoim BIP. Owszem, może zrobić to w taki sposób, że napisze, gdzie są dostępne decyzje i poda link do Ekoportalu. Ale przeglądając jego BIP, nie znalazłem takiej informacji - zaznacza Waszkiewicz.

  Władze Krakowa nie chcą zwlekać z uchwaleniem planu miejscowego i uwagi konserwatora uwzględnią.

  Park Przy Karmelickiej


  Starania mieszkańców o stworzenie parku przy ulicy Karmelickiej trwają od lat. W minionym roku nastąpił przełom. Pod wpływem opinii społecznej (zebrano m.in. ponad 4 tys. podpisów), a także urbanistów, władze miasta zmieniły założenia opracowywanego planu miejscowego „Rejon ulicy Rajskiej”.

  Jeszcze w połowie roku 2017 pracownicy Biura Planowania Przestrzennego przewidywali na park tylko część terenu na tyłach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Spory fragment działki miał być przeznaczony pod przyszły budynek Instytutu Pamięci Narodowej. Nacisk społeczny jednak się opłacił i władze miasta we wrześniu zapowiedziały, że budynek IPN nie powstanie, a 90 proc. terenu (ok. 1 ha) zostanie przekształcone w park. Niewielki budynek, z funkcją kulturalną, powstanie tylko przy ulicy Karmelickiej.

  Co do terenów przy Dolnych Młynów, to władze miasta zapowiedziały, że tam, gdzie ma być odtworzony magazyn, w planie miejscowym dopuszczona będzie zabudowa pod cele kulturalne lub gastronomiczne, a nie mieszkaniowe. Co teoretycznie byłoby możliwe.

  KONIECZNIE ZOBACZCIE:

  Google Street View. Najśmieszniejsze, najbardziej absurdalne zdjęcia!

  Pedofile i gwałciciele z Małopolski. Oni są w Rejestrze Ministerstwa! LISTY GOŃCZE

  Czy dostałbyś się do pracy w policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

  Nie znasz tych ulic w Krakowie? Jesteś słoikiem! [FOTO-QUIZ]  Komentarze (19)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jasnowidztwo

  stan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  BRAWO JOZEK przejrzałeś plany tej pazernej bandy

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cair fora

  Józek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Janczykowski nic nie ma do powiedzenia, Władcy Tytano go kupili, jak zwykłą k*rwę, jak każdy deweloper kupuje Majchra... 'Zrekonstruowany' magazyn pójdzie pod lokale do wynajęcia, a nie mieszkania-...rozwiń całość

  Janczykowski nic nie ma do powiedzenia, Władcy Tytano go kupili, jak zwykłą k*rwę, jak każdy deweloper kupuje Majchra... 'Zrekonstruowany' magazyn pójdzie pod lokale do wynajęcia, a nie mieszkania- no DUUUH, a po co niby stawiają ten 'zabytkowy magazyn'? Kto umie napisać po portugalsku 'chciwe ch*je, moda na młynki i tak minie, zanim sie wyrobicie-ale drzew już nie bedzie', to poproszę.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Biologia

  dr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Stare drzewa się wycina!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zieleń

  Ogrodnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Zieleń musi być przemyślana. To nie filozofia nasadzać tylko poco

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zmienić władzę

  uzi@# (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Im szybciej tym lepiej

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cud

  olo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Czyli co? Konserwator zamierza odbudować w tym miejscu fabrykę cygar? Nie będzie już kompleksu imprezowego i darcia ryjów cały weekend? Cud

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  to nie drzewa

  aaa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  To nie są drzewa, to są topole. Należy się tego jak najszybciej pozbyć i to z całego miasta. Topola to najgorsze możliwe drzewo do miasta bo jest kruche i łamliwe. Teraz bronicie tego śmieciowego...rozwiń całość

  To nie są drzewa, to są topole. Należy się tego jak najszybciej pozbyć i to z całego miasta. Topola to najgorsze możliwe drzewo do miasta bo jest kruche i łamliwe. Teraz bronicie tego śmieciowego drzewa ale jak się złamie i zabije wam dziecko do będzie czemu miasto nie wycięło tego chwastu.
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  w punkt

  mieszkaniec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  topole out!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Już to widzę

  Akuku (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Już widzę jak Elka-Deweloperka chce chronić zieleń w Krakowie


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  puknij się akuku

  krakus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  zieleń tylko przemyślana

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wybory i spokój

  Ekolog (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Prezydentowi i jego ekipie najwyższy czas powiedzieć "papa". Na szczęście wybory już niedługo


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kadencja

  MIK (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  PO juz dzieli z majchrem skórę na niedżwiedziu...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Majchrowski i spółka

  Dość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11

  Konserwator "kocha" drzewa tak samo jak Majchrowski. I mamy Kraków dziadowski


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Obserwator

  On (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Widzę że komediantów nigdy dość

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie, można jeszcze zgłaszać kandydatów

  NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie, można jeszcze zgłaszać kandydatów

  HIPOKRATES MAŁOPOLSKI 2018 | [WIELKI FINAŁ WOJEWÓDZKI]

  HIPOKRATES MAŁOPOLSKI 2018 | [WIELKI FINAŁ WOJEWÓDZKI]

  Posiłki w więzieniach czyli tak wygląda jadłospis skazańców [ZDJĘCIA]

  Posiłki w więzieniach czyli tak wygląda jadłospis skazańców [ZDJĘCIA]

  Bezdymna rewolucja: jak nowatorskie wyroby pomagają opornym palaczom

  Bezdymna rewolucja: jak nowatorskie wyroby pomagają opornym palaczom