W czwartek w Pałacu Prezydenckim w Warszawie prezydent Andrzej Duda wręczył gospodarzom wszystkich obiektów rozporządzenia nadające im ten szczególny tytuł.
Prezydent podkreślał, że pośród trafiających na listę pomników historii są obiekty bardzo ciekawe.
- Ciekawe choćby dlatego, że pokazują polską myśl inżynierską, niezwykłą, niepowtarzalną w wielu przypadkach - mówił Andrzej Duda. - Wśród tych obiektów, które dziś są wpisywane na listę, można wskazać tężnie ciechocińskie, które przecież na dobrą sprawę są obiektem inżynieryjnym. Podobnie jak takim obiektem jest też kopiec Kościuszki w Krakowie. Nawiasem mówiąc, cieszę się ogromnie, że wprowadzenie kopca Kościuszki na tę listę następuje w tym roku, który jest Rokiem Tadeusza Kościuszki, jest zarazem rocznicą 200-lecia jego śmierci. Cieszę się, że ten wielki, narodowy obiekt także znajdzie się na liście pomników historii - stwierdził prezydent.
Krakowskie kopce z dawnych lat [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]
Pomnik Historii to jedna z form ochrony zabytków o wyjątkowym znaczeniu dla historii i kultury Polski. Na tę listę najwspanialszych mogą trafić dzieła architektury i zespoły zabudowy, zabytki techniki, krajobrazy kulturowe, najpiękniejsze parki i ogrody, miejsca upamiętniające wydarzenia historyczne, stanowiska archeologiczne, a także cmentarze. Status pomnika historii dla właściciela zabytku ma praktyczne znaczenie - daje obiektowi dodatkowe punkty w przypadku starań o ministerialne lub europejskie dotacje.
Status pomnika historii przyznawany jest od 1994 r. Do tej pory nobilitujący tytuł posiadało 70 zabytków szczególnej rangi, teraz ma je już 81. Są plany - o czym przypomniał podczas czwartkowej uroczystości prezydent Duda - by w przyszłym roku, na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, zabytków wpisanych na elitarna listę było 100.
WIDEO: "Poważny program" odc. 3. Nieduży park
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Follow https://twitter.com/gaz_krakowska