FLESZ - Koronawirus. Jak się przed nim uchronić
Znamy szczegóły sprawy.
Około godz. 10 do 5. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Krakowie zgłosił się trzydziestoparoletni mężczyzna z objawami grypopodobnymi.
- Początkowo podejrzewano u niego zarażenie koronawirusem, jednak szybko zostało ono wykluczone - wyjaśnia w rozmowie z nami Mateusz Sidor, rzecznik 5. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Krakowie. Dodaje, że mężczyzna nie przebywał w ostatnim czasie za granicą.
- Miał w ostatnich dniach kontakty z obcokrajowcami, jednak oni również nie przebywali na terenach, gdzie koronawirus został stwierdzony - tłumaczy Sidor.
Rzecznik dodaje, że po wstępnych badaniach i konsultacjach ze specjalistami, pacjent nie kwalifikuje się do dalszej diagnostyki pod kątem koronawirusa.
- W najbliższym czasie mężczyzna zostanie wypisany do domu - podsumowuje Sidor.
Trzy osoby na obserwacji w Żeromskim
Nieprawdziwe są również pojawiające się informacje o rodzinie, która miała zgłosić się do szpitala im. Żeromskiego po powrocie z Włoch z objawami koronawirusa.
- Aktualnie na obserwacji pod kątem koronawirusa przebywają trzy osoby, dwie dorosłe oraz jedno dziecko. Nie są one jednak w żaden sposób ze sobą spokrewnione - wyjaśnia Anna Górska, rzeczniczka prasowa Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.
Dodaje również, że nie ma podstaw do paniki, ponieważ to na razie tylko podejrzenie. Wyniki badań mają być znane w ciągu 48 godzin.
Pacjent ze Szpitala Uniwersyteckiego bez koronawirusa
Pacjent z podejrzeniem COVID-19 trafił również w sobotę do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
- Pobrane od pacjenta próbki krwi wykluczyły zarażenie śmiercionośnym wirusem. - Dzisiaj otrzymaliśmy oficjalne, wyniki które stwierdzają, że w badanej próbce nie odnaleziono materiału genetycznego nowego wirusa korona - powiedziała nam rzecznik Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, Maria Włodkowska.
To jedyny pacjent, jaki przebywał w tej placówce z podejrzeniem koronawirusa.
Gdzie się zgłaszać?
Przypomnijmy: ze względu na zagrożenie epidemiologiczne Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca obecnie podróżowania do: Chin oraz Korei Południowej, Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu. Zgodnie z zaleceniami GIS, jeśli było się w ciągu ostatnich 14 dni w tych krajach lub regionach, a także zaobserwowało u siebie: gorączkę, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem - należy bezzwłocznie telefonicznie powiadomić sanepid lub zgłosić się do oddziału zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
Powinniśmy dzwonić do Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych - w Krakowie stacja taka mieści się przy ul. Makuszyńskiego 9, tel. (12) 644-91-33, 684-40-32.
W stolicy Małopolski osoby z niepokojącymi objawami mogą się zgłaszać (a najlepiej wcześniej zatelefonować!) na oddziały zakaźne Szpitala Uniwersyteckiego i Szpitala im. Żeromskiego, ponadto dzieci (do 18 roku życia) - na Oddział Chorób Infekcyjnych Dzieci Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II (budynek M2, kontaktować można się przez centralę szpitala pod nr tel. 12 614-20-00).
Natomiast 5. Wojskowy Szpital Kliniczny (ul. Wrocławska 1-3), który również ma Oddział Chorób Zakaźnych, przekazał w środę w swoim oświadczeniu, że w związku z prowadzonymi pracami remontowymi oddział ten jest nieczynny do końca maja 2020 roku.
GIS odradza podróż do 9 krajów. Koronawirus rozprzestrzenia ...
Czerwonymi punktami zaznaczono skupiska zachorowań. Im większy obszar, tym więcej zarażonych osób się na nim znajduje.
- Sekrety stadionu Wisły Kraków. Nieznane zakamarki! [ZDJĘCIA]
- Tu wiedzą, jak się "polewa". Wsie z alkoholem w nazwie
- Czy znasz tablice rejestracyjne z Małopolski? [QUIZ]
- GIS ostrzega przed koronawirusem. Sprawdź listę krajów
- A może zamieszkać na wsi? Wystarczy niespełna 100 tys. zł!
- Jak Trasa Łagiewnicka zmieni Kraków? Zobacz jej wizualizacje
