Część najmłodszych mieszkańców krakowskiego zoo pojawiła się już na wybiegach. Ale niektóre, a wśród nich kocięta - azjatyckie manule, tygrys i lampart, jeszcze długo nie będą widoczne dla zwiedzających.
- Na razie przebywają pod opieką matek i w najbliższych dniach nie będzie można ich zobaczyć. Natomiast zwierzęta kopytne niemal bezpośrednio po urodzeniu są samodzielne i stawiają pierwsze kroki na wybiegach. Odwiedzający zoo mogą podziwiać małego samca antylopy eland, małe antylopy sitatunga i kilka owiec grzywiastych arui - wylicza Dorota Maszczyk z działu hodowlanego ogrodu.
Niemałym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się małpka gereza abisyńska, która urodziła się w marcu. Maluch szybko się rozwija i zdobywa nowe umiejętności. Gdy dorośnie, będzie miał długie czarno-białe futro. Gerezy abisyńskie można spotkać w lasach deszczowych, górskich i nizinnych centralnej i wschodniej Afryki.
To nie koniec atrakcji. W zoo dobiega końca budowa nowego lokum dla pingwinów Humboldta, które w naturze występują na wybrzeżu Peru i Chile. Ptaki, nazywane też pingwinami peruwiańskimi, są średniej wielkości - do 68 cm.
Prace przygotowawcze przy pingwinarium rozpoczęły się w 2015 roku. Nowoczesny obiekt, ze skalistą plażą i urządzeniami do uzdatniania wody, powstaje w miejscu, w które do tej pory zajmowały borsuki.
Oprócz plaży do dyspozycji pingwinów będą sztuczne skały i dwa baseny. To z pewnością najciekawsza część całego obiektu.
Dzięki oszklonym ścianom, odwiedzający zoo będą mogli obserwować pingwiny nad i pod wodą, a także w czasie nurkowania. Ptaki będzie też można podziwiać z góry - z tarasu widokowego, który ma znajdować się powyżej alejki spacerowej.
W związku z budową pingwinarium konieczne było częściowe wyłączenie z ruchu alejki oraz wprowadzenie zmian w kierunku zwiedzania. Dlatego na terenie ogrodu należy iść za drogowskazami, które ułatwią dotarcie do poszczególnych części zoo.
- Jesteśmy już na etapie odbioru inwestycji. Pingwinarium zostanie otwarte w czerwcu - mówi Teresa Grega, zastępca dyrektora ds. hodowli.
Pierwsze kilkanaście sztuk pingwinów Humboldta ma przyjechać do Krakowa na początku czerwca z ogrodów zoologicznych na Węgrzech i w Niemczech.
Koszt budowy obiektu to prawie 4 mln zł. Milion złotych do inwestycji dołożyło miasto.