Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Krużganki franciszkanów już dostępne po renowacji [ZDJĘCIA]

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Odnowione krużganki u franciszkanów
Odnowione krużganki u franciszkanów Andrzej Banaś
Można już oglądać efekt trwającej od 2017 r. renowacji krużganków w krakowskim klasztorze franciszkanów, prace konserwatorskie zostały zakończone. Dopracowywane jest jeszcze oprowadzanie z użyciem nowych technik. Docelowo bowiem turyści będą mogli zwiedzać krużganki z aplikacją na telefon oraz korzystać z kiosków multimedialnych, które nie tylko dostarczą informacji o tym miejscu, ale też pozwolą na przeglądanie zdigitalizowanych ksiąg z zabytkowego księgozbioru biblioteki zakonu.

FLESZ - Ogród na balkonie

od 16 lat

Krużganki - gotyckie, z cennymi XV-wiecznymi freskami, powstającą przez stulecia galerią portretów biskupów krakowskich oraz epitafiami wcześniej w większej części były niedostępne dla odwiedzających, zagrodzone kratą, którą otwierano z okazji pojedynczych wydarzeń w roku. Po kompleksowej odnowie zakonnicy zapraszają na krużganki krakowian i turystów, ta przestrzeń ma też służyć organizacji wystaw, konferencji czy koncertów.

W ramach przedsięwzięcia m.in. trzeba było uporać się z wilgocią w krużgankach. Posadzka została wymieniona na nową, z czerwonego piaskowca tumlińskiego. Konserwacji poddano polichromie, złocone epitafia, obrazy. Renowację przeszły detale architektoniczne i witraże.

- Krużganki nabrały nowego wyglądu, a do tego będą miały nowe, profesjonalne oświetlenie ledowe, odpowiednio dobrane dla zabytku - franciszkanin o. Łukasz Brachaczek, pełnomocnik klasztoru nadzorujący prace.

Odwiedzający krużganki po renowacji znajdą tam również dwie figury: Matki Bożej i św. Jana - rzeźby autorstwa Franciszka Wyspiańskiego (są sygnowane), ojca Stanisława Wyspiańskiego, które zostały znalezione w zakamarkach klasztornych.

- Oprócz nich udało się teraz odnaleźć na terenie klasztoru fragmenty trumienki z epitafium biskupa Jana Aleksandra Lipskiego - zwraca uwagę o. Łukasz Brachaczek. Trumienkę, stanowiącą element dekoracji epitafium tego zmarłego w 1746 roku biskupa, odtworzono (z pomocą rycin i zdjęć), zostanie jeszcze pozłocona i znów będzie eksponowana na swoim miejscu.

Odnowione krużganki są już dostępne dla odwiedzających, można podziwiać efekty prac konserwatorów. Natomiast w sierpniu franciszkanie zaproszą turystów do zwiedzania z przygotowywaną aplikacją na telefon komórkowy (z wykorzystaniem m.in. kodów QR) oraz korzystania ze specjalnych kiosków multimedialnych, w których znajdziemy informacje dotyczące krużganków czy historii klasztoru, w siedmiu językach. Kioski multimedialne, które pojawią się w krużgankach, pozwolą też "wertować" i oglądać karty dzieł z zabytkowego księgozbioru (to inkunabuły, cenne starodruki) Biblioteki Franciszkanów w Krakowie, który jest po konserwacji i digitalizacji.

Koszt całej kompleksowej renowacji krużganków i przystosowywania ich do funkcji nowej przestrzeni kulturalnej to - jak podają franciszkanie - ok. 5 mln złotych. Prace zostały dofinansowane z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, franciszkanie pozyskali też na nie środki unijne i z budżetu miasta.

Przypomnijmy: pierwotnie krużganki franciszkanów miały cztery skrzydła, jednak północne, które przylegało do ściany kościoła, zostało zamienione na kaplicę Matki Boskiej Bolesnej. Z pozostałych trzech dostępne dla wszystkich było dotychczas tylko wschodnie, które pozwala wejść do bazyliki od strony pl. Wszystkich Świętych. Pozostałe dwa ramiona krużganków otwierano sporadycznie, na wigilię dla samotnych i bezdomnych oraz pojedyncze koncerty czy prelekcje w ciągu roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska