Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. List otwarty wojewody i marszałka w sprawie budowy pomnika Armii Krajowej

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Wojewoda małopolski Piotr Ćwik i marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski nie kryją rozczarowania w związku decyzjami władz Krakowa w sprawie budowy pomnika Armii Krajowej.

W liście otwartym do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego i miejskich radnych, wojewoda Piotr Ćwik i marszałek Witold Kozłowski przypomnieli, że we wrześniu 2017 r. prezydent zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na budowę pomnika AK na bulwarze Czerwieńskim (w rejonie ul. Smoczej), a inwestycja nie doszła do skutku tylko z powodu niewyłonienia wykonawcy w przetargu.

Podczas sesji 30 stycznia tego roku Rada Miasta zdecydowała jednak, że o losach upamiętnienia żołnierzy Armii Krajowej rozstrzygną konsultacje społeczne w formie panelu obywatelskiego.

Zgodnie więc z najnowszą uchwałą w tej sprawie to od oceny mieszkańców będzie ostatecznie zależało, czy pomnik powstanie, w jakiej formie i w jakim miejscu. Za uchwałą w tej sprawie głosowali radni PO, prezydenckiego klubu „Przyjazny Kraków”, klubu „Kraków dla Mieszkańców”. Przeciw byli radni PiS.

„Z rozczarowaniem i zdziwieniem stwierdzamy, że Królewskie Miasto Kraków w roku, w którym przypada 80. rocznica wybuchu II wojny światowej i powstania Polskiego Państwa Podziemnego, a także 75. rocznica Powstania Warszawskiego – zamiast okazać najwyższy szacunek żołnierzom Armii Krajowej, stanowiącej jeden z największych fenomenów II wojny światowej – podejmuje działania coraz bardziej oddalające w czasie inicjatywę budowy pomnika” – napisali wojewoda i marszałek.

Zwrócili się też z apelem o ponowną refleksję i weryfikację dotychczasowych postanowień władz miasta, by w możliwie krótkim czasie udało się wznieść pomnik upamiętniający żołnierzy AK we wskazywanej dotychczas lokalizacji, a więc na bulwarze Czerwieńskim.

LIST OTWARTY

Szanowny Panie Prezydencie,

27 września 2013 roku złożył Pan podpis pod aktem erekcyjnym będącym zapowiedzią wzniesienia pomnika Armii Krajowej u stóp Wawelu. Podpis Pana Prezydenta widnieje wśród podpisów m.in. Honorowego Prezesa Światowego Związku Żołnierzy AK, ówczesnego Metropolity Krakowskiego, Ministra Obrony Narodowej, Wojewody Małopolskiego, Marszałka Województwa Małopolskiego, Przewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego, Kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, dowódców krakowskich jednostek wojskowych, rektorów krakowskich uczelni wyższych oraz znamienitego grona kombatantów.

Uczestniczył Pan również we wzruszającej uroczystości na bulwarze Czerwieńskim, kiedy to akt ten został wmurowany wraz z ziemią przywiezioną zarówno z Polski, jak i zza jej obecnej wschodniej granicy – z kilkudziesięciu miejsc, gdzie walczyli żołnierze Armii Krajowej.

Przypomnijmy, że inicjatywa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej została objęta honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Szanowni Radni Miasta Krakowa,

uchwałą Nr VI/93/19 z 30 stycznia 2019 r. w sprawie konsultacji społecznych dotyczących uczczenia pamięci żołnierzy Armii Krajowej zanegowali Państwo wszystkie wcześniej zaistniałe fakty, okazując jednocześnie brak woli zrealizowania uchwał podjętych w sprawie pomnika przez Radę Miasta Krakowa w poprzednich latach.

Pragniemy Państwu przypomnieć, że 25 września 2017 r. Prezydent Miasta Krakowa zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na jego budowę przy ul. Smoczej/bulwarze Czerwieńskim, a inwestycja nie doszła do skutku tylko z powodu niewyłonienia wykonawcy w przetargu ogłoszonym przez ówczesny Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu

w Krakowie. Wyboru koncepcji architektoniczno-rzeźbiarskiej dokonało zaś jury konkursowe powołane przez Radę Miasta Krakowa.

Szanowni Państwo,

trudno jest nam pogodzić się z faktem, że władze Miasta Krakowa nie chcą sprostać słusznym oczekiwaniom Bohaterów walczących i oddających swe życie w imię wartości: Bóg, Honor, Ojczyzna. Po dziewięciu latach starań kombatantów o realizację podjętej w 2010 roku uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie wzniesienia pomnika Armii Krajowej i sześciu latach od uroczystego wmurowania aktu erekcyjnego Państwa decyzję o poszukiwaniu ostatecznej formuły uczczenia w Krakowie pamięci o żołnierzach Armii Krajowej uważamy za mało stosowną.

Z rozczarowaniem i zdziwieniem stwierdzamy, że Królewskie Miasto Kraków w roku, w którym przypada 80. rocznica wybuchu II wojny światowej i powstania Polskiego Państwa Podziemnego, a także 75. rocznica Powstania Warszawskiego – zamiast okazać najwyższy szacunek żołnierzom Armii Krajowej, stanowiącej jeden z największych fenomenów II wojny światowej – podejmuje działania coraz bardziej oddalające w czasie inicjatywę budowy pomnika.

Szanowny Panie Prezydencie, Szanowni Radni Miasta Krakowa,

występując z niniejszym wspólnym listem, apelujemy o ponowną refleksję nad poruszonymi w nim kwestiami oraz weryfikację dotychczasowych stanowisk tak, aby w możliwie krótkim czasie udało się wznieść pomnik upamiętniający żołnierzy AK w godnej – ostatnio wskazanej – lokalizacji.

Witold Kozłowski Piotr Ćwik

Marszałek Województwa Małopolskiego Wojewoda Małopolski

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: PIT 2019 - rozliczenie będzie jeszcze prostsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska