27 września w podziemiach kościoła św. św. Piotra i Pawła otwarte zostaną cztery pierwsze krypty krakowskiego Panteonu Narodowego. W warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej, która również zyskała taki status, już chowani są politycy i duchowni.
O tym, kto spocznie w tych wyjątkowych miejscach, miała decydować jedna kapituła. Dziś wiadomo, że będą dwie - jedna w Krakowie, druga w Warszawie.
- Debata nad zasadami, jakie będą obowiązywać w sytuacji, gdy mamy dwa panteony narodowe zakończyła się kompromisem - powiedział nam prof. Franciszek Ziejka, przewodniczący Rady Fundacji "Panteon Narodowy". - Podjęto decyzję, iż w podziemiach kościoła św. św. Piotra i Pawła w Krakowie będzie miejsce dla zasłużonych artystów, naukowców, ludzi kultury i sztuki. Wybitni politycy, ludzie, którzy wyróżnili się działalnością na rzecz dobra wspólnego, będą chowani w podziemiach Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie - dodał prof. Ziejka.
Skład obydwu kapituł - jak się nieoficjalnie dowiadujemy - został już ustalony w porozumieniu z kardynałami Stanisławem Dziwiszem i Kazimierzem Nyczem. Kandydatów musi jeszcze zatwierdzić minister kultury. Krakowski Panteon Narodowy miał powstać przy kościele na Skałce, gdzie spoczywa już 13 wybitnych Polaków, ale o. Andrzej Napiórkowski, były przeor klasztoru paulinów nie zgodził się na realizację tych planów.
Niebieskie kozy i owce z napisami "MO" I "JP" [ZDJĘCIA]
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!