Kraków. Mają już dość betonu na Ruczaju. Protestują przeciwko budowie ul. 8 Pułku Ułanów [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Mieszkańcy z ul. Lipińskiego protestują przeciwko budowie ul. 8 Pułku Ułanów. Alarmują, że z każdej strony zaczyna otaczać ich beton.
Mieszkańcy z ul. Lipińskiego protestują przeciwko budowie ul. 8 Pułku Ułanów. Alarmują, że z każdej strony zaczyna otaczać ich beton. Wojciech Matusik/ Materiał prasowy
Mieszkańcy ul. Lipińskiego sprzeciwiają się budowie w sąsiedztwie ich bloków ul. 8 Pułku Ułanów. Podkreślają, że w ciągu ostatnich lat zostali obudowani ze wszystkich stron, a teraz jeszcze ma dojść nowa droga. Urzędnicy odpowiadają, że nowa trasa dla samochodów to "element zabezpieczenia interesów na poziomie ogólnomiejskim".

FLESZ - Najdłuższy tunel w Polsce gotowy

- Mieszkańcy Osiedla Ruczaj-Zaborze z ulicy Lipińskiego protestują przeciwko budowie ulicy 8 Pułku Ułanów. Czy każdą wolną, zieloną i niezieloną przestrzeń między budynkami należy zabudowywać „ plombami”, i zamieniać wąskie drogi osiedlowe w trasy tranzytowe? Urzędnicy argumentują, że nowa droga jest potrzebna do odblokowania sąsiednich ulic przelotowych - Zakopiańskiej i Kobierzyńskiej. Ale czynią to wprowadzając tę arterię w środek gęsto zaludnionego osiedla wzdłuż ul. Lipińskiego na zachowanej tam oazie zieleni - podkreśla jeden z mieszkańców ul. Lipińskiego.

Reprezentuje protestujących mieszkańców 11-piętrowego bloku przy ul. Lipińskiego - tuż za skrzyżowaniem ulic Kapelanka, Brożka i Grota- Roweckiego (przeciwników inwestycji można znaleźć także w innych okolicznych budynkach). Zwraca uwagę, że w ciągu ostatnich 8 lat zostali obudowani ze wszystkich stron. "Najpierw zbudowano od strony południowo- wschodniej 10 piętrowy blok mieszkalny w kształcie litery L, później od strony północnej – dwa bloki również 10 – piętrowe, a teraz od strony zachodniej chce nam się zbudować przed domem drogę tranzytową z Kapelanki" - alarmują protestujący.

Tak się jeździło po Krakowie sto lat temu! Samochód można by...

Wyliczają też, że wokół planowanej ul. 8 Pułku Ułanów są obecnie zlokalizowane dwie szkoły podstawowe (razem ok. 2000 dzieci), kilka przedszkoli, obiekty sportowe, place zabaw dla dzieci oraz rzeka Wilga z utworzonym tam parkiem krajobrazowym.

- Po co to wszystko niszczyć? Nową drogę zaplanowano wiele lat temu, ale życie idzie do przodu i należy weryfikować dawne założenia w odniesieniu do dzisiejszego stanu rozwoju osiedla. Hałas z ul. Grota-Roweckiego już teraz w blokach na początku ul. Lipińskiego nie pozwala na otwarcie okien, a co dopiero gdy przed domami zostanie zbudowana nowa droga - podkreśla jeden z mieszkańców.

Protestujący przypominają też, że podczas ostatnich intensywnych opadów deszczu poziom płynącej w pobliżu rzeki Wilgi wzrósł o 2-3 metry. Przekonują, że było zagrożenie zalania parterów i garaży okolicznych budynków. Obawiają się, że zabetonowanie istniejącego pasa zieleni na ul. Lipińskiego, będącego naturalnym zbiornikiem retencyjnym, pogorszy jeszcze bardziej parametry hydrologiczne okolicy.

Co na to urzędnicy? - Odnosząc się ze zrozumieniem do uwag mieszkańców, którzy wyrażają zaniepokojenie i obawy w stosunku do wprowadzenia nowego elementu zagospodarowania przestrzennego w rejonie podlegającym silnym zmianom w strukturze mieszkaniowej należy nadmienić, że przebieg drogi o określonych parametrach technicznych powinien być rozpatrywany w szerszym znaczeniu tj. jako element zabezpieczenia interesów na poziomie ogólnomiejskim i gwarantującym ich polepszenie - odpowiada Jan Machowski z Zarządu Inwestycji Miejskich w Krakowie.

Zapewnia, że w ramach opracowywanej dla inwestycji dokumentacji projektowej przewidziano zastosowanie odpowiedniej retencji. - Szczelny system odwodnienia zaprojektowano z uwzględnieniem rozwiązań spowalniających odpływ wód do odbiornika do ilości jaka powstaje na terenie przed zagospodarowaniem, a więc m.in. na terenie zielonym. Budowa drogi nie wpłynie na pogorszenie warunków hydrologicznych tego rejonu, w tym możliwości podtopień przez rzekę Wilgę. Stan ten jest zależny głównie od całościowego ukształtowania i wielkości terenów zlewni w tym obszarze - przekonuje Jan Machowski.

W przypadku obaw o zwiększenie hałasu, odpowiada, że projekt jest realizowany zgodnie z wydaną decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach. - Na etapie wydawania tej decyzji badany był wpływ inwestycji na klimat akustyczny, a w miejscu przekroczeń wartości normatywnych zadecydował o konieczności zaprojektowania ekranów akustycznych - wyjaśnia Jan Machowski.

Przypomnijmy, że ul. 8 Pułku Ułanów ma połączyć ul. Zawiłą ze skrzyżowaniem ul. Kapelanka, Brożka i Grota-Roweckiego i ma za zadanie usprawnić obsługę komunikacyjną w południowo-zachodniej części Krakowa, odciążając przede wszystkim ul. Kobierzyńską, a także ul. Zakopiańską. W ramach inwestycji planowana jest budowa po jednym pasie jezdni w każdym kierunku oraz na wybranych skrzyżowaniach zaplanowano pasy kierunkowe.

Do przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej dla ul. 8 Pułku Ułanów zgłosiło się sześć firm. Najkorzystniejsza okazała się oferta francuskiej firmy SAFEGE S.A.S., która za usługę zaproponowała kwotę nieco ponad 1,3 mln zł. W ZIM informują, że obecnie trwają zaawansowane prace projektowe.

W aktualnych dokumentach finansowych miasta zostały zabezpieczone środki jedynie na etap przygotowania zadania tj. sporządzenia dokumentacji projektowej dla budowy ul. 8 Pułku Ułanów wraz z uzyskaniem decyzji uprawniającymi do realizacji robót budowlanych.

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
23 września, 09:21, Zbigniew Rusek:

Przede wszystkim - mniej budować bloków i zacząć burzyć biurowce. Z tą gęstą i rozrastającą się zabudową Krakowa to jest granda!!! Miasto nie może bez końca rosnąć!!! Kraków jest za duży (zarówno pod względem liczby ludności, jak i powierzchni). Powinno się postawić zrobić wszystko, by wyeliminować napływ ludności z innych miast (i z zagranicy) do Krakowa - wyjątki powinny być naprawdę POJEDYNCZE.

jak nie może. kazde miasto rosnie. bo to sa miasta. kazdy wiesiek chce tu mieszkac. w miastach sie budowało , buduje i bedzie budowac. czy tobie sie to podoba czy nie. czas wracac do swoich rodzinnych stron bo sie tu nie nadajesz. w miescie trza sie urodzić

G
Gość
to niech sie wyprowadzą na wieś. jak ich bloki budowali to im nie przeszkadzało? zafajdane słoiki.. moze krowy jeszcze wypasajcie pod blokami żebyście mieli jak w domach rodzinnych
Z
Zbigniew Rusek
Przede wszystkim - mniej budować bloków i zacząć burzyć biurowce. Z tą gęstą i rozrastającą się zabudową Krakowa to jest granda!!! Miasto nie może bez końca rosnąć!!! Kraków jest za duży (zarówno pod względem liczby ludności, jak i powierzchni). Powinno się postawić zrobić wszystko, by wyeliminować napływ ludności z innych miast (i z zagranicy) do Krakowa - wyjątki powinny być naprawdę POJEDYNCZE.
Dodaj ogłoszenie