Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Mali pacjenci nie mają szansy na innowacyjne leczenie raka. W centrum cyklotronowym powstanie placówka medyczna?

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Archiwum
Archiwum Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Od kwietnia dzieci z nowotworami nie są kierowane do Centrum Cyklotronowego Instytutu Fizyki Jądrowej PAN. Ministerstwo Zdrowia zwróciło się do resortu nauki i szkolnictwa wyższego o rozważenie działań zmierzających do utworzenia w Bronowicach placówki medycznej.

Co najmniej do jesieni dzieci walczące z rakiem będą pozbawieni możliwości korzystania z terapii protonami w Centrum Cyklotronowym Bronowice Instytutu Fizyki Jądrowej PAN. Krakowskiemu Centrum Onkologii ciągle nie udało się bowiem znaleźć lecznicy, która będzie odpowiedzialna za to zadanie. Konkurs ogłoszony przez centrum miał zostać rozstrzygnięty w ostatni wtorek. Na udział w nim nie zdecydował się jednak żaden szpital, termin przyjmowania ofert po raz siódmy więc przesunięto – tym razem na 3 września.

Centrum Onkologii, które prowadzi naświetlania protonami dorosłych, nie może samodzielnie leczyć maluchów, bo nie zatrudnia pediatrów. Żeby mali chorzy mogli trafić do Bro­nowic, musi więc współpracować z inną lecznicą specjalizującą się w opiece nad dziećmi. Do kwietnia rolę takiego współpracownika pełnił Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Proko­cimiu. Umowa między placówkami jednak wygasła, a uniwersytecka lecznica nie zdecydowała się na jej przedłużenie.

Prokocimski szpital już na początku roku informował, że nie będzie w stanie kontynuować prowadzenia protonote­rapii. Na przeszkodzie stoją m.in. braki kadrowe. Dotyczą one głównie anestezjologów, którzy są niezbędni przy każdej sesji z użyciem wiązki. Ich ograniczona liczba powoduje zaś, że wyjazdy do Bronowic odbywają się kosztem zaplanowanych zabiegów czy badań diagnostycznych u pozostałych pacjentów leczonych w Prokocimiu.

Zdaniem szefostwa uniwersyteckiej lecznicy problemem jest również fakt, że ośrodek protonoterapii nie jest placówką medyczną i nie ma potrzebnego zaplecza. A stan wielu pacjentów, dla których szansą mogłaby być rozpędzona wiązka protonów, nie pozwala na codzienny, bezpieczny transport.

Dyrekcja szpitala już w ubiegłym roku wskazywała, że wyjściem mogłoby być stworzenie w Brono­wicach placówki medycznej. Resort zdrowia potwierdza, że takie rozwiązanie jest brane pod uwagę. - Minister zdrowia zwrócił się do ministra nauki i szkolnictwa wyższego o rozważenie podjęcia działań, które skutkowałyby wpisem Instytutu Fizyki Jądrowej PAN do rejestru podmiotów leczniczych bądź utworzenie w Centrum Cyklotronowym w Bro­nowicach oddziału szpitalnego wchodzącego w struktury Centrum Onkologii lub Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego - informuje Sylwia Wądrzyk, rzecznik prasowy resortu zdrowia.

Ministerstwo nauki zanim podejmie jakiekolwiek decyzje, ma dokładnie przyjrzeć się funkcjonowaniu protonoterapii. Pismo w tej sprawie trafiło już na biurko dyrektora Instytutu Fizyki Jądrowej PAN prof. Marka Jeżab­ka.

- Uważam, że przekształcenie instytutu w jednostkę medyczną to pomysł oderwany od rzeczywistości. Żebyśmy mogli świadczyć usługi zdrowotne niezbędna jest zmiana kilku ustaw, odpowiednie zaplecze i personel. Jaki sens ma tworzenie kolejnej placówki, skoro mamy już szpital pediatryczny świetnie wyposażony i przygotowany do prowadzenia proto­noterapii na naszym sprzęcie - komentuje prof. Jeża­bek. - Wystarczyłoby podniesienie wycen tego rodzaju świadczenia, tak żeby szpital w Proko­cimiu mógł zatrudnić dodatkową ekipę odpowiedzialną za wy­jazdy do Bro­nowic – dodaje.

Od początku tego roku z pomocy cyklotronu skorzystało dwoje dzieci i 31 dorosłych. Od startu terapii naświetlaniom poddano łącznie 177 pełnoletnich pacjentów i dziewięcioro maluchów.

FLESZ - Co czwarty Polak jest uzależniony od informacji oraz odczuwa ich nadmiar

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Mali pacjenci nie mają szansy na innowacyjne leczenie raka. W centrum cyklotronowym powstanie placówka medyczna? - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska