WIDEO: Barometr Bartusia
Dzień otwarty odbędzie się w sobotę 14 grudnia w sali obsługi pacjenta krakowskiej siedzibie NFZ przy ul. Batorego 24. W ramach niego w godz. 8-15 wszyscy zainteresowani medycy będą mogli dowiedzieć się m.in., jak działa system stworzony z myślą o wystawianiu elektronicznych recept, w jaki sposób złożyć wniosek o dostęp do platformy służącej do gromadzenie danych z zakresu zdrowia czy jak założyć profil zaufany i Internetowe Konto Pacjenta.
Elektroniczne recepty mają zastąpić te papierowe już od stycznia. System wykorzystywany do ich wypisywania i gromadzenia jest gotowy od dawna, do tej pory to jednak do lekarza należała decyzja, czy do przepisania leków posłuży mu długopis czy komputer. Od nowego roku korzystanie z internetowej platformy stanie się już obowiązkowe.
Jak dokładnie działa e-recepta? Lekarz zapisuje taki dokument w specjalnej bazie. Chory, który ma założone Internetowe Konto Pacjenta za pośrednictwem smsa albo poczty elektronicznej otrzymuje kod potrzebny do wykupienia leków. Jeśli nie korzysta z tego typu rozwiązań, medyk może wydrukować mu hasło albo po prostu zapisać je na kartce. Kiedy pacjent pojawi się w aptece, wystarczy, że poda swoje dane i wygenerowany kod, a farmaceuta zyska dostęp do informacji o tym, jakie medykamenty zalecił lekarz.
W Małopolsce e-recepty do ordynowania leków wykorzystuje już niemal 4,6 tys. lekarzy. Do tej pory wystawili oni blisko 3,5 mln takich wirtualnych dokumentów. Najwięcej e-recept w naszym województwie wystawił tarnowski Centermed (232 tys.), a w Krakowie NZOZ Kraków Południe (103 tys.).
- Tak wyglądają porodówki w naszych szpitalach. Zobacz zdjęcia
- 10 pomysłów na zdrowe śniadanie
- Tak wyglądają polskie szpitale psychiatryczne [zdjęcia]
- Nie jedz tego! Te produkty zostały wycofane przez GIS
- TOP 10 krakowskich ginekologów. Sprawdź, których lekarzy polecają pacjentki [RANKING]
- Zobacz, jak wyglądają najlepsze porodówki w Krakowie!
