https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Maria Anna Potocka traci stanowisko. Prezydent Miszalski odwołał dyrektorkę MOCAK-u

Anna Piątkowska
Maria Anna Potocka jest pierwsza i jedyną dyrektorką Muzeum sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie
Maria Anna Potocka jest pierwsza i jedyną dyrektorką Muzeum sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie Andrzej Banas
Po 14 latach prowadzenia Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie dyrektorka instytucji Maria Anna Potocka straciła stanowisko. "Cenię jej doświadczenie i wiedzę, ale nie widzę możliwości dalszej współpracy" - napisał prezydent Aleksander Miszalski w środę 2 października na platformie X.

"Maria Anna Potocka kończy swoją pracę w MOCAK-u. Cenię jej doświadczenie i wiedzę, ale nie widzę możliwości dalszej współpracy" -poinformował Aleksander Miszalski.

Odwołanie dyrektorki Muzeum Sztuki Współczesnej jest pokłosiem afery mobbingowej. W lipcu tego roku Lidia Krawczyk, była kuratorka Bunkra Sztuki wygrała sprawę o mobbing. Gdy nadużycia władzy miały miejsce dyrektorką tej instytucji była Maria Anna Potocka i to właśnie jej dotyczą zarzuty kierowane przez Lidię Krawczyk. Jako pierwsza sprawę opisała krakowska "Gazeta Wyborcza".

Sama Potocka tak komentowała tę sprawę:

- W najmniejszym stopniu nie poczuwam się do winy w tej kwestii. Czuję się rozgoryczona tą sytuacją i zapałem medialnym, by wykorzystać sprawę, która jeszcze nie do końca została wyjaśniona, nie jest w pełni uzasadniona prawnie, jako pewną formę linczu na mnie – komentuje Maria Anna Potocka sprawę mobbingu Lidii Krawczyk, kuratorki Bunkra Sztuki w czasach, gdy instytucją zarządzała Potocka.

Od 14 lat Maria Anna Potocka zarządza także miejskim Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Na tym stanowisku miała pozostać aż do 2031 roku. Jacek Majchrowski w ostatnich miesiącach sprawowania władzy przedłużył kadencję dyrektorki na maksymalne 7 lat. Ta decyzja wzbudziła w Krakowie wiele negatywnych reakcji.

Jak tłumaczyła nam wówczas Katarzyna Olesiak piastująca w tym czasie stanowisko dyrektorki wydziału kultury, wszystkie pozyskane opinie dotyczące przedłużenia kadencji Potockiej: Stowarzyszenia Muzealników Polskich, Związku Polskich Artystów Fotografików, Rady Muzeum oraz związków zawodowych działających w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK tj. Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność” oraz OPZZ Konfederacji Pracy były pozytywne.

Po opisaniu sprawy Lidii Krawczyk do redakcji "Wyborczej" zgłosiły się kolejne osoby zatrudnione w minionych latach tym razem w MOCAK-u, które opowiedziały o nadużyciach we współpracy z Anną Marią Potocką. Na 120 osób, które od otwarcia Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w 2010 roku pożegnały się z instytucją, 70 złożyło wypowiedzenie. Inni rozwiązywali umowy za porozumieniem stron, nie zgadzali się na przedłużanie umów o pracę.

Aleksander Miszalski odwołał dyrektorkę MOCAK-u

Po publikacji tekstu o mobbingu wobec Lidii Krawczyk prezydent Aleksander Miszalski wydał oświadczenie, w którym poinformował, że spotka się - z własnej inicjatywy - z Lidią Krawczyk, a także prof. Dorotą Folgą-Januszewską, przewodniczącą Rady Muzeum MOCAK. "Zwróciłem się również z prośbą do związków zawodowych działających w MOCAK-u o przedstawienie pisemnej opinii dotyczącej sytuacji pracowników. Spotkam się również z dyrektor Anną Marią Potocką w celu złożenia wyjaśnień" - zapowiadał Aleksander Miszalski.

W ostatnich dniach Daria Gosek-Popiołek zwróciła się więc do prezydenta z prośbą o przedstawienie harmonogramu dotychczas podjętych przez magistrat działań, m.in. harmonogramów przeprowadzania kontroli oraz audytów w podległych miastu instytucjach kultury, a także informacji o ich charakterze i zakresie.

W lipcu posłanka Razem poinformowała, że o przeprowadzenie audytu MOCAK-u zwróciła się do Państwowej Inspekcji Pracy.

"Kończy się pewna epoka, epoka w której MOCAK-iem i krakowskimi instytucjami kultury “rządziła” Maria Anna Potocka. Decyzja prezydenta, choć droga do niej była niełatwa, to krok w dobrą stronę. W stronę odzyskania instytucji i zajęcia przez nią należnego jej miejsca na mapie instytucji sztuki w Europie" - komentuje decyzję prezydenta posłanka. - "Teraz przed nami walka o to, by odbył się transparentny konkurs na stanowisko dyrektorskie. Konkurs, w którym głos środowiska będzie słyszalny, konkurs, w którym decydować będzie wizja, a nie układy towarzyskie."

Kim jest Maria Anna Potocka

Maria Anna Potocka jest krytykiem i teoretykiem sztuki, kuratorką, autorką książek z zakresu filozofii sztuki, doktorem nauk humanistycznych. W latach 2002–2010 dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki” w Krakowie, od 2010 dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, od marca 2019 do 29 lutego 2024 ponownie kierowała Galerią Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, będąc dyrektorem obu tych instytucji jednocześnie. Potocka jest założycielką Galerii PI – pierwszej prywatnej galerii w komunistycznej Polsce. W latach 2001–2002 wicedyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska