https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Maria Anna Potocka traci stanowisko. Prezydent Miszalski odwołał dyrektorkę MOCAK-u

Anna Piątkowska
Maria Anna Potocka jest pierwsza i jedyną dyrektorką Muzeum sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie
Maria Anna Potocka jest pierwsza i jedyną dyrektorką Muzeum sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie Andrzej Banas
Po 14 latach prowadzenia Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie dyrektorka instytucji Maria Anna Potocka straciła stanowisko. "Cenię jej doświadczenie i wiedzę, ale nie widzę możliwości dalszej współpracy" - napisał prezydent Aleksander Miszalski w środę 2 października na platformie X.

"Maria Anna Potocka kończy swoją pracę w MOCAK-u. Cenię jej doświadczenie i wiedzę, ale nie widzę możliwości dalszej współpracy" -poinformował Aleksander Miszalski.

Odwołanie dyrektorki Muzeum Sztuki Współczesnej jest pokłosiem afery mobbingowej. W lipcu tego roku Lidia Krawczyk, była kuratorka Bunkra Sztuki wygrała sprawę o mobbing. Gdy nadużycia władzy miały miejsce dyrektorką tej instytucji była Maria Anna Potocka i to właśnie jej dotyczą zarzuty kierowane przez Lidię Krawczyk. Jako pierwsza sprawę opisała krakowska "Gazeta Wyborcza".

Sama Potocka tak komentowała tę sprawę:

- W najmniejszym stopniu nie poczuwam się do winy w tej kwestii. Czuję się rozgoryczona tą sytuacją i zapałem medialnym, by wykorzystać sprawę, która jeszcze nie do końca została wyjaśniona, nie jest w pełni uzasadniona prawnie, jako pewną formę linczu na mnie – komentuje Maria Anna Potocka sprawę mobbingu Lidii Krawczyk, kuratorki Bunkra Sztuki w czasach, gdy instytucją zarządzała Potocka.

Od 14 lat Maria Anna Potocka zarządza także miejskim Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Na tym stanowisku miała pozostać aż do 2031 roku. Jacek Majchrowski w ostatnich miesiącach sprawowania władzy przedłużył kadencję dyrektorki na maksymalne 7 lat. Ta decyzja wzbudziła w Krakowie wiele negatywnych reakcji.

Jak tłumaczyła nam wówczas Katarzyna Olesiak piastująca w tym czasie stanowisko dyrektorki wydziału kultury, wszystkie pozyskane opinie dotyczące przedłużenia kadencji Potockiej: Stowarzyszenia Muzealników Polskich, Związku Polskich Artystów Fotografików, Rady Muzeum oraz związków zawodowych działających w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK tj. Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność” oraz OPZZ Konfederacji Pracy były pozytywne.

Po opisaniu sprawy Lidii Krawczyk do redakcji "Wyborczej" zgłosiły się kolejne osoby zatrudnione w minionych latach tym razem w MOCAK-u, które opowiedziały o nadużyciach we współpracy z Anną Marią Potocką. Na 120 osób, które od otwarcia Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w 2010 roku pożegnały się z instytucją, 70 złożyło wypowiedzenie. Inni rozwiązywali umowy za porozumieniem stron, nie zgadzali się na przedłużanie umów o pracę.

Aleksander Miszalski odwołał dyrektorkę MOCAK-u

Po publikacji tekstu o mobbingu wobec Lidii Krawczyk prezydent Aleksander Miszalski wydał oświadczenie, w którym poinformował, że spotka się - z własnej inicjatywy - z Lidią Krawczyk, a także prof. Dorotą Folgą-Januszewską, przewodniczącą Rady Muzeum MOCAK. "Zwróciłem się również z prośbą do związków zawodowych działających w MOCAK-u o przedstawienie pisemnej opinii dotyczącej sytuacji pracowników. Spotkam się również z dyrektor Anną Marią Potocką w celu złożenia wyjaśnień" - zapowiadał Aleksander Miszalski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

W ostatnich dniach Daria Gosek-Popiołek zwróciła się więc do prezydenta z prośbą o przedstawienie harmonogramu dotychczas podjętych przez magistrat działań, m.in. harmonogramów przeprowadzania kontroli oraz audytów w podległych miastu instytucjach kultury, a także informacji o ich charakterze i zakresie.

W lipcu posłanka Razem poinformowała, że o przeprowadzenie audytu MOCAK-u zwróciła się do Państwowej Inspekcji Pracy.

"Kończy się pewna epoka, epoka w której MOCAK-iem i krakowskimi instytucjami kultury “rządziła” Maria Anna Potocka. Decyzja prezydenta, choć droga do niej była niełatwa, to krok w dobrą stronę. W stronę odzyskania instytucji i zajęcia przez nią należnego jej miejsca na mapie instytucji sztuki w Europie" - komentuje decyzję prezydenta posłanka. - "Teraz przed nami walka o to, by odbył się transparentny konkurs na stanowisko dyrektorskie. Konkurs, w którym głos środowiska będzie słyszalny, konkurs, w którym decydować będzie wizja, a nie układy towarzyskie."

Kim jest Maria Anna Potocka

Maria Anna Potocka jest krytykiem i teoretykiem sztuki, kuratorką, autorką książek z zakresu filozofii sztuki, doktorem nauk humanistycznych. W latach 2002–2010 dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki” w Krakowie, od 2010 dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, od marca 2019 do 29 lutego 2024 ponownie kierowała Galerią Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, będąc dyrektorem obu tych instytucji jednocześnie. Potocka jest założycielką Galerii PI – pierwszej prywatnej galerii w komunistycznej Polsce. W latach 2001–2002 wicedyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Wybrane dla Ciebie

Zakopane wymieni oświetlenie uliczne. Przy okazji zostanie sprawdzony stan latarni

Zakopane wymieni oświetlenie uliczne. Przy okazji zostanie sprawdzony stan latarni

XIII Murapol Cup. Do Krakowa przyjadą Liverpool, RB Lipsk i Dynamo Kijów

NASZ PATRONAT
XIII Murapol Cup. Do Krakowa przyjadą Liverpool, RB Lipsk i Dynamo Kijów

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska