- Inspiracją do piosenek, które znalazły się na płycie „Mundo” był świat. Zarówno ten widziany przez Marizę podczas licznych podróży koncertowych, jak i świat wewnętrzny, świat całego kalejdoskopu emocji, doświadczeń, przeżyć. „Mundo” to jakby dziennik z podróży, które zabrały Marizę do Cabo Verde, Hiszpanii, Argentyny i wielu innych krajów, by zakończyć się w ojczystej Portugalii - czytamy na stronie warnermusic.pl.
Czym jest portugalskie fado? - To jest muzyka przywieziona przez marynarzy przez morze. Przenosząca emocje związane z życiem i doświadczaniem tego wszystkiego, co nas otacza. Zwykle romantyczna, melancholijna, ale bywa też bardzo radosna - wyjaśniła Mariza w wywiadzie dla Gazety Wyborczej.
Przez 12 lat kariery muzycznej Mariza z lokalnego fenomenu, znanego wąskiej grupie wielbicieli fado w Lizbonie, stała się jedną z najbardziej znanych i cenionych gwiazd world music na świecie. W rodzinnej Portugalii obwołano ją następczynią Amalii Rodrigues, legendarnej pieśniarki, która do swojej śmierci (w 1999 r.) królowała w tym gatunku. - Fado otaczało mnie od urodzenia. Miałam to szczęście wychowywać się w bardzo tradycyjnej części Lizbony, w której w XIX w. narodziło się fado. Czy miałam jakiś wybór, kiedy cały czas oddychałam fado? - powiedziała Mariza.
Pierwszy album zatytułowany „Fado em mim” („Fado we mnie”) artystka wydała w roku 2001. Krążek odniósł olbrzymi sukces na lokalnym rynku i otrzymał poczwórną platynową płytę. W sumie Mariza wydała pięć autorskich albumów, za które otrzymała szereg nagród, w tym Latin Grammy w 2007 r. Współpracowała z najlepszymi muzykami i producentami, takimi jak: Jacques Morelenbaum, Miguel Poveda, Gilberto Gil, Ivan Lins, Lenny Kravitz, Cesária Évora, Tito Paris, Carlos do Carmo czy Sting, z którym wykonała hymn Igrzysk w Atenach w 2004 r. „A Thousand Years”.
Jej repertuar to przede wszystkim tradycyjne i współczesne interpretacje fado, ale wokalistka chętnie sięga także po bliskie jej sercu morny z Wysp Zielonego Przylądka czy standardy bluesowe.
- Fado jest bardzo portugalskie, ale jednocześnie ma wiele uniwersalnych wartości. Dotyka najgłębszych ludzkich uczuć. Powszechnych. Miłości, pasji, zazdrości, szczęścia. A przecież wszystkie one składają się na życie nas wszystkich - dodaje artystka w wywiadzie dla Gazety Wyborczej.
Przez ostatnie lata Mariza przeszła długą drogę, aby w końcu trafić na najlepsze sale koncertowe na świecie (Olympia w Paryżu, London Royal Festival Hall, Opera w Sydney czy Carnegie Hall w Nowym Jorku).
Udowodniła, że jest artystką światowego formatu i niezwykłego talentu, która ma wiele do zaoferowania. Dziewczyna wychowana w sąsiedztwie słynnej lizbońskiej dzielnicy Mouraria, sięgnęła do korzeni muzycznych swego kraju i stała się światowej sławy artystką. Ale zachowała przy tym swą narodową tożsamość i portugalską wrażliwość.
Mariza
ICE Kraków
17 kwietnia
Godz. 19
Bilety: 0d 169 zł do 229 zł