https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków mekką dla biurowców, te rosną jak grzyby po deszczu

Piotr Ogórek
Największa inwestycja roku 2017 to Budynki E i F wybudowane w ramach Enterprise Park (faza IV) o powierzchni 26,4 tys. mkw.
Największa inwestycja roku 2017 to Budynki E i F wybudowane w ramach Enterprise Park (faza IV) o powierzchni 26,4 tys. mkw. Fot materiały prasowe
W Krakowie nowe biurowce rosną jak na drożdżach. W ostatnich latach inwestorzy oddali do użytku tysiące metrów kwadratowych powierzchni biurowych. Zapotrzebowanie wciąż jednak jest, bo nowe budynki cały czas powstają. Nowe biurowce budują się m.in. przy ulicy Wadowickiej czy przy ulicy Pawiej. Powierzchnia budowanych biurowców to aż 300 tys. metrów kwadratowych.

- Rynek nieruchomości biurowych w Krakowie w 2017 kontynuował silne tendencje wzrostowe z roku 2016. Rynek biurowców w Krakowie zwiększył aktywność na niespotykaną do tej pory skalę co przekłada się na ilość zrealizowanych inwestycji. Zainteresowanie Krakowem potwierdzają międzynarodowe rankingi. W rankingu Tholons Top 100 Outsourcing Destinations Kraków awansował w 2017 r. na 8 pozycję i nieznacznie ustępuję jedynemu europejskiemu miastu jakim jest Dublin - czytamy w raporcie Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości mrn.pl.

Jedną z większych inwestycji biurowych będzie Unity Centre. Kompleks zastąpi szpetny symbol miasta, czyli szkieletora. Inwestycja, z Unity Tower na czele, ma być gotowa w 2019 roku.

Kraków. Biurowce już gotowe, budowane i planowane

Po słabym 2015 roku w 2016 oddano 147 tys. mkw nowoczesnej powierzchni biurowej w Krakowie. W 2017 było to już prawie 180 tys. mkw. Powierzchnia biurowców w budowie to prawie 300 tys. mkw z czego jeszcze 160 tys. może zostać oddane w 2018 r.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Gazeta Krakowska

WIDEO: Poważny program - playlista 3 odcinków

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 23

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

b
boss
Rusz głową, zdobądź kapitał i kontakty. Wówczas zapomnisz o spiskowych teoriach i poczujesz na własnej skórze co to znaczy być kimś innym od sfrustrowanego nieudacznika życiowego.
g
ggkk,j
Mafia tak się już dorobiła ,że poprzez zagraniczne fundusze inwestycyjne uduś ,które są nie do wytropienia , inwestują w nieruchomości
austriacy zlecaja słowakom ,słowacy chorwatom ,chorwaci kinta kunte z serialu korzenie a na końcu polski słup ,którego robią prezesem spółki z o o zawiera umowy inwestycyjne z kunta kinte kupuje grunt i buduje 120 biurowców .
G
Gość
Bzdura ze firma wypada byc czy ze wladze Krakowa sa jakies niezwykle, czy Krakow jest atrakcyjny. To ze biurowce buduje sie w polsce glownie w Warszawie Wroclawiu i Krakowie wynika z najwiekszej produkcji studentow kierunkow technicznych i ekonomicznych. Bo w biurowcach pracuja glownie programiscy 37% finansisci z 30 kilka procent i reszta roznej masci inzynierowie cos jak w c2hm czy abb projektujacyc czy to w elektryce czy w budownictwie czy inne.
k
korpoludek
Biurowce nic nie zabrały, za to wiele zaoferowały. Zadziałał efekt domina, wielu firmom wypada być w Krakowie. Z punktu biznesowo-społecznego to duża wartość. Nowoczesnych biurowców jest nadal stanowczo za mało, jeśli myślimy na poważnie o zachowaniu dynamiki rozwoju miasta.
g
grzeg
Tego się nie da komentować.
B
Bez pomyslenia
Dokladnie zamiast 10 szkieletorow postawic w centrum na zabincu poludniowym 100-200m swietnie skokunikowanych skm i tramwajem na 1mln powierzchni biurowej. To zabetonowali pol krakowa biurowcami 4 pietrowymi ktore zajmuja 10 x wiecej miejsca i na parki braklo mienjsca. A spiac teraz to komunikacja to trzeba nie jedna linie metra i 2parkingi na koncach pod miestem tylko 10 linii metra
L
Lol
To ze majchrowski metra nie zbudowal i olal temat to wina korporacji ktore tworza u nas innowacyjna gospodarke cyfrowa. Zamknijmy agh bo majchrowski uparl sie zeby nie zbudowac metra miedzy agh uj i biurowcami i wszyscy musza z zajec do pracy jezdzic samochodem bo tramwajem sie jedzie 1h miedzy czyznami agh i czerwonymi makami. To wina majchrowakiego. Bylo metro budowac. No ale wiedzial lepiej ze trasap lagiewnicka potrzebna bardziej. To pojada kawalrk ekspresowka a potem stana wszysyx na alejach czy rondzie grunwaldzkim taka inteligecja wladzy
G
Gość
Ales glupi jak but nie wiem skad sie tacy ludzie biora.
M
Miuminek
Bzdura obecnie jest zastuj. Budowano przez ostatnie 2 lata a teraz jest mocne hamowanje. W Krakowie powstaje 3x mniej biur w niz w warszawie, a lacznie jest ich 5x mniej za niedlugo bedzie 7x mniej. Ogolnie prowincja a potem dobrej pracy ciezko znalesc
G
Gość
Wyrzucić biurowce z Krakowa (wyburzyć lub przerobić na przychodnie, szkoły, laboratoria, warsztaty, fabryki) a ten tzw. outsourcing wywalić do innych, mniej zaludnionych miast, aby też one "pokosztowały" tego pseudorozwoju! Kraków nie może być mekką biurowców!!! praca biurowa to pasożytnictwo! Order dla robotnika a pracującemu za biurkiem - błotem w twarz!
x
x
Zarobki - TAK. Rozwój? Tak, bez niego by nie było pracy z dobrymi zarobkami. Ale reszta - nachapać, zbudować a potem szambo na mieście z komunikacją w tym również publiczną, paraliż, zabudowa niezsynchronizowana, zabetonowanie wszystkiego co możliwe itd.... Ten "sukces" czyli dobrze że są, choć ch..e są, powoli przestaje cieszyć Polaków, bo jak już zarabiają to oczekują standardu a nie jego braku. A miasto jest w chaosie.
p
podpis czytelny
Majchrowski mi ani brat ani swat, ale to za jego wszystkich kadencji Kraków przyspieszył z rozwojem. Często mam gości z zagranicy, którzy proszą o pokazania miasta z dala od centrum. Nie mamy się czego wstydzić!
b
biurokrata
Stadardowo, wysyp bredni w komentarzach.
g
grzeg
Te inwestycje oznaczają sukces Krakowa, w tym oczywiście w jakimś stopniu sukces prezydenta Jacka Majchrowskiego.
Traktuję ten rozwój bardzo pozytywnie: miejsca pracy, miejsca zarobkowania, dynamiczny rynek mieszkaniowy, rosnące perspektywy w zakresie życia prywatno-rodzinnego.
x
x
Fajnie, tylko te biurowce nie mają standardów zachodnich. Wiele z korporacji swoim pracownikom zapewnia np parking. Obecnie parking w oczach developera to strata zysku. Wybuduje kilka miejsc wynikających z prawa które reguluje to niedostatecznie, wynajmie i zadowolony. A całe osiedla potem w samochodach i mamy strefy parkowania i żądania mieszkańców o wprowadzenie nowych SPP... skończy się to na rogatkach miasta.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska