FLESZ - Parki kieszonkowe. Nowość w mieście
Parking będzie obiektem technicznym, zlokalizowanym w głębi terenu inwestycji z zielonymi ścianami i zielonym dachem, zaprojektowanym tak, by wtopić się w otaczającą zieleń i nie konkurować w żaden sposób z reprezentacyjnym budynkiem Krakowskiego Centrum Muzyki. Lokalizacja parkingu to północna część terenów przewidzianych pod przedsięwzięcie KCM, ponad zabytkowym fortem. W obiekcie parkingu przewidziano szacunkowo 200 miejsc postojowych
- informuje Jan Pamuła, prezes Agencji Rozwoju Miasta Krakowa.
Kraków. Mieszkańcy narzekają na zabetonowaną oazę zieleni na...
Przyznaje, że obecnie ta gminna spółka ma opracowaną koncepcję parkingu wraz z planem funkcjonalno-użytkowym. - Dokumenty te zostały finalnie opracowane po rozstrzygnięciu konkursu na Krakowskie Centrum Muzyki, tak aby forma architektoniczna nie odbiegała od zwycięskiej pracy. Spółka zakłada złożenie wniosku o pozwolenie na budowę na przełomie II i III kwartału 2021 roku. Szacowany koszt inwestycji to 18 mln zł - dodaje Jan Pamuła.
Zapytaliśmy też, dlaczego nie brano pod uwagę budowy parkingu podziemnego. - Poziom kosztów należy wskazać jako główny argument za realizacją parkingu naziemnego - wyjaśnia Jan Pamuła.
Przypomnijmy, że koncepcja Centrum Muzyki na Cichym Kąciku pojawiła się blisko 30 lat temu. Był to pomysł Fundacji dla Realizacji Siedziby Capelli Cracoviensis i prof. Gałońskiego, który chciał wybudować salę za pieniądze składkowe – to się nie udało, ale wizja pozostała. Pod koniec 2020 r. miasto rozstrzygnęło konkurs na projekt Centrum Muzyki w Cichym Kąciku. Zwyciężyła propozycja krakowskiego biura BE DDJM Architekci.
Miejskie Centrum Muzyki ma być siedzibą Capelli Cracoviensis, Sinfonietty Cracovii czy Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”, a także miejscem wykorzystywanym przez inne podmioty twórcze, organizacje pozarządowe, artystów i jako przestrzeń prezentacji festiwali, takich jak Opera Rara, Muzyka w Starym Krakowie czy Festiwal Sacrum Profanum.
Główna sala koncertowa w Cichym Kąciku ma pomieścić około tysiąc gości, druga sala - 300 osób. W budynku znajdzie się foyer – przestronna przestrzeń dostępna niezależnie od koncertów. Koncepcja zakłada również budowę trzech wielofunkcyjnych sal prób.
Podczas konsultacji społecznych dotyczących koncepcji Centrum Muzyki w Cichym Kąciku 58 proc. respondentów wyraziło oczekiwanie, że nowy obiekt będzie znajdować się w otoczeniu terenów zielonych. W odpowiedzi na pytanie, jak powinna być zagospodarowana przestrzeń Centrum Muzyki w powiązaniu z otoczeniem wskazano na zachowanie naturalnego charakteru otaczającej zieleni, ekologicznie zrównoważoną architekturę, a także panoramę widokową na Stare Miasto.
Miasto chciałoby zakończyć inwestycję w Cichym Kąciku do końca 2023 r. Dla urealnienia procesu inwestycyjnego zostały zaplanowane trzy etapy: realizację obiektów muzycznych, a później zagospodarowanie otoczenia i równolegle stworzenie parkingu.
- Uważajcie na świąteczny makowiec! Wydano pilne ostrzeżenie!
- Tego nie wolno robić w bloku! Grill, czy "dymek" na balkonie to dopiero początek
- Drewniane domki do kupienia w Małopolsce do 200 tys.
- Na Kasprowym Wierchu pusto jak nigdy. Turystów brak. A widoki olśniewające!
- Płace w Krakowie: w których branżach zarabia się najlepiej, a w których najgorzej?
