- Dwa lata temu urzędnicy mocno nalegali na rozwiązanie umowy z dzierżawcą. Były plany na przyszłość, a na razie skończyło się tym, że kawiarnia jest opustoszała. Niedawno widziałem, że przed Café Zakopianka ktoś spał, na ścianie pojawiło się graffiti. Nie ma remontu, nie ma nowego dzierżawcy. Lokal bez gospodarza ulega degradacji - komentuje Jacek Balcewicz radny z Dzielnicy I Stare Miasto.
Café Zakopianka to kawiarnia artystyczna (w budynku wzniesionym niedługo po założeniu Plant), w której gościli znani artyści, odbywały się wydarzenia kulturalne. Ten obiekt uznawany jest za najstarszą kawiarnię plantacyjną, działającą z przerwami od drugiej połowy lat 20. lub 30. XIX wieku. Sam budynek zalicza się do najbardziej udanych obiektów stylu neoklasycystycznego, jakie powstały w Krakowie w I połowie XIX stulecia.
Poprzedni dzierżawca, aktor Marek Jasicki, musiał się rozstać z Café Zakopianka po 24 latach. Po wypowiedzeniu umowy nieruchomość wydał miastu 15 października 2020 r. Wtedy w Zarządzie Zieleni Miejskiej, odpowiadającym za Café Zakopianka, wyjaśniali, że stało się tak w związku z zamiarem modernizacji obiektu.
Plan był taki, by kawiarnia po remoncie miała większą powierzchnię (dotychczas był to parter budynku o powierzchni ok. 50 mkw oraz teren ogródka), dając tym samy możliwość korzystania z niej szerszej społeczności. - Trudno określić jaki będzie ostateczny charakter prowadzonej tam działalności oraz kto i kiedy będzie nowym najemcą - informowano w ZZM w połowie 2020 r.
Minęły dwa lata i niewiele się zmieniło. - Rozwiązanie umowy z byłym dzierżawcą oraz zaplanowany remont połączony ze zmianą aranżacji obiektu to działanie mające na celu zwiększenie funkcji miejsca oraz jego dostępności dla mieszkańców. Aktualnie planowany jest remont Café Zakopianki, a zatem nieruchomość nie jest dzierżawiona - wyjaśniają w ZZM.
Zaznaczają tam, że w przetargu wyłoniono wykonawcę projektu remontu i adaptacji budynku wraz z wszelkimi wymaganymi uzgodnieniami, ekspertyzą konstrukcyjno-budowlaną, ekspertyzą mykologiczną oraz konserwatorską. - Obecnie oczekujemy na końcowe uzgodnienia i wydanie decyzji pozwolenia na budowę. Po uzyskaniu decyzji będzie można przystąpić do kompleksowego remontu budynku - dodają w ZZM.
Na pytanie, kiedy mieszkańcy znów będą mogli korzystać z Café Zakopianka, otrzymaliśmy odpowiedź, ale bez podania konkretnych terminów. - Po przeprowadzeniu remontu - informują w ZZM.
Historia prowadzenia Café Zakopianka przez Marka Jasickiego sięga 1996 r., w którym po przetargu ogłoszonym przez Zarząd Budynków Komunalnych stał się najemcą obiektu. Przejął go pod warunkiem, że odbuduje historyczny obiekt z 1826 r., przywróci mu rangę i rolę z okresu świetności i będzie organizował koncerty letnie w sąsiadującej altanie muzycznej na Plantach. Obiekt był w takim stanie, że zagrażał katastrofą budowlaną. Trzeba było go odbudować.
Marek Jasicki w Café Zakopianka przez lata prowadził działalność kawiarni artystycznej, odbywały się w niej koncerty muzyczne, recitale artystów teatru-muzyki-estrady, spotkania autorskie, aukcje na rzecz krakowskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt. Utworzono też przykawiarnianą galerię sztuki. Wernisaże i wystawy organizowano także w tzw. plenerowej kolumnadzie "ku uciesze korzystających z przechadzek".
W 2015 r. zmienił się administrator obiektu - ZBK przekazał go ówczesnemu Zarządowi Infrastruktury Komunalnej i Transportu (obecnie Zarząd Dróg Miasta Krakowa). Rok później administratorem obiektu został ZZM.
Inflacja przekroczy 16 proc. Z wysokimi cenami będziemy żyć dłużej

- Zanim wieś Zakopane stała się miastem. Tak tu było przed ponad 100 laty!
- Gdzie na szybki wypad z Krakowa? TOP 10 urokliwych miejsc z dala od zgiełku
- Greckie plaże i chorwackie wody na wyciągnięcie ręki. Wakacje 30 minut od Krakowa!
- Będzie nowy wiek emerytalny w Polsce? Takie mogą być emerytury stażowe
- Najmodniejsze sukienki na wesele w 2023 roku. Takie są trendy w tym sezonie
- TOP 15 najlepszych parków rozrywki w Polsce. Tu warto przyjechać! RANKING