WIDEO: Krótki wywiad
Przypomnijmy, że Kossakówka od lat popadała w ruinę. Miasto nosiło się z kupnem dworu od pewnego czasu, ale brakowało konkretów. Pojawiły się one na początku grudnia w postaci 4,5 mln zł, które - poprzez uchwałę rady miasta - znalazły się w zmianach wydatków budżetowych.
Od czterech lat trwa remont Kossakówki. Właściciel zabytku, Marek Górecki podkreśla, że budynek jest uratowany pod względem konstrukcyjnym, już się nie zawali (a wcześniej był ruiną - waliły się stropy, dach, mury i fundamenty były spękane), jest też zabezpieczony przed opadami - z całkowicie nowym dachem, łącznie z blaszanym pokryciem. Źle wygląda z zewnątrz, bo nie jest wyremontowana elewacja. To ten fatalny wygląd sprawił, że w mediach społecznościowych szeroko był dyskutowany stan i niepewny dalszy los obiektu.
Zespół zabudowany, tzw. Kossakówka, położony przy placu Kossaka 4 w Krakowie, w skład którego wchodzą dwa budynki wraz z otoczeniem ogrodowym, został wpisany do rejestru zabytków na podstawie decyzji z 25 maja 1960 r. Nieruchomość leży w granicach pomnika historii „Kraków – historyczny zespół miasta”.
"Dzięki decyzji władz Krakowa o zakupie, „Kossakówka” – wyjątkowe miejsce na mapie miasta będzie przywrócone do dawnej świetności i powołane na miejsce prezentacji artystycznych" - informują w krakowskim magistracie.
„Kossakówka” ma być dopełnieniem kwartału muzealnego tej części Krakowa, która rozpoczyna się od Wawelu i biegnie poprzez przez nowy gmach Muzeum Narodowego, przygotowywane Muzeum Architektury i Designu w budynku po dawnym hotelu Cracovii oraz oddziały Muzeum Narodowego w pałacu Czapskich, Europeum i Domu Mehoffera.
"Rozważając przyszłe zagospodarowanie „Kossakówki”, zwłaszcza w kontekście udostępnienia jej mieszkańcom oraz bez konieczności ponoszenia kosztów z powoływaniem nowej instytucji kultury, prezydent Krakowa uznał, że najlepszym rozwiązaniem będzie utworzenie w niej oddziału Muzeum MOCAK. Planowane jest utworzenie Muzeum Historii Sztuki, gdzie będzie prezentowana w skondensowanej formie historia sztuki, ze szczególnym uwzględnieniem historii tego miejsca, genealogii rodziny Kossaków i dokumentacji ich twórczości" - wyjaśniają w urzędzie.
Zakupienie willi jest realizowane przez Muzeum MOCAK, które jako właściciel obiektu wpisanego do rejestru zabytków, po pierwsze, niezwłocznie otoczy zabytek właściwą ochroną i opieką, a ponadto będzie miało możliwości pozyskiwania funduszy na prowadzenie remontu i konserwacji ze źródeł zewnętrznych, np. Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa czy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ubiegłych latach prace związane z zabezpieczeniem konstrukcji obiektu były objęte dofinansowaniem gminy Kraków oraz Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa w ramach przedsięwzięcia wieloletniego.
"Przywrócenie społeczeństwu willi „Kossakówka” i planowana w najbliższym czasie rewitalizacja placu Kossaka wpłyną na poprawę estetyki tego reprezentacyjnego obszaru Krakowa, a nade wszystko przyczynią się do rewitalizacji kulturalnej, na której władzom Krakowa najbardziej zależy" - podkreślają w magistracie.
Kossakówka to neogotycki dworek z połowy XIX wieku, znajdujący się przy placu Kossaka 4. Od 1869 roku jest siedzibą rodu Kossaków. Tu tworzyli: Juliusz, Wojciech i Jerzy Kossakowie, dworek był niegdyś salonem artystycznym i towarzyskim Krakowa.
Kossakówka ma za sobą ok. 20 lat w sądzie (od 1997 r.) – tyle trwało regulowanie sytuacji własnościowej. Wyjaśniła się ona w 2013 roku - prywatny właściciel dworku spłacił współwłaścicieli. Teraz Kossakówką zajmie się miasto.
