Kraków: miasto wyznaczyło miejsce pod cmentarz dla zwierząt

  Kraków: miasto wyznaczyło miejsce pod cmentarz dla zwierząt

  Piotr Rąpalski

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  W końcu wyznaczono teren pod grzebowisko dla zwierząt. Zostanie ono zlokalizowane na Prądniku Czerwonym. Przygotowaniem inwestycji ma zająć się Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Miejsce, gdzie krakowianie mogliby chować swych pupili, powstanie prawdopodobnie w 2011 roku.
  Działka pod grzebowisko liczy ok. 80 arów. Położona jest tuż przy skrzyżowaniu ulic Reduta, Powstańców i Węgrzeckiej. Od północy graniczy z torami kolejowymi. - Mamy już prawomocną decyzję o warunkach zabudowy dla tej działki. Teraz opracowujemy zasady wyłonienia partnera prywatnego, który zrealizuje inwestycję - mówi Michał Pyclik z ZIKiT.

  Miasto chce wejść w układ z prywatna firmą, aby oszczędzić pieniądze podatników.
  Firma "wybudowałaby" grzebowisko za własne pieniądze, a następnie zarządzała nim przez określoną liczbę lat. Zarabiałaby dzięki opłatom za pochówki. Po tym czasie cmentarzysko przeszłoby na własność miasta. Ewentualnie firma mogłaby odkupić teren od gminy.

  - Cieszę się, że w końcu sprawa ruszyła z miejsca. Obiecuję przypilnować urzędników - mówi Małgorzata Jantos, radna PO, która od lat zabiega o stworzenie grzebowiska. Nieoficjalnie mówi się, że mogłoby ono zacząć działać z początkiem 2011 roku. Kraków mógłby stać się wtedy wśród dużych polskich miast pionierem, który stworzył miejsce pochówku w swoich granicach. Legalnych grzebowisk w Polsce jest tylko kilka. Większość w małym miejscowościach, np. pod Warszawą, Białymstokiem, Wrocławiem, czy Łodzią.

  Historia walki o krakowskie grzebowisko sięga końca lat 90. Wtedy powstał pomysł, aby znalazło się blisko cmentarza w Batowicach. Upadł, bo oprotestowali go mieszkańcy sprzeciwiający się, aby zwierzęta chować tak blisko ludzi. Temat przycichł na kilka lat. W minionym roku jednak wrócił. Wydział Skarbu UMK złożył wnioski o ustalenie warunków zabudowy dla grzebowiska na działkach przy ul. Hallera (dzielnica XI) oraz tej na Prądniku Czerwonym.

  Protesty pojawiły się na Woli Duchackiej. Pozytywnej wz-tki nie udało się uzyskać. Pozwolenia wydano jednak dla drugiej lokalizacji. Głosów sprzeciwu na razie nie słychać. Miejsce odgrodzone ulicami i torami kolejowymi wydaje się idealne.

  Grzebowisko w Krakowie jest niezbędne. Legalnie można zutylizować pupila wraz z odpadami medycznymi. Jednak niewielu właścicieli wybrałoby taki los dla swojego psa lub kota. Pod osłoną nocy zakopują więc zwierzęta w swoich ogródkach, na działce, a nawet w Lasku Wolskim, czy parku Jordana. To jednak jest sprzeczne z prawem.

  Właściciele grzebowisk dziwią się, że ich powstawanie idzie tak opornie w dużych miastach. - Jest to potrzebne społecznie - mówi Krzysztof Iwaszko, właściciel grzebowiska w Rzędzianach koło Białegostoku. - Główny koszt to cena gruntu. Następnie trzeba wydać kilkadziesiąt tysięcy złotych na urządzenie terenu.

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kogo pogieło? To USA?

  ? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 79 / 85

  Czy my w Krakowie nie mamy innych potrzeb? Nie mamy społecznych pieniądzy na co przeznaczać?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ??

  Twój koszmar (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 10

  Spierdalaj

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zwierzęta-ludzie.

  Krakus-rodowity. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 138 / 123

  My wyglądamy jak ludzie, ale jesteśmy gorszymi zwierzętami, bo je chowamy zabijamy i żremy!
  Zwierz zabija gdy jest głodny, my zabijamy zwierzęta i inne bo są inni! [Irak - Afganistan].

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  i bardzo dobrze!

  Elooo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 85 / 65

  grzebowisko dla zwierząt jest bardzo potrzebne! Ciesze sie, że działania Pani Jantos przyniosą skutek. Oby więcej takich radnych:)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo