Otrzymaliśmy informację z krakowskiego magistratu, że gmina Kraków po przeprowadzeniu remontu budynku Café Zakopianka na Plantach Krakowskich przeznaczy tę nieruchomość pod dzierżawę w trybie bezprzetargowym na trzy lata na rzecz Fundacji im. Zbigniewa Wodeckiego.
- Zgodnie z ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami przeprowadzenie przetargu nie jest wymagane przy zawieraniu umowy dzierżawy na czas oznaczony do 3 lat - wyjaśniają w Zarządzie Zieleni Miejskiej, który odpowiada za Café Zakopianka.
Przyznają tam, że Fundacja im. Zbigniewa Wodeckiego wystąpiła do gminy Kraków o dzierżawę terenu przy skwerze im. Zbigniewa Wodeckiego, celem prowadzenia tam Akademii Polskiej Piosenki (cykl bezpłatnych wydarzeń́ edukacyjno-artystycznych skierowanych do młodzieży, grupa wiekowa 13-18, oraz nauczycieli i edukatorów ze szkół, domów kultury, itp., dotyczących polskiej piosenki XX wieku i jej wybitnych przedstawicieli), a także realizacji zadań statutowych fundacji, polegających w szczególności na realizowaniu działalności kulturalnej, edukacyjnej, wspierania młodych talentów oraz twórczej i kreatywnej opieki nad spuścizną̨ kompozytorsko-wokalną artysty Zbigniewa Wodeckiego oraz wyrażając wolę wzięcia czynnego udziału w rewitalizacji i życiu kulturalnym Plant.
Początkiem grudnia 2021 r. pomiędzy gminą Kraków a Fundacją im. Zbigniewa Wodeckiego zawarty został list intencyjny, zgodnie z którym miasto - realizując działalność edukacyjną, kulturalną i artystyczną na rzecz mieszkańców - planuje stworzenie na Plantach w Café Zakopianka "miejsca umożliwiającego odkrywanie i wspieranie młodych twórców sceny muzycznej, tworząc jednocześnie przestrzeń do integracji mieszkańców z wybitnymi polskimi artystami, gdzie również będzie można zetknąć się z twórczością - wybitnego artysty - krakowianina Zbigniewa Wodeckiego".
- Fundacja im. Zbigniewa Wodeckiego artysty, krakowianina, nie będąc podmiotem ściśle nastawionym na wysoką rentowność, daje możliwość, iż to wyjątkowe miejsce nie stanie się komercyjnym ogródkiem kawiarnianym, a miejscem, gdzie każdy gość będzie mógł poczuć klimat krakowskiej kultury, a także odpocząć, zrelaksować się przy filiżance kawy, herbaty lub czegoś zimnego w letnie dni - zaznaczają w ZZM.
Urzędnicy podkreślają, że Fundacja im. Zbigniewa Wodeckiego zadeklarowała, iż na terenie objętym umową dzierżawy realizować będzie program rocznych zadań, w których przewidziane są koncerty, spotkania z artystami, młodymi twórcami i programy edukacyjne.
- W budynku Fundacja otworzy kawiarenkę muzyczną ułatwiającą spotkania przy muzyce zarówno fanów, mieszkańców miasta i turystów, ale też młodych muzyków, a pianino Zbigniewa Wodeckiego będzie instrumentem koncertowym w kawiarence. Stały wystrój stanowić ma ekspozycja instrumentów, oryginalnych partytur, nagród, zdjęć, płyt i pamiątek Zbigniewa Wodeckiego. Fundacja planuje również cykliczną współpracę z Krakowskim Forum Kultury w ramach uaktywnienia życia muzycznego w altanie im. Zbigniewa Wodeckiego sąsiadującej z miejscem planowanej przestrzeni dla Fundacji - wymieniają przedstawiciele ZZM.
Dowiadujemy się też, że założenia projektu są obecnie analizowane przez wojewódzkiego konserwatora zabytków celem wydania decyzji konserwatorskiej. - Dopiero po wydaniu tej decyzji i ewentualnych uwagach będziemy mogli mówić o docelowym kształcie projektu - dodają w ZZM.
Przypomnijmy, że w 2020 r. miasto wypowiedziało wieloletniemu najemcy, Markowi Jasickiemu dzierżawę Café Zakopianka, uznawanej za najstarszą kawiarnię na Plantach Krakowskich. Były przedstawiane plany nowego zagospodarowania obiektu. Minęły prawie dwa lata i krakowanie oraz turyści nie mogą korzystać z lokalu, który łączył działalność gastronomiczną z kulturalną i wystawienniczą.
W przetargu, przeprowadzonym przez ZZM, wyłoniono wykonawcę projektu remontu i adaptacji budynku Café Zakopianka wraz z wszelkimi wymaganymi uzgodnieniami, ekspertyzą konstrukcyjno-budowlaną, ekspertyzą mykologiczną oraz konserwatorską. - Obecnie oczekujemy na końcowe uzgodnienia i wydanie decyzji pozwolenia na budowę. Po uzyskaniu decyzji będzie można przystąpić do kompleksowego remontu budynku - wyjaśniają w ZZM. Kosztorys remontu i przebudowy budynku Café Zakopianka opiewa na kwotę 1 458 684, 09 zł.
Zapytać inne rodziny i fundacje propagujące dorobek krakowskich artystów
Krakowscy radni proszeni o komentarz do sprawy wydzierżawienia kawiarni bez przetargu Fundacji im. Zbigniewa Wodeckiego zaznaczają, że ważne jest, by to miejsce żyło. Doceniają też, że pomysł dotyczy postaci artysty, który był związany z Krakowem. Ale co do zasady - woleliby wyłonienie dzierżawcy słynnej kawiarni na Plantach w przetargu.
- Może przynajmniej należałoby wystosować zapytanie, czy nie ma podobnego pomysłu i nie jest zainteresowana wykorzystaniem tego miejsca jakaś inna rodzina lub organizacja, która kultywuje pamięć o ważnej postaci dla historii Krakowa. Przychodzi mi tu na myśl np. Marek Grechuta, który jest postacią porównywalną z Wodeckim, a dla niektórych nawet „bardziej krakowską” - mówi Włodzimierz Pietrus, przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta.
Pietrus uważa, że jeżeli w całym przedsięwzięciu jest aspekt kultury, to co najmniej komisja kultury Rady Miasta powinna tu wydać opinię. - Tak, żeby wszystko odbyło się w świetle jupiterów, a nie na zasadzie, że ktoś sobie tę dzierżawę "wychodził" i załatwił ją bez trybu przetargowego na trzy lata, a jeszcze potem jej termin będzie przedłużany. Bo na ogół przedłuża się te terminy - mówi.
Radny zwraca uwagę, że są już takie przypadki w Krakowie. Wskazuje na fundację, która zajmuje się propagowaniem i dokumentowaniem dorobku rzeźbiarza Bronisława Chromego - i od prawie 30 lat prowadzi galerię oraz kawiarnię w wydzierżawionej i zaadaptowanej do nowych funkcji muszli koncertowej w parku Decjusza.
Pietrus komentuje, że komisja kultury RMK powinna generalnie zapoznać się z pomysłem fundacji na Café Zakopianka, dowiedzieć się, jakie przedsięwzięcie obejmuje, wypowiedzieć w dyskusji na temat tego projektu i przyklasnąć lub nie.
Zapytaliśmy ZZM o warunki dzierżawy, w tym - ile będzie wynosić miesięczny czynsz, jaki będzie płaciła fundacja gospodarująca w przyszłości w Café Zakopianka. - Warunki, a co za tym idzie koszty dzierżawy będą możliwe do określenia po przeprowadzeniu remontu, co ma związek z obliczeniem przeznaczenia poszczególnych powierzchni nieruchomości na określone cele m.in. kawiarniany, statutowa działalność fundacji itp. - odpowiada Aleksandra Mikolaszek z ZZM.
Kraków. Miasto pozbyło się dzierżawcy i miała być lepsza wer...
Café Zakopianka to kawiarnia artystyczna (w budynku wzniesionym niedługo po założeniu Plant), w której gościli znani artyści, odbywały się wydarzenia kulturalne. Ten obiekt uznawany jest za najstarszą kawiarnię plantacyjną, działającą z przerwami od drugiej połowy lat 20. lub 30. XIX wieku. Sam budynek zalicza się do najbardziej udanych obiektów stylu neoklasycystycznego, jakie powstały w Krakowie w I połowie XIX stulecia.
Na rynku widać duży spadek zainteresowania kredytami hipotecznymi

- Zanim wieś Zakopane stała się miastem. Tak tu było przed ponad 100 laty!
- Gdzie na szybki wypad z Krakowa? TOP 10 urokliwych miejsc z dala od zgiełku
- Greckie plaże i chorwackie wody na wyciągnięcie ręki. Wakacje 30 minut od Krakowa!
- Będzie nowy wiek emerytalny w Polsce? Takie mogą być emerytury stażowe
- Najmodniejsze sukienki na wesele w 2023 roku. Takie są trendy w tym sezonie
- TOP 15 najlepszych parków rozrywki w Polsce. Tu warto przyjechać! RANKING