Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Miasto zamierza oddać słynną Café Zakopianka bez przetargu. Ma ją przejąć Fundacja im. Zbigniewa Wodeckiego

Miasto zamierza przekazać bez przetargu Fundacji im. Zbigniewa Wodeckiego słynną kawiarnię Café Zakopianka na Plantach Krakowskich.
Miasto zamierza przekazać bez przetargu Fundacji im. Zbigniewa Wodeckiego słynną kawiarnię Café Zakopianka na Plantach Krakowskich. Piotr Tymczak
Miasto zamierza przekazać bez przetargu Fundacji im. Zbigniewa Wodeckiego słynną kawiarnię Café Zakopianka na Plantach Krakowskich. Działalność Fundacji na terenie przeznaczonym pod dzierżawę planowana jest w trzech obszarach: Akademii Polskiej Piosenki, realizacji zadań statutowych Fundacji im. Zbigniewa Wodeckiego, której celem jest opieka nad dziedzictwem artysty oraz organizacji Festiwalu Muzycznego - Wodecki Twist.

Otrzymaliśmy informację z krakowskiego magistratu, że gmina Kraków po przeprowadzeniu remontu budynku Café Zakopianka na Plantach Krakowskich przeznaczy tę nieruchomość pod dzierżawę w trybie bezprzetargowym na trzy lata na rzecz Fundacji im. Zbigniewa Wodeckiego.

- Zgodnie z ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami przeprowadzenie przetargu nie jest wymagane przy zawieraniu umowy dzierżawy na czas oznaczony do 3 lat - wyjaśniają w Zarządzie Zieleni Miejskiej, który odpowiada za Café Zakopianka.

Przyznają tam, że Fundacja im. Zbigniewa Wodeckiego wystąpiła do gminy Kraków o dzierżawę terenu przy skwerze im. Zbigniewa Wodeckiego, celem prowadzenia tam Akademii Polskiej Piosenki (cykl bezpłatnych wydarzeń́ edukacyjno-artystycznych skierowanych do młodzieży, grupa wiekowa 13-18, oraz nauczycieli i edukatorów ze szkół, domów kultury, itp., dotyczących polskiej piosenki XX wieku i jej wybitnych przedstawicieli), a także realizacji zadań statutowych fundacji, polegających w szczególności na realizowaniu działalności kulturalnej, edukacyjnej, wspierania młodych talentów oraz twórczej i kreatywnej opieki nad spuścizną̨ kompozytorsko-wokalną artysty Zbigniewa Wodeckiego oraz wyrażając wolę wzięcia czynnego udziału w rewitalizacji i życiu kulturalnym Plant.

Początkiem grudnia 2021 r. pomiędzy gminą Kraków a Fundacją im. Zbigniewa Wodeckiego zawarty został list intencyjny, zgodnie z którym miasto - realizując działalność edukacyjną, kulturalną i artystyczną na rzecz mieszkańców - planuje stworzenie na Plantach w Café Zakopianka "miejsca umożliwiającego odkrywanie i wspieranie młodych twórców sceny muzycznej, tworząc jednocześnie przestrzeń do integracji mieszkańców z wybitnymi polskimi artystami, gdzie również będzie można zetknąć się z twórczością - wybitnego artysty - krakowianina Zbigniewa Wodeckiego".

- Fundacja im. Zbigniewa Wodeckiego artysty, krakowianina, nie będąc podmiotem ściśle nastawionym na wysoką rentowność, daje możliwość, iż to wyjątkowe miejsce nie stanie się komercyjnym ogródkiem kawiarnianym, a miejscem, gdzie każdy gość będzie mógł poczuć klimat krakowskiej kultury, a także odpocząć, zrelaksować się przy filiżance kawy, herbaty lub czegoś zimnego w letnie dni - zaznaczają w ZZM.

Urzędnicy podkreślają, że Fundacja im. Zbigniewa Wodeckiego zadeklarowała, iż na terenie objętym umową dzierżawy realizować będzie program rocznych zadań, w których przewidziane są koncerty, spotkania z artystami, młodymi twórcami i programy edukacyjne.

- W budynku Fundacja otworzy kawiarenkę muzyczną ułatwiającą spotkania przy muzyce zarówno fanów, mieszkańców miasta i turystów, ale też młodych muzyków, a pianino Zbigniewa Wodeckiego będzie instrumentem koncertowym w kawiarence. Stały wystrój stanowić ma ekspozycja instrumentów, oryginalnych partytur, nagród, zdjęć, płyt i pamiątek Zbigniewa Wodeckiego. Fundacja planuje również cykliczną współpracę z Krakowskim Forum Kultury w ramach uaktywnienia życia muzycznego w altanie im. Zbigniewa Wodeckiego sąsiadującej z miejscem planowanej przestrzeni dla Fundacji - wymieniają przedstawiciele ZZM.

Dowiadujemy się też, że założenia projektu są obecnie analizowane przez wojewódzkiego konserwatora zabytków celem wydania decyzji konserwatorskiej. - Dopiero po wydaniu tej decyzji i ewentualnych uwagach będziemy mogli mówić o docelowym kształcie projektu - dodają w ZZM.

Przypomnijmy, że w 2020 r. miasto wypowiedziało wieloletniemu najemcy, Markowi Jasickiemu dzierżawę Café Zakopianka, uznawanej za najstarszą kawiarnię na Plantach Krakowskich. Były przedstawiane plany nowego zagospodarowania obiektu. Minęły prawie dwa lata i krakowanie oraz turyści nie mogą korzystać z lokalu, który łączył działalność gastronomiczną z kulturalną i wystawienniczą.

W przetargu, przeprowadzonym przez ZZM, wyłoniono wykonawcę projektu remontu i adaptacji budynku Café Zakopianka wraz z wszelkimi wymaganymi uzgodnieniami, ekspertyzą konstrukcyjno-budowlaną, ekspertyzą mykologiczną oraz konserwatorską. - Obecnie oczekujemy na końcowe uzgodnienia i wydanie decyzji pozwolenia na budowę. Po uzyskaniu decyzji będzie można przystąpić do kompleksowego remontu budynku - wyjaśniają w ZZM. Kosztorys remontu i przebudowy budynku Café Zakopianka opiewa na kwotę 1 458 684, 09 zł.

Zapytać inne rodziny i fundacje propagujące dorobek krakowskich artystów

Krakowscy radni proszeni o komentarz do sprawy wydzierżawienia kawiarni bez przetargu Fundacji im. Zbigniewa Wodeckiego zaznaczają, że ważne jest, by to miejsce żyło. Doceniają też, że pomysł dotyczy postaci artysty, który był związany z Krakowem. Ale co do zasady - woleliby wyłonienie dzierżawcy słynnej kawiarni na Plantach w przetargu.

- Może przynajmniej należałoby wystosować zapytanie, czy nie ma podobnego pomysłu i nie jest zainteresowana wykorzystaniem tego miejsca jakaś inna rodzina lub organizacja, która kultywuje pamięć o ważnej postaci dla historii Krakowa. Przychodzi mi tu na myśl np. Marek Grechuta, który jest postacią porównywalną z Wodeckim, a dla niektórych nawet „bardziej krakowską” - mówi Włodzimierz Pietrus, przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta.

Pietrus uważa, że jeżeli w całym przedsięwzięciu jest aspekt kultury, to co najmniej komisja kultury Rady Miasta powinna tu wydać opinię. - Tak, żeby wszystko odbyło się w świetle jupiterów, a nie na zasadzie, że ktoś sobie tę dzierżawę "wychodził" i załatwił ją bez trybu przetargowego na trzy lata, a jeszcze potem jej termin będzie przedłużany. Bo na ogół przedłuża się te terminy - mówi.

Radny zwraca uwagę, że są już takie przypadki w Krakowie. Wskazuje na fundację, która zajmuje się propagowaniem i dokumentowaniem dorobku rzeźbiarza Bronisława Chromego - i od prawie 30 lat prowadzi galerię oraz kawiarnię w wydzierżawionej i zaadaptowanej do nowych funkcji muszli koncertowej w parku Decjusza.

Pietrus komentuje, że komisja kultury RMK powinna generalnie zapoznać się z pomysłem fundacji na Café Zakopianka, dowiedzieć się, jakie przedsięwzięcie obejmuje, wypowiedzieć w dyskusji na temat tego projektu i przyklasnąć lub nie.

Zapytaliśmy ZZM o warunki dzierżawy, w tym - ile będzie wynosić miesięczny czynsz, jaki będzie płaciła fundacja gospodarująca w przyszłości w Café Zakopianka. - Warunki, a co za tym idzie koszty dzierżawy będą możliwe do określenia po przeprowadzeniu remontu, co ma związek z obliczeniem przeznaczenia poszczególnych powierzchni nieruchomości na określone cele m.in. kawiarniany, statutowa działalność fundacji itp. - odpowiada Aleksandra Mikolaszek z ZZM.

Od prawie dwóch lat Café Zakopianka na Plantach Krakowskich jest zamknięta. Po lewej aktualne zdjęcie, po prawej - sprzed dwóch lat. Na dole wnętrze kawiarni.

Kraków. Miasto pozbyło się dzierżawcy i miała być lepsza wer...

Café Zakopianka to kawiarnia artystyczna (w budynku wzniesionym niedługo po założeniu Plant), w której gościli znani artyści, odbywały się wydarzenia kulturalne. Ten obiekt uznawany jest za najstarszą kawiarnię plantacyjną, działającą z przerwami od drugiej połowy lat 20. lub 30. XIX wieku. Sam budynek zalicza się do najbardziej udanych obiektów stylu neoklasycystycznego, jakie powstały w Krakowie w I połowie XIX stulecia.

Na rynku widać duży spadek zainteresowania kredytami hipotecznymi

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska