Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Mieszkańcy Bieżanowa będą mogli czuć się bezpiecznie? Wzdłuż rzeki Serafy są montowane winylowe grodzice

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Winylowe grodzice wzdłuż rzeki Serafy mają uchronić mieszkańców przed powodziami błyskawicznymi
Winylowe grodzice wzdłuż rzeki Serafy mają uchronić mieszkańców przed powodziami błyskawicznymi Bartłomiej Sosenko, Łukasz Gągulski/PAP
Powstają winylowe ściany przeciwpowodziowe przy rzece Serafie w Bieżanowie. Grodzice mają zabezpieczyć mieszkańców przed podtopieniami oraz rozlewaniem się wód Serafy w krytycznych sytuacjach - takich jak np. w ubiegłym roku w wakacje, kiedy mieszkańcy musieli się zmierzyć z ogromnymi podtopieniami. Brzegi rzeki zostaną podwyższone poniżej zbiornika Bieżanów na łącznej długości blisko 2 km. Są to już kolejne winylowe grodzice, które Wody Polskie montują nad rzeką Serafą. Plac budowy został już przekazany wykonawcy, który musi się wyrobić do połowy grudnia. Miasto przekazało na ten cel 10 mln zł. - To przykład jak wspólnymi siłami można coś dobrego zrealizować - mówił Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa.

Krzysztof Woś, Prezes Wód Polskich podkreślił, że inwestycja, która właśnie się rozpoczyna w Bieżanowie jest dowodem na to, że Wody Polskie bardzo dobrze współpracują z Urzędem Miasta Krakowa.

- Po wezbraniach na rzece Serafie w 2021r zawarliśmy porozumienie z Miastem Kraków, dotyczące zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców doliny Serafy. Te działania cały czas są prowadzone. W tym roku zakończyliśmy pierwsze takie prace na Serafie, mające na celu wzmocnienie linii brzegu poprzez ściankę winylową. Dzisiaj kontynuujemy tę pracę w ścisłej współpracy z miastem i pełnimy ścisły nadzór nad wykonawcą. Wykorzystujemy ściankę z grodzic winylowych by wzmocnić linię brzegu - mówił Krzysztof Woś.

Prezydent Miasta Krakowa, Jacek Majchrowski zwrócił uwagę, że teren Bieżanowa od zawsze był newralgiczny, gdy miała miejsce powódź.

- Powódź z 2010r spowodowała zwiększenie intensywności działań z zakresu ochrony przeciwpowodziowej tego rejonu Krakowa. W tej chwili przystępujemy do realizacji dalszej części, tj. jako miasto będziemy budować 2 km grodzi, które uchronią mieszkańców Bieżanowa przed zalewaniem - dodał Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa.

- Zaskakiwani jesteśmy nagłymi wezbraniami dużych rzek, ale i takich strumyków jak Serafa. Ten ciek wodny potrafi zaskakiwać bezwzględnie szerząc zniszczenia poprzez podtopienia i zalewanie miejsc zamieszkałych przez Krakowian, ale również i mieszkańców Wieliczki. To co się tutaj dzieje, to bardzo dobry przykład współpracy Rządu i Samorządu - mówił Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury i dodał: - Dzisiaj mamy to poczucie, że dzięki tej dobrej współpracy będziemy mogli mieszkańcom Bieżanowa powiedzieć - Serafa nie zagraża tak jak do tej pory zagrażała. Serafa niebawem będzie ciekiem bezpiecznym, który nie będzie budził w środku nocy przerażonych mieszkańców Krakowa.

Poseł Rafał Bochenek zwrócił uwagę, że podejmowane działania przeciwpowodziowe będą gwarantem bezpieczeństwa nie tylko dla mieszkańców Bieżanowa, ale także dla mieszkańców Wieliczki. - Ta inwestycja będzie miała gigantyczne znaczenie dla Wieliczki - mówił poseł Rafał Bochenek.

- Jestem przekonany, że po wykonaniu wszystkich pięciu zbiorników, które w kaskadzie będą tworzył swoisty system bezpieczeństwa jak i za pomocą wykonanych grodzic uda się uchronić mieszkańców przed tym koszmarem, który towarzyszył im przez lata - mówił Łukasz Kmita, Wojewoda Małopolski i dodał - Mam nadzieję, że niedługo mieszkańcy odetchną z ulgą.

Nowa inwestycja przeciwpowodziowa na terenie Bieżanowa będzie zbudowana z wodoszczelnych, winylowych grobli na brzegach rzeki Serafy. Urządzenia zostaną zamontowane tak, aby zwiększyć odcinkowo pojemność koryta w obszarze zabudowanym.

- Grodzice to najszybszy i chyba jedyny sposób na wzmocnienie i uszczelnienie brzegów Serafy, a także zwiększenie jej przepustowości krytycznej poprzez podniesienie brzegów koryta. Technika montażu jest relatywnie tania, prosta i w najmniejszy możliwy sposób ingeruje w prywatne nieruchomości zlokalizowane przy brzegu rzeki - wylicza Bartłomiej Sosenko, wiceprezes Stowarzyszenia „Bieżanów Prokocim - STOP Powodzi”, które powstało w ubiegłym roku.

Winylowe grodzice zostały już zamontowane przy brzegu rzeki, w rejonie Złocienia na odcinku 420 m i kosztowały ok. 2 mln zł. Okolice brzegów rzeki Serafy otaczają gęste zabudowania, a winylowe grodzice są rozwiązaniem, które można szybko zamontować, a także nie wymagają zajmowania działek mieszkańców.

- W naszej ocenie, obecnie realizowany plan zabezpieczeń przeciwpowodziowych będzie wystarczający, aby mieszkańcy mogli spać spokojnie - tłumaczy nam Bartłomiej Sosenko i dodaje - Zakres prac podjętych przez Wody Polskie i Miasto Kraków jest ogromny a z naszych spotkań z projektantami proponowanych rozwiązań wynika, że realizowane jest to, co może najlepiej zabezpieczyć mieszkańców na przyszłość.

Magdalena Wasiak, rzecznik prasowy jednostki Klimat-Energia-Gospodarka Wodna tłumaczy, że prace będą odbywały się równolegle w kilku miejscach: - Zaplanowane są miejsca gdzie będą prowadzone prace rozbiórkowe i takie gdzie od razu rozpocznie się zabijanie grodzic .

Nie jest to jednak jedyne zadanie, które ma poprawić bezpieczeństwo przeciwpowodziowe Starego Bieżanowa.

- Przede wszystkim realizowane są obecnie działania ochronne w postaci kaskady 5 zbiorników przeciwpowodziowych: dwóch na rzece Serafie i trzech na potoku Malinówka. Mają one ogromne znaczenie zarówno dla mieszkańców Krakowa, jak i Wieliczki. Łącznie zabezpieczą przed powodzią obszar o powierzchni 16,5 tys. hektarów. W sumie będą mieć pojemność blisko 400 tys. m3 - tłumaczy Magdalena Gala, rzecznik prasowy Państwowego Gospodarstwa Wodnego - Wody Polskie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska