Krzysztof Woś, Prezes Wód Polskich podkreślił, że inwestycja, która właśnie się rozpoczyna w Bieżanowie jest dowodem na to, że Wody Polskie bardzo dobrze współpracują z Urzędem Miasta Krakowa.
- Po wezbraniach na rzece Serafie w 2021r zawarliśmy porozumienie z Miastem Kraków, dotyczące zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców doliny Serafy. Te działania cały czas są prowadzone. W tym roku zakończyliśmy pierwsze takie prace na Serafie, mające na celu wzmocnienie linii brzegu poprzez ściankę winylową. Dzisiaj kontynuujemy tę pracę w ścisłej współpracy z miastem i pełnimy ścisły nadzór nad wykonawcą. Wykorzystujemy ściankę z grodzic winylowych by wzmocnić linię brzegu - mówił Krzysztof Woś.
Prezydent Miasta Krakowa, Jacek Majchrowski zwrócił uwagę, że teren Bieżanowa od zawsze był newralgiczny, gdy miała miejsce powódź.
- Powódź z 2010r spowodowała zwiększenie intensywności działań z zakresu ochrony przeciwpowodziowej tego rejonu Krakowa. W tej chwili przystępujemy do realizacji dalszej części, tj. jako miasto będziemy budować 2 km grodzi, które uchronią mieszkańców Bieżanowa przed zalewaniem - dodał Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa.
- Zaskakiwani jesteśmy nagłymi wezbraniami dużych rzek, ale i takich strumyków jak Serafa. Ten ciek wodny potrafi zaskakiwać bezwzględnie szerząc zniszczenia poprzez podtopienia i zalewanie miejsc zamieszkałych przez Krakowian, ale również i mieszkańców Wieliczki. To co się tutaj dzieje, to bardzo dobry przykład współpracy Rządu i Samorządu - mówił Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury i dodał: - Dzisiaj mamy to poczucie, że dzięki tej dobrej współpracy będziemy mogli mieszkańcom Bieżanowa powiedzieć - Serafa nie zagraża tak jak do tej pory zagrażała. Serafa niebawem będzie ciekiem bezpiecznym, który nie będzie budził w środku nocy przerażonych mieszkańców Krakowa.
Poseł Rafał Bochenek zwrócił uwagę, że podejmowane działania przeciwpowodziowe będą gwarantem bezpieczeństwa nie tylko dla mieszkańców Bieżanowa, ale także dla mieszkańców Wieliczki. - Ta inwestycja będzie miała gigantyczne znaczenie dla Wieliczki - mówił poseł Rafał Bochenek.
- Jestem przekonany, że po wykonaniu wszystkich pięciu zbiorników, które w kaskadzie będą tworzył swoisty system bezpieczeństwa jak i za pomocą wykonanych grodzic uda się uchronić mieszkańców przed tym koszmarem, który towarzyszył im przez lata - mówił Łukasz Kmita, Wojewoda Małopolski i dodał - Mam nadzieję, że niedługo mieszkańcy odetchną z ulgą.
Nowa inwestycja przeciwpowodziowa na terenie Bieżanowa będzie zbudowana z wodoszczelnych, winylowych grobli na brzegach rzeki Serafy. Urządzenia zostaną zamontowane tak, aby zwiększyć odcinkowo pojemność koryta w obszarze zabudowanym.
- Grodzice to najszybszy i chyba jedyny sposób na wzmocnienie i uszczelnienie brzegów Serafy, a także zwiększenie jej przepustowości krytycznej poprzez podniesienie brzegów koryta. Technika montażu jest relatywnie tania, prosta i w najmniejszy możliwy sposób ingeruje w prywatne nieruchomości zlokalizowane przy brzegu rzeki - wylicza Bartłomiej Sosenko, wiceprezes Stowarzyszenia „Bieżanów Prokocim - STOP Powodzi”, które powstało w ubiegłym roku.
Winylowe grodzice zostały już zamontowane przy brzegu rzeki, w rejonie Złocienia na odcinku 420 m i kosztowały ok. 2 mln zł. Okolice brzegów rzeki Serafy otaczają gęste zabudowania, a winylowe grodzice są rozwiązaniem, które można szybko zamontować, a także nie wymagają zajmowania działek mieszkańców.
- W naszej ocenie, obecnie realizowany plan zabezpieczeń przeciwpowodziowych będzie wystarczający, aby mieszkańcy mogli spać spokojnie - tłumaczy nam Bartłomiej Sosenko i dodaje - Zakres prac podjętych przez Wody Polskie i Miasto Kraków jest ogromny a z naszych spotkań z projektantami proponowanych rozwiązań wynika, że realizowane jest to, co może najlepiej zabezpieczyć mieszkańców na przyszłość.
Magdalena Wasiak, rzecznik prasowy jednostki Klimat-Energia-Gospodarka Wodna tłumaczy, że prace będą odbywały się równolegle w kilku miejscach: - Zaplanowane są miejsca gdzie będą prowadzone prace rozbiórkowe i takie gdzie od razu rozpocznie się zabijanie grodzic .
Nie jest to jednak jedyne zadanie, które ma poprawić bezpieczeństwo przeciwpowodziowe Starego Bieżanowa.
- Przede wszystkim realizowane są obecnie działania ochronne w postaci kaskady 5 zbiorników przeciwpowodziowych: dwóch na rzece Serafie i trzech na potoku Malinówka. Mają one ogromne znaczenie zarówno dla mieszkańców Krakowa, jak i Wieliczki. Łącznie zabezpieczą przed powodzią obszar o powierzchni 16,5 tys. hektarów. W sumie będą mieć pojemność blisko 400 tys. m3 - tłumaczy Magdalena Gala, rzecznik prasowy Państwowego Gospodarstwa Wodnego - Wody Polskie.
- Oto najwięksi pożeracze prądu w twoim domu!
- Horoskop jesienno-zimowy dla wszystkich znaków zodiaku
- Pokoje do wynajęcia w Krakowie. Cena? Od 600 do nawet 1500 złotych!
- Emerytury w październiku 2022. Takie przelewy będą dostawać emeryci po zmianach
- Najpopularniejsze imiona w tym roku w Krakowie. TOP 10 dla chłopców i dla dziewczynek
- Punkty karne. Nowy taryfikator punktów 2022. Co zmieniło się od 17 września?
