https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Mieszkańcy chcą ratować lasek Czyżyński. Miasto dąży do zabudowy

Piotr Ogórek
Lasek Czyżyński to bardzo urokliwe i cenne przyrodniczo miejsce. Mieszkańcy chcą jego ochrony
Lasek Czyżyński to bardzo urokliwe i cenne przyrodniczo miejsce. Mieszkańcy chcą jego ochrony Sylwia Penc / Polskapresse
Mieszkańcy zbierają podpisy za uratowaniem lasku w Czyżynach, gdzie mogą powstać biurowce. Gęstą zabudowę przewiduje tam powstający plan miejscowy. Tymczasem według planu zalesiania miasta, to ważny obszar, gdzie mają być posadzone nowe drzewa.

W urzędzie miasta powstaje plan miejscowy „Nowohucka - rejon koncentracji usług”. Obejmuje on ponad 50 hektarów w Czyżynach, pomiędzy Nowohucką, aleją Pokoju i ul. Niepołomską. Z jednej strony znajduje się centrum handlowe M1, z drugiej Selgros. Pomiędzy nimi jest bardzo dużo zieleni, w tym dość okazały lasek. Do tego sporo domów jednorodzinnych i studio TVP Kraków. Praktycznie cały ten obszar miejscy planiści chcą przeznaczyć pod zabudowę usługową, z nielicznymi fragmentami zieleni. Okoliczni mieszkańcy i radni dzielnicowi z Czyżyn apelują o zachowanie zieleni. W tej sprawie zbierane są podpisy pod petycja do władz miasta. Podpisało ją już ponad 1500 osób.

Mieszkańcy i rada dzielnicy protestują

W sprawie ochrony lasku Czyżyńskiego (zwanego też Zajęczym Lasem) rada dzielnicy XIV Czyżyny przyjęła ostatnio uchwałę. Radni wzywają w niej prezydenta i radnych miejskich do ochrony terenu cennego przyrodniczo i realizacji tam polityki zalesiania miasta.

- Miasto realizuje ambitny program zwiększania lesistości na lata 2014-2018 i ma problem ze znalezieniem terenów pod nowe lasy. Tymczasem w rejonie ul. Cichociemnych AK las już rośnie, a Wydział Planowania zaplanował tam zabudowę. Wraz z mieszkańcami uważamy, że to zła decyzja, chcemy ochrony lasku Czyżyńskiego i włączenia go do programu zalesień - zwraca uwagę Jakub Łoginow, radny tej dzielnicy.

Rada dzielnicy apeluje o utworzenie w rejonie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego lub inną formę ochrony przyrody. - Dwa lata temu Rada Miasta przyjęła rezolucję wzywającą do utworzenia tu nowego parku krajobrazowego, warto wrócić do tego tematu - przypomina Łoginow.

Teren do zalesienia

Tereny pomiędzy M1 i Selgrosem do zalesienia wskazuje też Zarząd Zieleni Miejskiej. Łukasz Pawlik, wicedyrektor ZZM podkreśla jednak, że przede wszystkim chodzi o dalszy obszar - na zachód od uchwalanego planu (w kierunku torów kolejowych), który objęty zostały już planem chroniącym zieleń („Dla wybranych obszarów przyrodniczych miasta Krakowa”).

- Obecnie program zwiększania lesistości wskazuje w obszarze planu „Nowohucka - centrum koncentracji usług” 1,5 hektara pod zalesienie. W projekcie planu uwzględniono połowę. Plan jednak przeznacza dodatkowe 1,5 ha pod zieleń - zaznacza Łukasz Pawlik.

Zdaniem ZZM wyznaczone w projekcie planu dwa pasy zieleni (od ul. Nowohuckiej) gwarantują powiązania przyrodnicze z resztą zielonego terenu.

- Korzystniej byłoby, gdyby terenów zielonych było więcej. My jednak patrzymy na obszar całościowo. Z drugiej strony trudno nam się wypowiadać, czy pod usługi potrzeba aż tyle terenu. Trzeba jedna realizować też inne funkcje miejskie - dodaje Łukasz Pawlik. ZZM zapowiada, że będzie analizować uchwałę i uwagi rady dzielnicy XIV Czyżyny.

- Jak już ma powstać las, to niech powstanie konkretny, taki jak lasek Łęgowski, po którym będzie można spacerować i biegać a nie lasek kieszonkowy - zwraca uwagę Jakub Łoginow.

Rejon gęsto zabudowany

Po drugiej stronie ul. Nowohuckiej, w rejonie ul. Galicyjskiej, cały czas rozbudowywane jest duże osiedle. Także w tamtym rejonie przewidziano duże połacie terenu pod zabudowę usługową. Jeśli ta pojawi się również po drugiej stronie, to cała okolica mocno się zagęści i dojdzie do problemów komunikacyjnych - zwłaszcza, że możliwe jest powstanie kolejnego centrum handlowego.

Dlatego mieszkańcy chcą ochrony lasku Czyżyńskiego. „(...) to ostoja dzikiej zwierzyny i jeden z ważniejszych korytarzy ich migracji. Są tu m.in. sarny, dziki, zające, lisy, bażanty, a także liczne gatunki chronionych ptaków i płazów” - zwracają uwagę krakowianie, którzy złożyli już ponad 1500 podpisów pod petycją do prezydenta w obronie lasku. Docelowo chcą zebrać ponad 2000.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
A co z ul. Bytomską pomiędzy nr 3 a 11 gdzie dziwnym trafem WZ-kę dostał deweloper i chce monstrualnie zabudować ostatni skrawek zieleni i zabrać dostęp światła do mieszkań w pobliskich blokach (to nie jest zgodne z prawem); tam może powstać śmiało zieleń dla mieszkańców - dość betonowania Krakowa; a może wreszcie służby zbadają kto komu i jak wydał tę WZ-kę, bo coś tu najwyraźniej "śmierdzi"?
G
Gość
tereny zielone to nie tylko tlen ale i miejsce , gdzie opady wsiąkają w ziemię zapobiegają gwałtownym przyborom wody w rzekach ale hołota urzędowa wraz z betonowym Jackiem za parę judaszowych groszy sprzeda każdy wolny zieleni twierdza,że robią to dla dobra

Krakowian
G
Gość
Tych, którzy chcą wciąż zabudowywać Kraków, posłać do Kobierzyna. Miasto się dusi, stoi w korkach i pogarsza się jakość życia. Powinien być wręcz zakaz stawiania kolejnych budynków mieszkalnych wielorodzinnych i - tym bardziej - biurowców w mieście, a ludność napływową powinno się wysiedlić z Krakowa (niech wraca do rodzinnych stron, lub zasiedli wyludniające się Katowice czy Łódź). Biurowce - przekleństwo Krakowa. Z tej pracy nie ma pożytku a jest ona (nie licząc rażąco wysokich płac) niewolnictwem XX wieku (czas pracy często ponad 8 godz/dziennie - nieraz i ponad 10, za wyjście do WC trzeba dłużej pozostać w biurze, kamery, inwigilacja, pranie mózgów itd.). Czas burzyć biurowce, gdyż jest ich w mieście o wiele za dużo i na ich miejsce zakładać parki oraz budować bezkolizyjne, dwupoziomowe skrzyżowania, by AUTOBUSY nie stały na czerwonym świetle.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska